Fazole mungo

 

Fazole mungo jsou bohatým zdrojem bílkovin, vlákniny a antioxidantů. V Indii se proto využívají v tradiční medicíně již od roku 1500 před naším letopočtem. Už po tisíce let jsou také součástí indické stravy dle ajurvédy.

Díky vysokému obsahu živin, minerálů a vitaminů je fazole mungo prospěšná v boji proti chronickým, s věkem asociovaným onemocněním, kam může patřit onemocnění srdce, rakovina, cukrovka a obezita. Její účinek je i protizánětlivý.

V současné době se fazole mungo začíná objevovat v proteinových prášcích, polévkách v konzervě a také v restauracích jako součást přílohy.

 

Jaké jsou účinky fazole mungo?

Fazole mungo je velmi efektivní v potlačování oxidace „zlého“ LDL cholesterolu. Oxidovaný LDL cholesterol je jeden z nejrizikovějších faktorů smrtelných kardiovaskulárních příhod – srdeční infarkt, mrtvice. Tento cholesterol se akumuluje ve vnitřní ploše stěny cév a blokuje průtok krve, což může vést k srdeční zástavě. Schopnost regulovat hladinu cholesterolu přisuzujeme antioxidačním vlastnostem fazolí mungo. Jako antioxidant také potlačuje zánětlivé reakce organismu. Jejich prospěšné působení na srdce nespočívá pouze ve snížení hladiny cholesterolu, ale také ve snížení krevního tlaku. Tento efekt je dán vysokou koncentrací proteinových fragmentů, které označujeme peptidy. Ty potlačují zužování cév, které zvyšuje krevní tlak.

 

Vysoký obsah aminokyselin je považován za hlavní faktor podmiňující jejich antioxidační vlastnosti, díky kterým jsou fazole mungo skvělým pomocníkem v boji proti rozvoji rakoviny. V klinických studiích byla dokázána jejich anti-tumorózní aktivita a schopnost ochránit DNA před poškozením a buněčnými mutacemi. Navíc fazole mungo obsahují vitexin a isovitexin, což jsou látky s vysokou antioxidační schopností patřící do skupiny flavonoidů. Tyto flavonoidy snižují oxidační stres, který může vést až k nádorovému bujení.

 

Existují důkazy o pozitivních účincích na hladinu glukózy v krvi. Mungo fazole mají anti-diabetický efekt a mohou tak přirozeně bránit vzniku cukrovky a pomáhat při její léčbě.

 

Fazole mungo podporují imunitu svým antimikrobiálním a protizánětlivým účinkem. Chrání nás proti virovým i bakteriálním infekcím, vyrážce a dalším. Podporují vyváženou bakteriální mikroflóru ve střevě, která je nezbytná pro správnou absorpci potravin a obranu organismu.

 

Jejich výhodou je snadné trávení. Na rozdíl od jiných druhů fazolí se po konzumaci fazolí mungo nemusíme obávat nadýmání. To platí u většiny populace, citliví jedinci však mohou zažít nepříjemný pocit nafouklého břicha spojený s plynatostí. Pro prevenci těchto příznaků je dobré namočit fazole mungo přes noc do vody a konzumovat až další den, ideálně v kombinaci s tradičním ajuverdským kořením, například kurkumou.


Co obsahují fazole mungo?

Fazole mungo obsahují velké množství rostlinných bílkovin. 20-24% jejich chemické struktury jsou aminokyseliny, které představují základní stavební kámen bílkovin. Více než 85% všech aminokyselin najdeme v molekulách bílkovin globulinu a albuminu. Jsou bohaté na esenciální aminokyseliny, jako jsou leucin, izoleucin a valin. Jejich vysoký obsah vstřebatelných proteinů z nich činí potravu vhodnou zejména pro vegany a vegetariány.

Je vynikajícím zdrojem řady minerálních látek a vitamínů, především kyseliny listové. V jednom šálku najdeme 100% doporučené denní dávky kyseliny listové. Ta je nezbytná pro správnou syntézu DNA, růst buněk a tkání, hormonální rovnováhu, poznávací schopnosti a také reprodukci. Právě v těhotenství je kyselina listová nezbytná pro správný vývoj plodu a pro prevenci předčasného porodu. Spolu s vitaminem B6, který je taktéž obsažen ve fazolích mungo, pomáhá potlačit symptomy PMS, jako jsou křeče břicha, bolesti hlavy, změny nálad, únava a bolest svalů.

Pravidelná konzumace fazolí mungo může pomoci při hubnutí. Obsahují velké množství vlákniny a proteinů, díky čemuž jsou jedny z nejsytějších jídel.

 

 

Výživová hodnota

1 šálek (202 g) vařených fazolí mungo má 212 kalorií. Stejné množství fazolí obsahuje:

  • 15 g vlákniny,

  • 14 g bílkovin,

  • 1 g tuku,

  • 4 g sacharidů.

Z minerálních látek obsahují

  • mangan (33%),

  • hořčík (36%),

  • zinek (24%),

  • vápník (5%).

Fazole mungo jsou skvělým zdrojem řady vitaminů. Najdeme v nich:

  • kyselina listová (100% DDD),

  • vitamin B1 (36%),
  • vitamin B5 (8%),
  • vitamin B6 (11%). 

Pokud se rozhodneme fazolky naklíčit a sníst je syrové, 1 šálek bude mít pouze 31 kalorií a zajistí nám příjem 3 g bílkovin a 2 g vlákniny.

 

 

Autor: Kateřina Jiskrová, studentka 4. ročníku lékařské fakulty UK

Zdroje:

https://draxe.com/mung-beans-nutrition/

http://nutritiondata.self.com/facts/legumes-and-legume-products/4349/2