Proč pít čaj lapacho?

Indiánský lék
Ano, výjimečnost stromu lapacho, který se může dožít až 700 let objevili právě jihoameričtí indiáni v tropických lesích. Z vnitřní kůry “lapača” vařili silné odvary - neboli nápoje Inků, které jim měly zajistit moc a sílu. Takto začali indiáni z kmenů Guarani a Tupi využívat lapacho už před více než 1 500 lety, tedy ještě dávno předtím, než byla kůra dovezena do Evropy. Totiž až kolem roku 1960 v Brazílii probíhaly první opravdové odbornější výzkumy, aby byly posléze sestaveny léčebné protokoly s lapachem pro některé formy rakoviny a různé infekční onemocnění, postihující obyvatele Jižní Ameriky.

Lapacho pod laboratorní lupou - co obsahuje?
Až v návaznosti na “revoluční” léčebné protokoly z Brazílie a dalších zemí začala popularita lapacha stoupat po celém světě - a s tím přišel i detailní rozbor. Z farmakologického hlediska lapacho vyniká obsahem hned několika látek - N-faktorů, A-faktorů, naftochinonu lapacholu, který má právě ony protirakovinné účinky (je pro rakovinné buňky toxický, ale pro člověka ne), vitamínů ze skupiny B, vitamínu C a všechny hlavní minerály - vápník, draslík, hořčík a fosfor.

Účinky lapacha
Pravděpodobně největší devízou, ač není klinicky potvrzena u 100% pacientů (pravděpodobně záleží na časném podchycení a typu), je působení lapacholu proti rakovinným buňkám. Snad bude probíhat více výzkumů, aby se přesně vytipovalo, kdy je lapacho vhodné pro léčbu těchto zákeřných onemocnění. Výluh z kůry ve formě čaje je však vhodný i jako prevence - různých forem artritidy, diabetu nebo astma. Působení je dokonale protizánětlivé, takže dokáže zklidnit i různé střevní problémy, vyvolané dysbalancí mikroflóry nebo požíváním nevhodných potravin či alergenů - pro příklad třeba lepku či laktózy.

Některé studie se zabývají zpomalováním procesů stárnutí, jiné zase posilováním imunitního systému. Potvrzené je také zlepšení pravidelného vylučování a detoxikační schopnosti, což s sebou může při nadměrném popíjení čaje vyvolat i lehkou nevolnost. Obecně doporučujeme, hlavně pokud chcete popíjet čaj opravdu pravidelně, poradit se s lékařem.

Jak čaj připravit?
Příprava sice zabere nějaký čas, je ale velice jednoduchá. Nasypete 2 - 3 lžičky do rendlíku, zalijete studenou vodou a na vařiči přivedete k varu, který udržíte po 5 minut, než výluh odstavíte a necháte dalších 15 až maximálně 30 minut louhovat, pro dosažení lahodného, léčivého nápoje, který můžete bez obav nazvat přírodním antibiotikem. Jakmile uplyne čas louhování, přecedíme a můžeme popíjet!

Autor: Martin Kuška