Medicinální houby - kdy je užívat a jaké mají účinky

Jak chápat funkci medicinálních hub? Pro náš organismus jsou velmi příznivé především díky složitým řetězcům polysacharidů. Mezi nimi jsou bohatě zastoupeny například různé druhy glukanů. To však není zcela všechno, co se v “léčivkách” nachází. Dalšími složkami jsou terpeny (organické sloučeniny převážně rostlinného původu), přírodní statiny (inhibitory HMG-CoA reduktázy pro pokles krevního cholesterolu v oběhu), steroidy (komponenty buněčných membrán) a také samozřejmě mnohem širší veřejnosti známé vitamíny a minerály, jenž si představíme u jednotlivých druhů léčivých hub, které jsme vybrali pro jejich nejvýznamnější účinky.

Reishi (lesklokorka lesklá)
Typicky chorošovitá houba se ráda usidluje na pařezech, kmenech a odumřelých torzech listnatých stromů. Přezdívá se jí dokonce “houba nesmrtelnosti” a studie hovoří především o antivirotických účincích této houby. Látky z lesklokorky jednoduše nedovolí virům vstoupit do cílových buněk. Reishi dále pomáhá zajišťovat normální funkci oběhové soustavy a přispívá k udržení optimální hladiny cholesterolu v krvi.

Shiitake (houževnatec jedlý)
Často skloňována také jako “houba dlouhověkosti” a “královna hub”. Hlavním benefitem této “léčivky” je velice komplexní schopnost podpory obranyschopnosti organismu proti mnoha vlivům a stejně jako reishi je antivirotikem. Například v Japonsku se běžně používá také proti akné, studie hovoří i o protinádorových účincích. Za všechny tyto schopnosti může především druh glukanu lentinan. Tento imunostimulant je zároveň lapačem volných radikálů (proto protinádorové účinky) a eliminuje i různá parazitární nebo infekční onemocnění.  

Cordyceps (housenice čínská)
Housenice je cizopasníkem z hor v Tibetu a Číně. Umí vystřelovat bakteriální buňky, kterým se říká spóry. Ty se usídlují na hmyzu a následně na něm cizopasí. Ač tento způsob života může vypadat jakkoliv bizarně, je cordyceps výjimečným přírodním antibiotikem a celkově zlepšuje fyzickou i psychickou odolnost našeho těla. Za všechno mohou opět glukany v cordycepsu obsažené. Tato houba je navíc velmi oblíbená mezi sportovci - rozšiřuje cévy a okysličuje tak lépe organismus, což přispívá k celkovému výkonu.

Hlíva ústřičná
Pro veřejnost asi nejznámější léčivá houba, běžně používaná také v kuchyni. Hlíva obsahuje především opět glukany, také však přírodní statiny a terpeny, o kterých píšeme v úvodu článku. Co to znamená? Tak například terpen pleurotin má účinky připomínající účinky antibiotik a hlíva celkově urychluje přirozenou regeneraci a pomáhá odstraňovat únavua stres. Konečně se dostáváme i k vitamínům, kterých je v této houbě doslova plno. Obsahuje vitamíny skupin B, D, C a K.

Tyto a všechny další léčivé houby na našem e-hopu najdete ZDE



Otázka tedy zní, kdy se do medicinálních hub vyplatí investovat. Je dobré je užívat preventivně, nebo až když přijdou obtíže, které potřebujeme řešit? Vhodné spektrum léčivých hub by mělo být zahrnuto ve výčtu vašich doplňků stravy především po všechna krizová období, kdy jsou všude kolem nás bacily. Tedy na podzim, při teplejších zimních dnech a nyní na přelomu zima s jarem, kdy je naše tělo většinou doslova plné toxinů a obranyschopnost běží v největším “zápřahu”. To je, pokud se vhodné prevence týká.

Snažíte se předcházet cukrovce? Velká část léčivých hub dokáže zvýšit citlivost buněk na inzulín. Potýkáte se se zánětlivými onemocněními, například v zažívacím traktu? Nejen nehlídané pojídání alergenů může samozřejmě zvyšovat zánět ve střevech a zde opět mohou být houby velice účinné - ochraňují sliznice.

Jednou z celkově zásadních věcí je však ona komplexnost léčivých hub na náš organismus, celkové “vyladění” a harmonizování na všech úrovních, s čímž přichází i duševní pohoda, klid, nebo více dostupné energie po celý den.

Autor: Martin Kuška