Průvodce zdravými přírodními sladidly

Vystavili jste stopku nezdravým cukrům? Vyvarovat se jim systematicky není vůbec jednoduché, potvrdí s přihlédnutím na začátky každý příznivce sacharidové diety či ketodiety. Pro většinu z nás ale není zásadní striktně se všem cukrům vyhýbat - důležité je hlavně najít balanc ve vyvážené stravě, a to znamená cukry ano, jenom ne žádné jednoduché, rafinované - typicky cukry ve sladkostech a samotný bílý cukr. Jaké jsou zdravější a pro naše tělo příznivé alternativy? Provedeme vás v dnešním článku…

Pravidlo na začátek: Při výběru alternativních sladidel hledejte vždy co nejnižší glykemický index, celkový obsah cukrů a také fruktózy.

Med
Začněme pravděpodobně nejstarším sladidlem na světě. Med je mnohem zdravější ve své nepasterizované podobě, po které se vždy dívejte. Pasterizace nejen navyšuje glykemický index, ale zbavuje včelí med i mnoha mikroživin a cenných látek, které běžně obsahuje, ať už se jedná lipový, lesní nebo třeba akátové med. Nechceme určitě přijít ani o minerální látky, jako je hořčík, draslík, zinek či vápník. Dalším pravidlem pro dobrý med je původ z ekologické produkce - tedy žádné chemické ošetření či vykrmování včel. A nezapomínejme - med se do čaje či jiných běžně teplých nápojů přidává až po vychlazení, jinak některé látky zničíme.

Kokosový cukr
Kokosové výrobky jsou obecně výjimečné. Co takhle kokosový cukr? Jedním z jeho nej benefitů je bezesporu velice nízký glykemický index. Navíc má i vysoký obsah minerálů a vitamínů. Kokosový cukr má však ještě jeden nesporný benefit - obsahuje inulin, tedy látku, která se chová jako rozpustná vláknina a je tak zdrojem energie pro přátelské střevní bakterie - disponuje prebiotickým efektem. Mimochodem, kokosový cukr se nezískává z kokosů, jak se může zprvu zdát. Pochází z nektaru okvětí kokosových palem.



Stévie
Stévie je rostlina, která se pyšní mnoha benefity a v první řadě neobsahuje ani glukózu, ani sacharózu a stejně tak fruktózu. O silnou sladivost se starají přírodně a přirozeně sladké glykosidy. Víte, kolikrát je výtažek ze stévie sladší než běžný bílý cukr? Až 300x! Tím, že tato rostlina nedisponuje žádným cukrem, nepodporuje ani zubní kazy a navíc dle posledních studií dokáže úžasnou věc - rozpouští biofilmy, pod kterými mohou spát ložiska různých chronických nemocí, na která nemohou běžná antibiotika - například pozdní stádia lymské boreliózy.

Xylitol
I xylitol má několik výhod oproti rafinovanému bílému cukru. Zaprvé má o dvě třetiny méně kalorií a zadruhé pomáhá udržovat nízkou a stabilní hladinu cukru v krvi. Odkud pochází pro někoho chemicky znějící název? Xylitol je původem z přírody, kde se vyskytuje zcela přirozeně v mnoha rostlinných zdrojích - například v malinách, švestkách, jahodách a jiných bobulkách. Můžete namítat, že je xylitol ve složení potravin veden jako “éčko”. E967 totiž nejsou ve většině případů škodlivá “éčka” a stejně tak je tomu u stále málo rozšířeného xylitolu, oblíbeného prozatím a především u diabetiků.

Erythritol
Toto nízkokalorické sladidlo je doslova mistrem v chuti podobné běžnému cukru. Erythritol je takzvaný cukerný alkohol. Co to znamená? Není to škodlivé? Cukerné alkoholy běžně obsahují různé druhy ovoce a zeleniny. Struktura jejich molekul má schopnost stimulace sladké chuti na jazyku. Jak fikané!

U tohoto alternativního sladidla lze počítat jak s nulovou hodnotou glykemického indexu, tak se žádným zvyšováním krevního cukru. Erythritol má asi jedinou nevýhodu - pokud to s ním přeháníte, může vás pálit žáha. Mohou za to rezistentní bakterie v našich střevech, které tento alkoholový cukr fermentují, čímž vzniká plyn. Ač je tedy toto sladidlo naprosto bezpečné, nepřehánějte to s ním zbytečně.

Datlový cukr
Datle jsou samy o sobě pěkně sladké, tak proč z nich neudělat cukr? Toto přírodní sladidlo ze sušených datlí prokazuje podobnou službu jako různé sirupy. Stejně jako ostatní zdravá sladidla má i datlový cukr nízký glykemický index. Navíc disponuje nutričně bohatým složením - nechybí zástup minerálů a vitamínů. Výhodou také je, že díky jeho velké sladivosti není potřeba lít ho ve velké spotřebě. Energii dodává tělu postupně, má příznivý vliv na trávení a zklidňuje nervový systém.

Třtinový cukr
Třtinový cukr je tak trochu lepší sourozenec bílého rafinovaného cukru. Není totiž vybělen a ochuzen o melasu, která bývá do některých cukrů dodávána dodatečně. Takže pozor, ať nekoupíte pouze bílý cukr obohacený melasou! Co vlastně melasa je? Ač jde o odpadní produkt, nebo také výchozí surovinu pro zpracování rumu, dodává krásně karamelovou chuť. Nás však mimo jiné zajímá hlavně fakt, že je bohatým zdrojem minerálů, vitamínů a aminokyselin. Třtinový cukr se sice nemůže chlubit kdoví jak nízkým glykemickým indexem, i tak je rozhodně o mnoho mílových kroků hodnotnější, než běžné bílé sladidlo.

Autor: Martin Kuška