Způsobuje antikoncepce depresi?

Slovo antikoncepce se skládá ze dvou slov latinského původu "anti" a "conceptio", což doslova znamená "proti početí. Takto definuje antikoncepci odborná literatura a mnozí gynekologové, ale my už víme, že antikoncepci užívají i mladé dívky a ženy z jiného důvodu, než je zabránění početí. Mnohé z nich mají problémy gynekologického charakteru, nepravidelnou nebo bolestivou menstruaci, dokonce některé ještě žádnou, což by vzhledem ke svému věku již měli mít. Někdy užívají antikoncepci dospívající dívky kvůli problémové pleti. Tedy mnozí gynekologové předepisují antikoncepci jako účinný prostředek na úpravu těchto ženských problémů.

Existuje několik druhů antikoncepce. Patří sem:
- Přirozené metody antikoncepce
- Mechanické metody antikoncepce
- Chemické metody antikoncepce
- Hormonální antikoncepce


Mezi přirozené druhy antikoncepce patří počítání plodných a neplodných dnů, metoda měření bazální teploty. Mechanické druhy antikoncepce brání početí tím, že vytvářejí fyzickou překážku mezi pronikajícími spermiemi a dělohou. Patří sem např. přerušovaná soulož, kondom, vaginální pesar či nitroděložní tělísko. Mezi nejznámější chemické antikoncepční metody patří spermicidy. Jsou to takové látky, které brání početí tím, že spermie usmrtí dříve, než se dostanou k vajíčku.


Samostatnou kapitolu tvoří hormonální antikoncepce, která je v současnosti asi nejvíce využívaným druhem antikoncepce. Patří mezi nejspolehlivější a nejpohodlnější metody, jak se chránit před nechtěným těhotenstvím. Princip účinku hormonální antikoncepce spočívá v zablokování ovulace, a tím vyvolává dočasnou sterilitu. Kromě toho svým účinkem zabraňuje růstu děložní sliznice, čímž ztěžuje uchycení oplodněného vajíčka. Patří sem: hormonální náplasti, pilulky, implantáty, hormonální kroužek, injekce. Některé hormonální antikoncepční preparáty mají i dobré zdravotní účinky. Například výrazně snižují riziko rakoviny děložní sliznice a vaječníků. Hormonální antikoncepce napomáhá zvýšit hustotu kostí po menopauze. Největším nedostatkem hormonální antikoncepce je, že neposkytuje ochranu před sexuálně přenosnými nemocemi.

 

Nicméně téměř všichni gynekologové se shodují v tom, že ideální antikoncepce neexistuje a spolu s plusy přináší s sebou i možná rizika a vedlejší účinky. Nevhodné nebo časné podávání hormonální antikoncepce může mimo jiné způsobit sníženou funkci štítné žlázy. I při onemocněních štítné žlázy je možné užívat hormonální antikoncepci, ale u těžších forem je vhodné poradit se o jejím užívání s endokrinologem. Už jsme zmínili, že hormonální antikoncepce kromě plusů má i své mínusy a nežádoucí vedlejší účinky. Jedním z nich může být deprese a nespavost. Samozřejmě, to však neznamená, že každá žena, která užívá hormonální antikoncepci, bude automaticky depresivní a trpět nespavostí. Je to velmi individuální. Obecně však platí, že depresivní stavy a neschopnost spánku mohou být způsobeny užíváním hormonální antikoncepce. Mnozí odborníci v této problematice varují, že pokud žena užívá hormonální antikoncepci, měla by si dávat pozor na svůj psychický stav. Podle různých výzkumů a studií do nejvíce rizikové skupiny patří právě dospívající dívky ve věku 15-19 let. Ty by antikoncepci neměly užívat vůbec.

 

Braní hormonů může mít nežádoucí účinky a riziko deprese je jedním z nich. Proč je tomu tak?
S hladinou hormonů souvisí i lidská psychika. Psychika ženy je ovlivněna chemickými procesy v jejím těle, a pokud se naruší hormonální stav, může to negativně ovlivnit i chování. Každé ženě vyhovuje jiný typ hormonální antikoncepce. Ta, která je pro jednu přijatelná, může druhé způsobit velké problémy. Pokud najdete takovou antikoncepci, která vám vyhovuje, neměli byste už experimentovat s dalšími, přestože by mohly být pro vás i cenově přijatelnější. Co je ale nejdůležitější, nepodceňovat zhoršení psychického stavu a při zpozorování jakýchkoliv náznaků deprese - změny nálad, podrážděnost, smutek, nespavost, atd., Vyhledat odbornou pomoc, případně poradit se o dalším postupu a užívání antikoncepce se svým gynekologem.


Autor: Mgr. Beáta Rampáková

Chovatelské potřebyPsi
Blog-autorBeáta Rampáková
Blog-datum1.3.2017
ČlánkyPro maminky, Zdraví