Výroba domácího opalovacího krému pro každého

Když vám není příroda jedno
Opalovací krémy obsahují mnoho chemických látek, ke kterým se ještě dostaneme. Snad ale tou nejproblematičtější je oxybenzon, zjednodušeně pohlcovač UV záření. Není běžně obsažen pouze v opalovacích krémech, najdeme ho i v řadě jiné kosmetiky. Tato látka, která svoji funkci plní více než dobře, je totiž pěkně odolná a voda, kterou kontaminuje po tom, co se sprchujeme, nebo když se koupeme v zátokách plážových resortů, se opravdu špatně čistí. Několik studií se věnuje dopadu oxybenzonu na korálové útesy a další mořské živočichy. Je až k nevíře, jak nepěkné výsledky při dlouhodobém sledování ochranáři pozorují. Při koupání na dovolené se tak těžko oxybenzonu vyvarujeme, takže proč ho na sebe ještě navíc mazat...

Na co si dát dále pozor, pokud krém kupujeme
V dnešním článku se budeme věnovat hlavně přípravě vlastního krému, přesto se hodí zmínit ještě několik zrovna ne moc tělu příznivých látek v běžných krémech. Pro příklad - avobenzone, octocrylene, EHMC či homosalate. Otázka zní, proč jsou běžně obsažené, je to nutné, když stejně není prokázáno zdravotní tvrzení o tom, že mazáním se opalovacím krémem předcházíte rakovině? Zato je možná dost pravděpodobné, že se dočkáme zdravotního tvrzení o tom, že se s běžnými syntetickými opalováky připravujeme o pěknou porci vitamínu D. Takže velké díky za dnešním výběr z tolika možností - například minerální opalovací krémy a ano – vlastní opalovací krémy. Teď už jdeme na věc!

Vzhůru k přípravě domácího produktu!
Základem pro vytvoření našeho opalováku bude několik druhů olejů, zásadní surovinou je také bambucké máslo a včelí vosk. Můžete si dále připravit i některý ze svých oblíbených esenciálních olejů. Mnoho druhů samotných olejů v bio kvalitě má totiž velmi slušný přírodní ochranný faktor proti slunečnímu záření – například mrkvový olej nebo olej z malinových semínek (30-50 SPF).

*SPF = ochranný faktor proti UV záření



Kompletní složení:

100g kokosového oleje
2 polévkové lžíce oleje z malinových semínek
2 polévkové lžíce mrkvového oleje
2 polévkové lžíce avokádového oleje
2 polévkové lžíce olivového oleje
1 polévkovou lžíci mambuckého másla
50-60g včelího vosku

...a pár kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje (my doporučujeme třeba skořici nebo levanduli)

K přípravě je potřeba většího hrnce, menšího hrnečku, do kterého se vám vejde nástavec tyčového mixéru a nádobky, ve kterých budete krém skladovat (ty nezapomeňte dobře vydesinfikovat). Malý hrneček spařte vroucí vodou a tu, až trochu zchladne na snesitelně teplou vodu, nalijte do velkého hrnce. Do něj s vodou poté ponořte hrneček malý, ve kterém již budete mít připravený k rozpuštění včelí vosk, bambucké máslo a kokosový olej. Nechejte okolní teplo působit, brzy vše zkapalní a tím přijde čas na přidání ostatních olejů. Pořádně si malý hrnek podržte a začněte v něm pracovat s tyčovým mixérem, aby se vše promíchalo. Lze to samozřejmě provádět i na pracovní ploše mimo velký hrnec, ale vosk rychle tuhne a je to závod o čas. Závod o čas je také mytí mixéru, neotálejte. Promíchané ingredience již tvoří hotový opalovací krém. Ten co nejrychleji slijte do připravených desinfikovaných nádobek, než ztuhne a bude se s ním špatně pracovat.

A je hotovo! Nezapomeňte skladovat v suchu a chladu, ať vám tento parádní krém dlouho vydrží.

Autor: Martin Kuška