Where to buy
You can buy our products in healthy grocery shops, e-shops with healthy nutrition, selected on-line pharmacies, Teta drugstores and in Electro World.
Aloe Ferox, česky Aloe kapská, je sukulent charakteristický svými načervenale oranžovými květy a ostnitými okraji listů. Díky přítomnosti ostnů si také aloe vysloužilo své jméno. Ferox v překladu znamená bojechtivý, odvážný, divoký. Roste v oblastech s nejsušším klimatem na světě, zejména v Jižní Africe. Zhruba 400 druhů rostlin řadíme do rodu Aloe, pouze tři z nich však mají léčivé vlastnosti. Těmi jsou populární Aloe vera, dále Aloe stromovitá a Aloe ferox.
Stejně jako ostatní sukulenty se aloe ferox vyznačuje schopností uchovávat ve svých listech velký objem vody. To je také důvod, proč přežívá extrémní sucho a vysoké teploty vzduchu v tropech. Právě listy této rostliny jsou používány v kosmetice i v lékařství, respektive využíváme gel a latex z nich extrahovaný. Gel je čirá látka tvořená v bílé vnitřní části listu produkovaná parenchymovými buňkami. Latex je hořká žlutá tekutina získávaná z části listu těsně pod jeho povrchem. I přes rozdílné umístění v listech počáteční produkty extrakce obsahují obojí, gel i latex. Až po dalším zpracování je možné získat samotný gel.
Aloe ferox má poměrně hořkou chuť, která je dána obsahem aloinu v hořké šťávě pod slupkou listů. Je zde uložen ve formě malých bezbarvých krystalů, které se za tepla mění v pryskyřičné látky.
Jaký je rozdíl mezi aloe vera a aloe ferox?
Touto otázkou se zabývala Národní botanická zahrada Kirstenbosch v Kapském Městě v Jihoafrické republice. V 90. letech minulého století uskutečnila mnoho testů, které vedly k získání řady zajímavých informací ohledně výživových hodnot obou druhů. V čerstvě utrženém listu aloe ferox je 20 krát více hořké šťávy než v aloe vera. Aloe ferox má téměř dvojnásobný obsah aminokyselin než aloe vera. Celková hodnotu u aloe ferox je 28,99 nmol/mg, u aloe vera pouze 15,33 nmol/mg. Koncentrace minerálních látek jako jsou vápník, hořčík, draslík, zinek byla o poznání vyšší u aloe ferox. Samotná šťáva z aloe vera rychle ztrácí svou barvu a viskozitu, je poměrně slizká. Tyto vlastnosti v takové míře nepozorujeme u aloe ferox. Výsledky provedených testů svědčí o ohromném potenciálu aloe ferox, který dokonce v mnoha ohledech dokonce předčí účinky aloe vera.
Jaké účinky má aloe ferox?
Na prvním místě je třeba zmínit antioxidační účinek aloe ferox. Obsahuje antioxidant antrachinon, který zabraňuje poškození buněk a tkání způsobené volnými radikály. Ty se v těle tvoří zejména vlivem oxidačního stresu, kdy v organismu vzniká víc kyslíkových radikálů, než je odbouráváno. Oxidační stres stojí za rozvojem řady chorob. Kvůli jeho obsahu v aloe ferox jsou prováděny studie, které analyzují jeho preventivní efekt na rozvoj rakoviny.
Je nepostradatelným pomocníkem v péči o kůži, nehty i vlasy. Aloe ferox má protizánětlivé schopnosti, díky kterým snižuje otok a další symptomy zánětlivé reakce kůže (například zarudnutí). Dále zlepšuje schopnost léčby ran. Zklidňuje poraněnou kůži a pomáhá v její obnově. Často se aloe ferox využívá u popálenin kůže. Zvyšuje prokrvení dané oblasti a tím zlepšuje léčbu. Pro léčbu popálenin je také přínosný jeho efekt na potlačení růstu patogenů, a tak brání sekundární infekci ran. Vzhledem k narušenému povrchu kůže při popálení, a tím oslabení její ochranné bariéry, jsou tyto infekce poměrně časté a značně znesnadňují hojení. Řada studií ukazuje potenciál jak aloe ferox, tak aloe vera redukovat erytém/zarudnutí kůže. Také se věří, že je efektivní při léčbě symptomů psoriázy. Pro konečné potvrzení tohoto účinku je však potřeba získat více údajů. V neposlední řadě je třeba uvést jeho další pozitivum – zvyšuje elasticitu kůže a braní poškození kůže sluncem. Řada těchto jeho léčebných účinků je přisuzována obsahu polysacharidů a proteoglykanů.
Díky široké škále efektů na normální stavbu a funkci kůže se používá k výrobě krémů, zpevňujících očních gelů, peelingů, opalovacích krémů, balzámů na rty a mnoho dalších. Řada továren na výrobu těchto produktů navíc deklaruje pěstování jimi využívaného aloe ferox bez použití herbicidů, pesticidů nebo umělých hnojiv, což umocňuje jeho blahodárný účinek.
Obsah již zmíněných aloinu a antrachinonu umožňuje využít aloe ferox jako projímadlo. Po natrávení aloin stimuluje peristaltické kontrakce střev, a tím usnadňuje průchod požité potravy tlustým střevem. Indukuje tedy vyprazdňování, což je přínosné pro lidi trpící zácpou. Je omezena doba kontaktu stolice obsahující odpadní, mnohdy i toxické láteky se sliznicí střeva, čímž optimalizuje funkci celého trávicího traktu a organismu. Účinek nastává po 6-12 hodinách.
Efekt na trávicí systém nekončí u zmírnění zácpy. Ve studii publikované L. Langmead bylo u 30% pacientů užívajících aloe ferox zaznamenáno zlepšení nebo celkové vymizení symptomů syndromu dráždivého tračníku. U pacientů užívajících placebo došlo k polevení příznaků pouze u 1% z nich. Na základě této studie lze usuzovat, že již čtyřtýdenní užívání extraktů z této rostliny snižuje obtíže tohoto poměrně častého onemocnění.
Nežádoucí účinky
Jelikož je aloe ferox projímavou látkou, měla by se užívat v malých dávkách. Užívání velkého množství může způsobit bolest břicha, průjem, nevolnost a dokonce minerálovou dysbalanci. Antrachinony zvyšují vylučování draslíku z organismu, proto zvyšují účinek např. kardiotonik (léky stimulující činnost srdce, např. digoxin). Některé metabolity antrachinonů se vstřebávají a způsobují červenohnědé zabarvení stolice. Také pronikají do mateřského mléka a mohou vyvolat průjmy u kojenců.
Autor: Kateřina Jiskrová, studentka 4. ročníku lékařské fakulty UK