Kyselina hyaluronová

Pro léčebné účely je získávaná z hřebenu kohouta nebo je vyrobena geneticky pozměněnými bakteriemi v laboratořích.

Jak funguje kyselina hyaluronová?

Kyselina hyaluronová se chová jako výplň působící tlumivě při nárazech a jako mazivo v kloubech a dalších tkáních. Může ovlivnit, jak tělo reaguje na poranění a navíc vám dokáže pomoci s hojením. Její chemická struktura umožňuje navázání velkého množství molekul vody a proto je důležitá dostatečná hydratace.

Použití kyseliny hyaluronové

  • Onemocnění kloubů
  • Osteoartritida

  • Šedý zákal

  • Transplantace rohovky

  • Reparace odpíchnuté sítnice

  • Plnidlo v plastické chirurgii

 

Užívá se perorálně (ústně) nebo injekčně přímou aplikací do postiženého kloubu. Tuto aplikaci provádí lékař.

Při běžném použití se však injekcí bát nemusíte, kyselina hyaluronová je ve snadno vstřebatelné formě obsažena i v mnoha variantách doplňků stravy.

Kyselina hyaluronová - „pramen mládí“

V současné době je velký zájem o využití kyseliny hyaluronové jako prevence proti stárnutí. Populární jsou hydratační krémy s kyselinou hyaluronovou nebo krémy či séra proti vráskám.

Kyselinu hyaluronovou můžete použít i pro zlepšení hojení ran, popálenin, kožních vředů.

Vedlejší efekty kyseliny hyaluronové

Kyselina hyaluronová je bezpečná při perorálním užívání, aplikaci na kůži i při injekční aplikaci. Zřídka je pozorována alergická reakce. V těhotenství je bezpečná při injekční aplikaci. Ovšem o bezpečnosti kyseliny hyaluronové při perorální či zevním podání je známo velmi málo a proto je doporučeno vyhnout se této formě podání v průběhu těhotenství. Dále není doporučeno užívat kyselinu hyaluronovou při kojení. Z výzkumů zatím není známo, jestli ovlivňuje složení mateřského mléka a jaký efekt to může mít na kojence, a proto je lepší se jejímu užití vyhnout.

Interakce

Zatím nejsou známy žádné informace o interakcích kyseliny hyaluronové.

 

Autor: Kateřina Jiskrová, studentka 4. ročníku lékařské fakulty UK