Vitamín D3 a K2

Vitamín D3 a K2 jsou v tucích rozpustné vitamíny, které hrají důležitou roli v metabolismu vápníku. Vitamín D3 je důležitý pro tvorbu proteinů, které jsou závislé na vitamínu K2, který zajišťuje jejich karboxylaci, aktivaci jejich funkce. Některé vědecké studie ukazují, že synergický efekt vitamínu D3 a K2 by mohl mít pozitivní vliv na zdraví kostí a kardiovaskulární systém – zejména na ochranu cév před jejich vápenatěním, které může v konečném důsledku vést například k srdečnímu infarktu. Většina klinických studií byla prováděna na ženách po menopauze, které jsou nejvíce rizikovou skupinou onemocnění osteoporózou – úbytku vápníku z kostí.

Vitamín D3 se přirozeně nachází v rybím mase, vejcích a mléčných výrobcích. V organismu se tvoří v kůži díky slunečnímu záření vitamín D2, který je dále na vitamín D3 přeměňován v ledvinách.

Vitamín K existuje ve dvou formách – vitamín K1, který je nejvíce obsažen v listové zelenině a je zodpovědný za srážlivost krve. Vitamín K2, který je obsažen v kvašených mléčných výrobcích a jeho hlavní úlohou je ukládání vápníku do kostí. Vitamín K2 má dvě formy – MK-4 a MK-7. Tyto dvě formy se liší délkou molekuly vitamínu K2. Výhodou MK-7 je jeho delší doba působení v organismu (48 – 72 hodin) ve srovnání s MK-4, jehož doba působení je pouze několik hodin.

Jinými slovy úkolem vitamínu D3 je to, že napomáhá vstřebávání vápníku ze střev do krve a vitamín K2 se podílí na ukládání vápníku do kostí a zároveň chrání cévy před ukládáním vápníku do jejich stěn.

Odborníci se shodují na tom, že je dobré užívat vitamín D3 spolu s vitamínem K2. Samotné užívání vitamínu D3 ve vyšších dávkách může vést k přebytku vápníku v krevním oběhu, což může vést k tvorbě ledvinových kamenů a kalcifikaci stěn cév. Vitamínu D3 jsou v některých zdrojích přisuzovány také pozitivní účinky na imunitní systém, protizánětlivé účinky a snížení rizika vzniku rakoviny. Řada vědeckých studií je však na samotném začátku a potvrzení všech účinků obou vitamínů si zaslouží ještě další zkoumání. 

Autor: MDDr. Martin Mikula