Zdravá semínka: konopná, lněná, slunečnicová

 

 

Semínka rostlin jsou obecně považovaná za jeden z nejdůležitějších zdrojů vitamínů, minerálních látek, vlákniny a omega mastných nenasycených kyselin. Vzhledem k tomu, že často obsahují i velké množství bílkovin, jsou zpravidla hojně zastoupena v jídelníčcích veganů, vitariánů či vegetariánů. Mezi oblíbené druhy patří především slunečnicová semínka, konopná semínka nebo lněná semínka.

Proč jíst semínka?
Semínka lze samozřejmě křoupat jen tak coby zdravou a rychlou snídani či svačinku. Všestranné využití ovšem mají i v kuchyni, a to jak při vaření nebo pečení, tak při přípravě nápojů. Velmi oblíbená jsou především v salátech, pomazánkách, pečivu nebo je můžete přidávat do kaší, jehož chuť oživí. Při konzumaci semínek se vždy snažte semínka důkladně rozkousat, neboť jen tak dodáte organismu maximální množství cenných látek.

Věděli jste, že semínka se řadí do skupiny takzvaných brainfood neboli potravin, které dodávají živiny mozku a podporují jeho regeneraci? Semínka však mají mnohem více účinků, o kterých se dozvíte na následujících řádcích.

Lněné semínko
Ačkoli se len setý pěstuje dlouhodobě i v našich končinách, málokdo si uvědomuje, jak je pro nás důležitý. Lněné semínko, které se z této vysoké rostliny získává, má totiž nespočet blahodárných účinků na náš organismus.

  • Účinky lněného semínka
    Trápí-li vás zažívací potíže, lněné semínko je skvělou prevencí. Může za to především obsah nerozpustné vlákniny, díky kterému je vhodné užívat lněné semínko na zácpu nebo na zbavení se škodlivých látek, které se v našich střevech usadily. Trávicí systém však není jediným, kde lněné semínko pomáhá. Pomůže vám i s problémy, jako je vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak, menopauza, překyselení žaludku či s nadbytečnými kilogramy. Vzhledem k tomu, že složení lněného semínka napomáhá odvádět tuk z těla ven, lněné semínko a hubnutí si spolu rozumí. Kromě vnitřního prostředí prospívá lněné semínko i našemu vzhledu. Pozitivní vliv má lněné semínko na vlasy, nehty i naši pokožku.

  • Složení lněného semínka
    Jak už účinky napovídají, to, co obsahují lněná semínka, je skutečným pokladem. Kromě celé škály vitamínů jako vitamíny skupiny B nebo vitamín E, minerálních látek jako vápník, železo, hořčík, draslík nebo zinek, vlákniny a dalších živin jsou lněná semínka významným zdrojem bílkovin a omega mastných nenasycených kyselin. Z dalších látek je třeba zmínit i fytoestrogeny, které jsou úžasnými pomocníky zejména pro těhotné či kojící ženy nebo ženy v menopauze.

  • Jak užívat lněné semínko?
    Při konzumaci lněného semínka je důležité pamatovat, že jej musíte vždy pořádně rozžvýkat. I proto je někdy praktičtější používat, a to zvláště při vaření, lněné semínko mleté nebo drcené. Doporučená denní dávka lněného semínka je 60 g. Lněné semínko se hodí, jak pro pečení pečiva, do cukroví, tak jím můžete ozvláštnit salát nebo smoothies. Vynikající účinky ovšem má i čaj z lněného semínka, který je vhodný nejen pro hubnutí či zmírnění celulitidy, ale i pro zlepšení kvality vlasů. Odvar z lněného semínka můžete pro změnu využít jako kloktadlo, které je skvělou prevencí proti zánětu dásní. A protože má lněné semínko i čistící účinky, můžete pro očistu vašich střev vyzkoušet osvědčenou kombinaci lněné semínko a kefír.

