Živiny a energetické potřeby teenegerů.

Určitě si ještě pamatujeme naše teenagerské časy, kdy jsme dospívali a rodiče dbali na náš správný vývin a stravování. Možná jsme vícekrát slyšeli, jak nám chutná jíst, protože se vyvíjíme, rosteme a potřebujeme stále doplňovat "palivo". Tehdy jsme tyto řeči a rady neřešili, protože nás trápily úplně jiné věci a měli jsme svůj svět.

Dnes je doba trochu jiná. Žijeme v 21. století, v období nejnovějších technologií, sociálních sítí, internetu, vysokého nasazení, v období rychlého životního tempa. A s tím souvisí i život dnešních mladých lidí- teenagerů. Mladí dospívající lidé dnešní doby mají svůj životní styl a životosprávu mnohem více pod kontrolou, než jsme měli my. Samozřejmě to u nich souvisí s touhou dobře vypadat, být cool, mít hezké přitažlivé tělo pro své okolí, být žádanými. Z toho důvodu se snaží mnozí z nich preferovat zdravou výživu. U chlapců se k tomu mohou přidat i různé výživové doplňky či energetické nápoje, pokud navštěvují posilovnu a chtějí zpevnit své svaly.

Ale najdou se i tací v tomto věku, jejichž životospráva je na míle vzdálená od zdravé výživy. Každodenní krmení se chipsy, hamburgery a sladkou kolou může mít pro ně v dospělosti katastrofální následky. Dalším extrémem někdy bývají přímo drastické diety u mladých dívek, které touží po vzhledu a těle modelky, neuvědomují si, že vážně ohrožují své zdraví a život.

Co bychom tedy měli vědět o správné stravě teenagery, zejména, pokud máme doma dospívající dítě?
Je třeba si uvědomit, že teenageři potřebují více kalorií než jakákoli věková skupina. Jsou aktivní, rychle rostou a vyvíjejí se. Měli by jíst pestrou a vyváženou stravu, aby živiny, vitamíny a minerály získávali každý den ve správném množství. Tělo teenagera potřebuje dostatek bílkovin, sacharidů, tuků, plné spektrum minerálů a vitamínů, dostatek tekutin. Je velkou chybou, když je jídelníček ochuzen o tuky, stejně je nesprávné, když v jídelníčku nadmíru dominují bílkoviny. V jídelníčku teenagery by pravidelně měli být zastoupeny i ryby, mléčné výrobky, ovoce a zelenina.

Tělo dospívajícího organismu potřebuje pro optimální růst dostatečný přísun bílkovin. Bílkoviny se v organismu využijí na různých místech, při dospívání jsou nezbytné o to více, že musí pokrýt růstové procesy - rostou nejen svaly a kostra, ale urychluje se metabolismus, zvyšuje se sekrece hormonů, bílkoviny se uplatní při imunitních a enzymatických procesech.

Co se týče raw stravy, tedy syrové stravy, měla by být součástí jídelníčku u teenagerů, ale spíše jako doplněk k upraveným hlavním jídlům (listový salát, rajčata, červená řepa k obědu, večeře), nebo jako vhodný snack, nebo možná náhrada snídaně. Důležitou součástí správné výživy u dospívajících jsou polévky. Existuje mnoho různých receptů na chutné polévky, mnoho způsobů, jak je připravit co nejlépe a nejzdravější. Polévky nejsou sice mezi teenagery oblíbené, ale je třeba je vést k tomu, aby si uvědomili a pochopili význam polévky pro své zdraví a správný vývin.

V závěru uvádíme vzorový jídelníček pro dospívající chlapce a dívky:
Snídaně: jogurt s celozrnným pečivem
Svačina: obložený chléb a ovocný džus
Oběd: polévka, kuře s těstovinami
Svačina: mléčná rýže, jablko
Večeře: grilovaná ryba, balkánský salát.


Autor: Mgr. Beáta Rampáková

Chovatelské potřebyPsi
Blog-autorBeáta Rampáková
Blog-datum10.2.2017
ČlánkyZdravá strava