Co zabalit dětem na jarní prázdniny?

První termíny jarních prázdnin klepou na dveře. Posíláte děti na lyžák, nebo jedete s celou rodinou do Alp? S tím, jak nabrousit lyže sice neporadíme, ale dáme vám pár dobrých tipů na to, co by nemělo chybět v kapse ani v batohu vašich dětí.

když si “zagooglíte” spojení “energie na cesty”, dostanete nespočet návrhů na výběr různých powerbank a akumulátorů. To nás více zajímá “šťáva” pro naše chytré telefony a notebooky, než pořádná energie pro vlastní tělo? To musíme změnit! Dnešní čtení budeme věnovat především sušenému ovoci a oříškům, ale také proteinovým tyčinkám. Tedy všemu, co dětem chutná, do čeho je nemusíte přemlouvat a po čem rády sáhnou, pro mlsání v autobusu, či na zadních sedačkách vašeho vozu.

Sušené ovoce
Skvělá forma dostupného zdroje energie, který tělo umí rychle zpracovat. Velkou výhodou sušeného ovoce je maximálně dobrá skladnost při zachování stejného množství živin, jako má čerstvé ovoce. Nebudete přece balit dětem deset jablek, která za chvíli v batohu rozmačkají na marmeládu. Sušené ovoce lehce zvýší glykemický index oproti čerstvé podobě, takže nejlepší je jeho použití přímo “v akci” na svahu, kdy je tělo hladové po cukrech. Jedna porce sušeného ovoce tak může poskytnout velké procento denní doporučené dávky mnoha vitamínů a minerálních látek. A navíc je velmi bohaté na vlákninu. Mnoho cukrů však určitě dětem dávat nechcete, vyhněte se proto kandovanému ovoci.

Zvažujete, zda koupit formu mrazem sušeného ovoce? Jaké jsou jeho výhody? Jde především o modernější metodu, můžete se setkat s pojmem lyofilizace. Sušení prudkým mrazem ovoci zanechá tvar i chuť. Hlavní výhodou je však to, že tato metoda dokáže zachovat kromě výše zmiňovaného i co nejvyšší porci všech vitamínů, minerálů a antioxidantů. Pořizujete tedy tu nejhodnotnější formu sušeného ovoce.

Ořechy
Nezapomeňte dětem zabalit pár sáčků s různými druhy ořechů, protože každý druh má svoje specifika. Navíc snad všechny skvěle chutnají a každé dítě rádo křupe. Ořechy můžete znát především jako skvělý zdroj zdravých tuků. Obsahují však mnohem více hodnotných živin, málo sacharidů a jsou bohaté na vitamín E, hořčík a selen. Mimo jiné jsou také plné vlákniny (hlavně mandle, pistácie a pekanové ořechy), která zahání pocit hladu a působí na mikrobiom prebioticky. A to zní pro naše děti skvěle, že?

Proteinové tyčinky
Kvalitní proteinová tyčinka se hodí do každého batohu, při balení na vysoce energeticky náročný týden. Kdykoliv děti přepadne chuť na sladké, sluší se vytasit právě tuto pochoutku. Samozřejmě jde o průmyslově vyráběnou tyčinku s obsahem cukru, takže nedoporučujeme pojídání na pravidelné denní bázi a také dětmi v nízkém věku, ale na akční týden se však tuze dobře hodí, díky nutričně bohatému složení. Velký podíl bílkovin, zástup vitamínů řady B a často také obsah vlákniny. Tímto vším se mohou pyšnit kvalitní proteinové tyčinky. Ale jen jednu denně! Tělo by stejně více “paliva” zpracovat nezvládlo...

Tolik k našim tipům na rychlé svačinky a zdravé mlsání pro vaše děti, při zábavě o jarních prázdninách. A my přejeme, ať všechno proběhne hlavně ve zdraví! Užívejte krásnou zimu...

Autor: Martin Kuška