Zdravé oleje a jejich účinky, které možná neznáte.

O těch dob, kdy byl tuk zatracován a margarín vynášen do nebe uplynulo pěkných pár let. Jen se zeptejte svých rodičů, pokud jste mladších ročníků. Snad všechny dobové články o zdraví a fit postavě se zaklínaly tím, jak je tuk špatný. Můžeme poděkovat především moderním studiím, které vyvrátily mylné názory. Díky tomu se nám otevřely obzory a cesty k různým druhům olejů, do té doby v Evropě málo známých.

Je fakt, že právě tuky jsou jedním z nejdůležitějších paliv pro naše tělo a energii. Některé studie dokonce hovoří o tom, že až 30% našeho denního příjmu by měly tvořit právě tuky. Jejich skvělým zdrojem jsou zdravé oleje - tedy ty nerafinované, šetrně získávané lisováním, filtrováním nebo třeba odstředěním. Hlavně bez zahřívání! Právě zahřívání na vysoké teploty a chemické úpravy pro odstranění kyselosti původně zdravé oleje degradují, obírají o vitamíny a fytosteroly (rostlinné hormony) a výsledkem je olej, který tak často cítíme v různých rychlých občerstvení nebo na trzích, kde ho nejeden stánkař přepaluje. Nás zajímají oleje panenské, plné hodnotných mastných kyselin - dlouhých řetězce uhlíkových atomů, tvořících základní stavební kameny všech tuků. Co všechno dle studií takové oleje umí, kromě skvělého využití v kuchyni?



Pryč s kvasinkami typu Candida a jiné
Candida se umí do našeho života dostat plíživě, nenápadně a především, pokud často pojídáme antibiotika a zdravá strava nám moc neříká. Kvasinky a další nám nepřátelské bakterie se totiž rády množí v prostředí, kde je pravidelná zásoba cukru a škrobů. Například kokosový olej má vysoký obsah kyseliny laurové a kaprinové, jež škodlivé bakterie přímo nesnáší, nemohou se v prostředí s nimi množit a ničí svoji populaci, kdežto zdravé bakterie zůstávají. Náš mikrobiom tak můžeme díky kokosovému oleji dostat do rovnováhy.

Protizánětlivé účinky
Zdravé oleje jsou obvykle bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin. Pro příklad třeba takový lněný olej nebo konopný olej, který má ideální poměr omega-3 a omega-6 nenasycených mastných kyselin. Právě omega-3 blokují přenos signálů, sloužících ke spouštění syntézy zánětlivých látek (prostaglandinů, tromboxanů apod.) na úrovni buněčný imunity. Studie však dodávají jednu důležitou informaci. Abychom zánět redukovali (i ten způsobený autoimunitním onemocněním – např. typu artritidy), musíme užívat oleje pravidelně, v dostatečných dávkách. Naše tělo totiž potřebuje omega-3 mastné kyseliny přeměnit na molekuly s delšími řetězci – EPA a DHA. A daří se mu to jen částečně, proto musí být příjem vysoký.

Nejen pro lepší pokožku
Oleje mají tu skvělou vlastnost, že se dobře vstřebávají naší pokožkou. A skvělé na takové vmasírování jsou především oleje kokosové a konopné. Každý z nich má lehce specifické vlastnosti, pokožku však hydratují a vyhladí lépe, než kterýkoliv drahý krém. Konopný olej je přímo přeborníkem v obnovení biofilmu na pokožce, čímž zvyšuje její odolnost, a to i proti bakteriím. Jen si zkuste vzít vaše kosmetické přípravky a pročíst si, z čeho všeho se skládají. Konopný olej obvykle nebude chybět. Kokosový má hned několik podobných schopností, rozhodně však dominuje jako prostředek pro příjemnou masáž. Doporučujeme míchání s éterickými oleji. Zdravé oleje jsou jednoduše to nejlepší, čím svoji pokožku můžete hýčkat.


Doplňování vitamínů
Máte přehled, kdy které vitamíny užívat? Víte, jaké jsou rozpustné ve vodě a které v tucích? Tuk pomáhá vstřebávat především vitamíny A, D, E a K. Mnoho zdravých olejů však velkou část důležitých vitamínů přímo obsahuje. A nejen je - také minerály a fytosteroly. Nějaké příklady? Tak například dýňový olej je bohatý na vitamíny E, A a z minerálních látek na selen. Konopný olej v sobě obsahuje široké spektrum vitamínů z řady B – B1, B2, B3, B6 a spoustu důležitých minerálů – zinek, železo nebo magnesium.

Autor: Martin Kuška