Způsoby, jak zvýšit počet bílých krvinek

Bílé krvinky neboli leukocyty jsou krevní buňky, které mají na starost především náš imunitní systém. V případě, že má organismus nedostatek bílých krvinek, nemá zpravidla dost sil, aby bojoval s nejrůznějšími viry a bakteriemi a člověk snadno onemocní. Proto je důležité, abychom leukocytů měli stále dostatek.

Zajímá vás, jak můžete pomoci jejich zvýšení?

1. Vhodný jídelníček
Co se týče hodnoty bílých krvinek, jejímu zvýšení můžete napomoci i vhodným jídelníčkem. Mezi kvalitní zdroje mědi patří například avokádo, mořské plody, dýňová semínka, vlašské ořechy, luštěniny, houby nebo lněné semínko. Bílé krvinky a strava jsou provázány více, než by se mohlo na první pohled zdát. Jak už bylo výše řečeno, důležité je dodávat tělu dostatek vitamínů a minerálních látek. Zdravý člověk by měl mít v průměru 50 až 80 mg mědi

2. Doplňky stravy
Pokud se bojíte, že se stravujete příliš jednotvárně a stereotypně, zařaďte do svého jídelníčku i nějaké doplňky stravy bohaté na zinek a měď. Vznik bílých krvinek však můžete podpořit i doplňky stravy s třapatkou neboli echinaceou. Jedná se o divoce rostoucí rostlinu, která stimuluje aktivitu bílých krvinek. Kromě echinacey je vhodné taktéž zvýšit příjem omega-3- mastných kyselin, jež produkují fagocyty, které představují zvláštní druh bílých krvinek. Proto nezapomeňte do svého jídelníčku zakomponovat i rybí tuk, chia semínka, ořechy či sóju.

Příčiny nedostatku bílých krvinek
Zdá se vám, že jste v poslední době neustále nemocní a že vaše imunita je oslabená? Možná je vhodná chvíle zkontrolovat, zda nemáte nedostatek bílých krvinek neboli leukopenii. Za nedostatkem leukocytů může být mnoho příčin. Mezi ty nejčastější však patří virová onemocnění, jako je například rýma nebo chřipka. Za leukopenii ovšem může stát taktéž nízký obsah zinku či mědi v organismu. Mezi vážnější příčiny nízkého počtu bílých krvinek ale patří i malárie, tuberkulóza nebo horečka dengue. Leukopenie je i častým projevem rakoviny kostní dřeně, neboť onkologičtí pacienti mají výrazně narušený imunitní systém.

Prevence před leukopenií
Vzhledem k tomu, že osoby s nedostatkem bílých krvinek jsou mnohonásobně náchylnější k nejrůznějším nemocem, je třeba leukopenii předcházet. Základním krokem je posílení imunity organismu. Čím je obranyschopnost těla silnější, tím může lépe bojovat s nejrůznějšími viry a bakteriemi.

Jaká je optimální hodnota bílých krvinek?
Co se týče optimální normy bílých krvinek, ve zdravém organismu se zpravidla nachází okolo 4 500 až 10 000 leukocytů na jeden mikrolitr krve. Jakmile se však počet bílých krvinek dostane pod tuto hranici, je pravděpodobné, že s vámi není něco v pořádku a je nejvyšší čas to začít řešit.

 

Autor: Kateřina Doul

 

Chovatelské potřebyPsi
Blog-autorKateřina Doul
Blog-datum21.11.2016
ČlánkyZdraví