Co je candida a jak se jí zbavit

Je běžně s námi
Candida není nic našemu organismu neznámé. Tato plíseň je běžnou součástí naší mikroflóry, jejíž počínání a chutě k přemnožení drží “na uzdě” další skupiny bakterií v našem trávicím ústrojí - například druhy bakterií Lactobacillus. Není proto divu, že ji běžné testování často prokáže, i když nepůsobí potíže. Jednoduše je tu stále s námi, jen jí nesmíme dát nevhodnou životosprávou šanci přemnožit se.

Kdy candidu podporujeme v přemnožení?
Dnešní rychlá doba a běžně nadměrné nebo neuvážené nasazování antibiotik jednoznačně podporuje náš mikrobiom k tomu, aby se vykolejil ze své rovnováhy. Dle zkoumání jsou prokázány neblahé účinky na naší mikroflóru také kortikoidy, imunosupresiva, antikoncepce, steroidní léky nebo hormonální léky na alergie a další léčiva. To snad znamená, že nesmíme pozřít při různých zdravotních obtížích žádné prášky? Můžeme, samozřejmě, ale léčba čehokoliv není pouze o tom, zobat pravidelně léky a nic k tomu nedělat, neupravit celý svůj režim. A tady přichází kámen úrazu…'

Candidu v přemnožení totiž podporujeme nejvíce, když při oslabené imunitě, léčbě či nemoci stále konzumujeme spousty jednoduchých i složtých cukrů, bílého pečiva nebo alkoholu a celou tuto “terapii” přikrýváme stresem.

Ukázková kombinace je tou nejfatálnější pro udržení rovnováhy mezi našimi bakteriemi. A Candida může hodovat…

Jak poznáme, že je zle?
Jelikož je kandidóza mistrem v plíživých obtížích, je postupem času poměrně složité, vyznat se v symptomech. Totiž, kvasinka při nehlídaném hodování postupem času napadá celý organismus. Pacienta již netrápí pouze nadýmání, nevolnosti a obrovská chuť na sladké, postupem se začíná přidávat nevysvětlitelná únava, svědění, výtok z pohlavních orgánů, zápach z úst nebo různé ekzémy a plísňová onemocnění kůže.

Projevy se mohou u každého pacienta lišit dle imunitní dispozice nebo prodělaných virových a infekčních onemocnění, proto je občas těžké přesně Candidu rozklíčovat. Určitě vyražte na testy z krevního séra!

Léčba - opětovné nastolení rovnováhy
Většina dlouhodobých studií se shoduje, že antimykotika nejsou v tomto případě velmi účinná. Obtíže na čas zažehnají, neřeší však nerovnováhu mikrobiomu. V první řadě je třeba zavést dlouhodobou protikvasinkovou dietu (zjednodušeně - minimum cukrů, žádné bílé pečivo, žádné pekařské droždí a omezení mléčných výrobků), začít modulovat imunitu - vitamín D, vitamín C, echinacea, cordyceps, ale také přírodní antibiotika - česnek, lichořeřišnice nebo houby reishi. Pro candidu je smrtící také kyselina kaprylová a extrakt z grapefruitových semen.

Další fází by měla být kvalitní detoxikace, protože kvasinky produkují spousty toxinů a to jak živé, tak mrtvé, při svém rozkládání. Oblíbený je při léčbě čaj lapacho, pravidelný přísun vlákniny a lněného semínka, zvýšený přísun vody (ideálně s citronem) a podpora očisty jater mariánským bodlákem - ostropestřcem. Výborné je také zařazení mladého ječmene a chlorelly k lepší očistě krve. Mezi probiotiky by měla figurovat především ta s kmeny Lactobacillus a Bifidobacterium.

Boj s kvasinkami může být během na dlouhou trať. Je to vlastně takové “zúčtování” s tím, jak jste se k sobě doposud chovali a jaké palivo vaše tělo přijímalo. Skvělou zprávou je, že při takové změně životního režimu se člověk často naučí sám o sobě mnohem víc, než by čekal - a to se do budoucna rozhodně neztratí.

Autor: Martin Kuška