Slunečnicové semínko
Slunečnicové semínko je oblíbené nejen jako křupavá zdravá svačinka, ale lze jej mnoha způsoby využít v kuchyni. Ačkoli obsahuje poměrně mnoho kalorií, jdou slunečnicová semínka a dieta dobře dohromady. Nutriční hodnoty a skvělé účinky slunečnicových semínek z nich dělají superpotravinu, která by měla mít pravidelné místo v našem jídelníčku.

  • Účinky slunečnicového semínka
    Trápí vás vysoký cholesterol, máte suchou pokožku či v noci nemůžete spát? V tom případě byste se nad pravidelným užíváním slunečnicových semínek měli dobře zamyslet. Díky svému složení vám totiž pomohou s řadou zdravotních, psychických i estetických problémů. Zaujalo-li vás, jaké mají slunečnicová semínka účinky a jak nám mohou být prospěšné? Nezapomeňte navštívit kategorii Potraviny A-Z - slunečnicová semínka, kde se o nich dozvíte mnohem více.

  • Složení slunečnicového semínka
    Když se zaměříme na to, co obsahují slunečnicová semínka, musíme v první řadě zmínit vitamín E. Již pouhá denní dávka 60 g slunečnicových semínek pokryje až z 90 % doporučený příjem vitamínu E. I proto se považují za jeden z nejbohatších zdrojů tohoto vitamínu. Z minerálních látek se ve slunečnicovém semínku nachází například selen, draslík, vápník, hořčík, fosfor nebo mangan. Dále v něm nechybí ani důležitá vláknina, bílkoviny či esenciální mastné kyseliny.

  • Jak užívat slunečnicové semínko?
    Doporučená denní dávka slunečnicového semínka představuje jednu až dvě polévkové lžíce. Můžete jej křoupat, přidat je do salátů či smoothies nebo jím oživit pečivo. Vybírat můžete z různých variant slunečnicových semínek. Mezi oblíbená patří syrová i pražená slunečnicová semínka nebo slunečnicové semínko v čokoládě. Z hlediska nutričních hodnot a látek prospěšných našemu zdraví jsou ovšem nejvhodnější syrová nesolená slunečnicová semínka. Kromě klasické formy slunečnicového semínka si dále můžete pořídit i v kuchyni oblíbený slunečnicový olej či máslo neboli pomazánku ze slunečnicového semínka.

Konopné semínko
Konopné semínko pochází z technického konopí. O účincích konopných semínek na lidské zdraví se vedou dlouhé výzkumy a studie, ze kterých vyplývá, že technické konopí s obsahem THC do 0,3 % nemá žádný negativní vliv na naše vnímání. A co víc, konopné semínko je velice prospěšné našemu zdraví. Proto by nemělo v naší stravě rozhodně chybět.

  • Účinky konopného semínka
    Když se zaměříme na to, jaké má konopné semínko účinky, jedná se skutečně o všestranného pomocníka. Konopné semínko totiž pomáhá jak vnitřně, tak zevně. Chcete-li předejít stárnutí pokožky, snížit vysoký cholesterol, podpořit růst vlasů či posílit imunitu organismu, již pouhá jedna lžíce představuje denní dávku konopného semínka.

  • Složení konopného semínka
    Konopná semínka jsou velmi důležitým zdrojem omega-3 a omega-6 mastných nenasycených kyselin. Obsahují ovšem i velké množství bílkovin, vitamínů A, C, E a F a vitamínů skupiny B nebo minerálních látek jako vápník, hořčík, draslík, fosfor či zinek.

  • Jak užívat konopné semínko?
    Na trhu seženete jak konopné semínko loupané, tak konopné semínko neloupané. Z hlediska nutričních hodnot se v neloupaném konopném semínku nachází více vlákniny, k přímé konzumaci je však vhodnější konopné semínko loupané, které jde lépe rozžvýkat. Konopná semínka však můžete i rozemlít nebo namočit tak, aby byla lépe stravitelná. Při přípravě salátů můžete rovněž sáhnout po konopném oleji. Konopné semínko se avšak nemusí pouze konzumovat. Velice účinné je i konopné mazání.

Autor: Kateřina Doul