Schopnosti červené řepy

Že je snad každá zelenina zdravá dnes nikoho nepřekvapí. Řepa je však zdravá extrémně. Dříve byl za nejvíce hodnotné považován mladý list, dnes je to bez pochyb kořen, při rozříznutí s klasicky sytě nafialovělou barvou. Právě “krvavé” barvivo řepy (antokyan) má léčivé účinky, které si popíšeme a vůbec pozadu není zástup zdravých látek a minerálů.

Co řepa obsahuje?
Kromě výše uvedeného antokyanu je tato kořenová zelenina bohatým zdrojem vitamínů skupiny B, vitamínu C, antioxidantů betainu a betacyaninu, minerálů vápníku, hořčíku, křemíku, železa, zinku, draslíku či sodíku, ale i mikroprvků rubidia a caesia.

Boj proti kornatění tepen, zpevnění stěn vlásečnic a celkově funkční kardiovaskulární systém
Přesně tyto efekty jsou pozorovány při pravidelném užívání červené řepy a patří mezi ty nejznámější široké veřejnosti. Roli v těchto na srdce a celý kardiovaskulární systém příznivých efektech hraje právě typicky červené barvivo a betain - trimethylglycin, což je derivát aminokyseliny, který se vyskytuje u více druhů rostlin, hojně třeba také ve špenátu. Není divu, že člověk i lépe přemýšlí, když je tělo a sám mozek dobře prokrvený.

Detoxikace organismu
Červená řepa velmi dobře neutralizuje a vyvádí z těla toxiny z mnoha zdrojů - ať už jde o ty z potravy v zažívacím traktu, tak například toxiny z rozpadu patogenů různých infekčních onemocnění. I z toho důvodu dobře chrání před onemocnění karcinomem tlustého střeva či jater. Některé studie jdou v otázce navázání a odvedení škodlivých látek ještě dál - mluví se i o redukci některých těžkých kovů, jakými je třeba olovo.  

Podpora trávení
O tom, že je červená řepa příznivá pro naše zažívací ústrojí jsme se již zmínili. To všechno velmi podporuje i vysoký obsah vlákniny. Je tedy postaráno o lepší trávení a peristaltiku střev, při pravidelném příjmu této kořenové zeleniny - ideálně vypít celou skleničku denně.

Pryč s lupy
Méně známý efekt při pravidelném příjmu řepy je zamezení tvorby lupů ve vlasech. Právě koncentrace mnoha minerálů dopřává kořínkům vlasů správné vyživení. Je pozorováno i rychlé zbavování odumřelých kožních buněk - a to nejen z pokožky na hlavě.

Výživa pro kosti
Spektrum minerálů z řepy je samozřejmě blahodárné pro celý náš pohybový aparát, kosti nevyjímaje. Kromě minerálů však bylo zjištěno, že kostem prospívá stopový prvek oxid křemičitý. Právě ten je v červené řepě také obsažen a poskytuje jak lepší vstřebávání vápníku do kostí, tak podporuje tvorbu chrupavek.

Urychlené doléčení po infekčních i virových onemocnění
Červená řepa je známá také jako prostředek pro doléčení některých náročných onemocnění - především po klíšťové encefalitidě, borelióze, ale některé studie hovoří také o působení na viry - od chřipky až po EBV, který nám můžu spustit zákeřnou mononukleozu. Zdá se, ač to pravděpodobně není zatím zcela prokázáno, že řepa působí i proti plísním a kvasinkám, nebo alespoň zastavuje jejich množení.  

Na co si dát pozor při užívání?
Protože je červená řepa poměrně specifická zelenina, která se nedá s ostatní moc srovnávat, je dobré znát i druhou stranu mince. Někomu totiž nemusí jednoduše sednout. Proto, především pokud si děláte šťávu, pijte pomalu a zprvu sledujte, jak se uvnitř vás řepa chová. Prášek na dochucování pokrmů obvykle nedělá problémy nikomu, ale právě samotná šťáva, navíc když se kombinuje s další zeleninou nebo ovocem, můžu vyvolat průjmy a pálení jícnu. Proto všeho s mírou. Při vylučování se můžete všimnout červené barvy - běžný stav způsobený barvivem řepy, pokud trpíte horší vstřebatelností železa.
Řepa se také nedoporučuje při těhotenství, nebo pokud máte problémy s ledvinovými kameny, či marodíte s játry. Šťavelan vápenatý z řepy v těchto případech není zrovna vhodný při zmíněných komplikacích.

Pokud máte červenou řepu stále za “to hrozné” ze školních jídelen, pokuste se zapomenout a dát této výjimečné superpotravině šanci. Hlavně vaše tělo to ocení.

Autor: Martin Kuška