Vlašské ořechy plné zdravých tuků

Ořechy jsou plody ořešáku královského, který sice není naším původním stromem, ale v našich podmínkách se mu dobře daří. Pravidelná konzumace přiměřeného množství v závislosti na celkovém denním příjmu (cca 20-40 gramů) pomáhá snižovat hladinu špatného LDL cholesterolu a chrání organismus před vznikem cévních onemocnění. Další výhodou je to, že přibližně dvě třetiny tohoto plodu tvoří zdravé nenasycené mastné kyseliny. To z nich dělá energeticky bohatou potravinu, kdy 100 gramů obsahuje přibližně 650 kalorií. Kromě vysokého podílu tuků obsahují až 18 % bílkovin, které mají dobrou vstřebatelnost a využitelnost v organismu. Pouhá 3 % jsou tvořena sacharidy, což z vlašských ořechů dělá ideální potravinu do stravovacích režimů s převahou tuků (low carb stravování).

Nutriční hodnoty 100 gramů vlašských ořechů:
Energie  654 kcal
Rostlinné tuky 65 g
Proteiny 15 g
Uhlohydrát 14 g
VitamínyA, B6,C,E,K
Vláknina 7 g
Vápník 98 mg
Železo 2,91 mcg
Selen 4,9 mcg
Fosfor 346 mg
Hořčík 158 mg
Sodík 2 mg

Jak si můžeme všimnout, kromě nenasycených mastných kyselin, bílkovin a vlákniny, obsahují vlašské ořechy i vápník, hořčík nebo zinek. Právě hořčík je často v deficitu, kdy se projevuje únavou nebo sníženou výkonnosti. Chybějící zinek může být příčinou špatné kvality vlasů, kůže a nehtů.

Mimo minerálních látek se ve vlašských ořeších vyskytuje vitamín E, vitamíny skupiny B a prospěšná kyselina listová.

Jednoduché pěstování – stačí najít strom a sbírat
V případě, že nechcete vlašské ořechy kupovat, můžete si na zahradu zasázet vlastní strom. Než strom začne plodit kvalitní ořechy s pevnou skořápkou, trvá to většinou 8 až 10 let, ale záleží na podmínkách. Pokud si chcete čekání urychlit, můžete v v druhé polovině září až začátkem října vyrazit na sběr ořechů do parku, do alejí nebo všude tam, kde narazíte na vzrostlý ořešák. Po sběru následuje loupání a uskladnění. Část nasbíraných ořechů můžete uchovávat neoloupané ve slupce. Umístěte je do chladnějšího suchého prostředí, kde jim nebude hrozit žluknutí nebo vznik plísně. Pozor si dejte na i moly, kteří do uskladněných ořechů s oblibou kladou svá vajíčka a následně se nekontrolovatelně množí.

Ořechy můžete využít k samotné konzumaci nebo do některého z receptů. Vyrobit se dá i máslo z vlašských ořechů a v obchodech je k dostání i olej z vlašských ořechů.

Kolik stojí vlašské ořechy v obchodě?
Cena vlašských ořechů není nejnižší, protože jejich sběr a hlavně oloupání vyžaduje určitý čas a úsilí. Běžné ceny se pohybují kolem 50 korun za 100 g a v hlavní sezóně, který je zhruba v září a říjnu mohou být ceny na trzích nižší, kdy seženete kilo vlašských ořechů od 150 korun. Výsledná cena je samozřejmě ovlivněna i každoroční úrodou a při nedostatku bude logicky vyšší.

Ideální potravina pro zdravý mozek
Mají tvar, který připomíná lidský mozek. A není to pro nic za nic. Díky obsahu nenasycených mastných kyselin, vitamínů, minerálů a kyseliny listové, pomáhají se správnou činností mozku. Vlašské ořechy podporují paměť a pomáhají se soustředěností. Hodí se jako studijní svačinka a doporučuje se jejich denní konzumace v množství alespoň 15 gramů (cca 15 gramů vyloupaných půlek, menší hrstička). Hodí se i do diety, kdy pomáhají zasytit na delší dobu a brání přílišným výkyvům hladinu krevního cukru, který je zodpovědný za naše chutě a přejídání.

Vlašské ořechy v těhotenství
Díky vyššímu obsahu kyseliny listové a pozitivnímu vlivu na vývoj mozku, patří vlašské ořechy mezi potraviny, které by rozhodně neměly chybět v jídelníčku těhotné ženy. Jejich konzumace je v tomto období více než žádoucí. Pozor si však dejte na kvalitu, aby ořechy nebyly žluklé nebo zkažené. Nejlepší jsou čerstvé vlašské ořechy, ale při správném skladování si dokážou zachovat svoji kvalitu a cenné látky i po celý rok. Při nákupu sledujte, jestli na jádrech nejsou fleky nebo jestli nejsou scvrknutá.

Chutné recepty s vlašskými ořechy
Dají se využít na slano, ale i na sladko. Pro přidání do salátů oceníte tento salátový mix, který obsahuje kromě vlašských ořechů i slunečnicová nebo dýňová semínka. Právě sladká úprava je skvělým doladěním některých cukrovinek a není se čemu divit, že se vlašské ořechy vyskytují například v celé řadě vánočního cukroví. Během roku si můžete pochutnat na chutných a zároveň zdravých receptech s obsahem zdraví prospěšných látek, jako je například raw čokoládové brownies, které vypadá až hříšně dobře, ale přesto je zdravé. Na svačinku a jako ideální jídlo po tréninku se hodí nepečené tyčinky.

Chutných a zdravých receptů s vlašskými ořechy existuje celá řada. Vyberte si, který zachutná právě vám.

Autor: Šárka Stuchlíková

Chovatelské potřebyPsi
Blog-autorŠárka Stuchlíková
Blog-datum27.10.2016
ČlánkySuperpotraviny, Zdravá strava