Kelp - málo známá řasa s účinky (nejen) na štítnou žlázu

Zaslouží si větší popularitu
V dnešní době, kdy širší veřejnost zná především sladkovodní řasu chlorellu a sinici spirulinu, je kelp tak trochu v pozadí, doslova zastíněný popularitou ostatních “trendy” superpotravin. Tato narozdíl od předchozích jmenovaných mořská řasa rostoucí v chladnějších částech oceánu možná na svůj “boom” teprve čeká.

Přitom jde o doslova výjimečný zdroj přírodního jódu (pro příklad dodává 10x více jódu než jodidovaná sůl), mnoha živin, minerálů (hořčík, vápník, draslík, železo, zinek a mangan), ale také vitamínů, především těch z řady B.Proč jsou řasy tolik výjimečné?
Kelpy vytvářejí pod hladinou doslova kelpové pralesy a potřebují ke svému vývoji vodu bohatou na živiny. Právě přítomnost živin v okolních vodách je pro řasy celkově klíčovým parametrem. Proto jsou pro náš organismus často tím nejhodnotnějším, nejčistším a lehce stravitelným zdrojem mnoha látek - a kelp, latinsky Fucus vesiculosus není výjimkou.

Kelp a štítná žláza
“Štítka” má podstatný vliv na metabolismus celého těla. Jedním z prokázaných benefitů kelpu je právě pozitivní účinek na její normální funkci. Oslabení nebo poruchy naší největší žlázy s vnitřní sekrecí, kterou lze nahmatat znalými podhmaty na krku totiž nejsou nic neobvyklého. Kdo zná slovíčko Letrox - tedy lék užívaný při snížení funkce (hypofunkce) štítné žlázy ví, o čem je řeč.

A jak dle studií vyplývá - pokud hormony štítné žlázy nejsou poctivě “krmeny” již výše zmíněným jódem, může nastat problém a to z důvodu možných změn vnitřních struktur štítné žlázy. Nemůžeme se tak spoléhat jen na jódem nabitévišně či třešně - tedy typický (pouze) sezónní plod. Proto má do akce nastoupit kelp - i jako prevence, v nejlepším případě.

Další benefity řasy kelpu
Mnoho uživatelů uvádí, že jim tento druh chaluhy pomohl na celkové rozhýbání metabolismu. To jednoznačně navazuje na studie, které se zabývají podporou činnosti různých orgánů. Tak třeba na trávicí soustavu - je totiž prokázáno a díky mnoha dietním plánům a redukčním programům poměrně v oblibě, užívat kelp pro pocity sytosti. A nejde vůbec o to, “obalamutit” naše zažívání - kelp se stará o normální funkci našeho zažívacího traktu. I proto se s ním dá velmi dobře udržovat ideální hmotnost.

Co znamená, že je kelp antiestrogenní? Působí proti účinkům ženských pohlavních hormonů estrogenů. V praxi taková funkce znamená léčbu poruch menstruačního cyklu nebo karcinomu prsu - zabránění vlivu estrogenů na nádor.

Zajímavé jsou také studie, které se zabývají působením látek z kelpu na redukci vstřebávání některých radioaktivních látek. Radioaktivní spad není v dnešní době přece nic neznámého.

Jak prášek z kelpu používat?
Pokud se vedle známých řas chlorelly či spiruliny hodláte obohatit i o kelp a jeho významné látky s jódem ve vedení, není snazší cesty než použití prášku v kuchyni. Zkuste ho přidat třeba do koktejlů, salátů nebo jednoduše testujte a zkoušejte, kde se vám bude pozdávat zajímavý a obohacující. Samozřejmě ho lze užívat i mimo jídlo, a to jednoduchým přimícháním do nápoje.

Autor: Martin Kuška