Není cukr jako cukr

 

Přestože bychom jich měli přijímat poskrovnu, cukry tvoří podstatnou část naší stravy. Cukry přijímáme jak přímo, tak velkou část tvoří takzvané skryté cukry. Většina osob mnohdy ani netuší, v čem všem jsou cukry ukryté. V takovém momentě se cukry stávají naším velkým nepřítelem.

 

Třtinový cukr nebo bílý?
Nejběžněji používaným cukrem je bílý cukr. Jedná se však o nejméně zdravou variantu. Bílý cukr totiž prochází rafinací, je zbaven melasy a je bělen. Díky tomu je při jeho výrobě použito chemie. Bílý cukr proto nenabízí nic jiného než prázdné kalorie. Jeho nadměrným přísunem se zároveň zvyšuje nejen riziko vzniku nadváhy, ale také hrozí onemocnění cukrovkou a další nepříjemné zdravotní potíže.

Bílý cukr se vyrábí z cukrové řepy. Ta se nejčastěji sklízí v Evropě. Výroba cukru z cukrové řepy prochází procesem čištění. Přibližně 40 % nevykrystalizovatelných cukrů tvoří melasa neboli zadní cukr. Ta je ovšem pro člověka na rozdíl od třtinové melasy nevhodná k přímé konzumace a používá se například v lihovarnictví. Základní rozdíl mezi třtinovým a bílým cukrem spočívá ve složení. Zatímco u řepného cukru je absence melasy a tím i dalších živin, přírodní třtinový cukr obsahuje melasu, která je zdrojem vitamínů i minerálních látek. Mezi další výhody třtinového cukru patří jeho karamelová chuť a všestranné využití, jak při vaření či slazení nápojů, tak při pečení.

Jakou roli hraje melasa z cukrové třtiny?
Ne každý hnědý cukr je ovšem zdravý. Hlavní roli v tom hraje melasa. Zatímco u třtinového cukru je melasa obsažena v jednotlivých krystalcích, u hnědých cukrů je melasa často jen na povrchu, a to díky dobarvování běžného bílého cukru. Kromě třtinové melasy ovšem může být k barvení použitý i karamelový sirup, který je však výživově podobný bílému řepnému cukru. Na trhu je k dostání i nerafinovaný řepný cukr, který má hnědou barvu. Tu má ovšem díky tomu, že nebyl surový cukr dočištěný. Tento typ cukru avšak není vhodný k dlouhodobému příjmu, neboť zatěžuje ledviny. Čím kvalitnější cukr, tím je zpravidla tmavší i dražší. Nejlevnější variantou je proto bílý cukr.

Další typy cukrů
Zajímavým sladidlem je i cukr v podobě třtinové šťávy, která se rovněž získává z cukrové třtiny jako třtinový cukr. Takzvaná rapadura neboli sušená třtinová šťáva je tmavě hnědý prášek, který je rovněž bohatý na vitamíny, minerální látky a aminokyseliny prospěšné lidskému organismu. Z dalších druhů cukrů je poslední dobou oblíbený kokosový cukr, který se řadí ke zdravějším náhradám řepného cukru. Kokosový cukr neboli cukr z kokosových květů je totiž zdrojem vitamínů skupiny B, minerálních látek jako hořčík, draslík, železo či zinek, antioxidantů a aminokyselin.

Jako běžný cukr lze používat i ovocný cukr fruktózu, která je na rozdíl od jiných druhů cukrů vhodná i pro diabetiky. Nezapomeňte však na to, že sladivost fruktózy je až o 30% vyšší než u řepného cukru. V případě rekonvalescence či u porodu je velkým pomocníkem hroznový cukr. Má sice nižší sladivost než řepný cukr, zato se ale velice rychle vstřebává a je tak výborným zdrojem rychlé energie. I proto jej často využívají sportovci. Ke slazení však můžete použít i takové alternativy, jako je například sladká datlová pasta či přírodní sladidla a sirupy v podobě sirupu z agáve, datlového nebo javorového sirupu, stévie a dalších.

Kolik cukru přijímat?
Víte, jaké je optimální doporučené množství denního příjmu cukru? Konzumace cukru by denně neměla přesáhnout hranici 10% celkového energetického příjmu. Průměrně se tato hranice pohybuje okolo 50 g až 60 g cukru na den. Počítejte však s tím, že v tomto množství musí být zahrnutý veškerý cukr, a to včetně skrytých cukrů v potravinách, které běžně přijímáte. Zarážející zůstává i skutečnost, že dospělý člověk zkonzumuje za rok v průměru 38 kg cukru, přestože by celková spotřeba cukru neměla překročit hranici 20 kg.

Autor: Kateřina Doul