Váhový úbytek pro vytrvalostní sportovce

Kalorie je energie, kterou budou sportovci potřebovat při efektivním tréninku, a které jim pomohou se z přiměřených výkonů také zotavovat. Přísné omezení kalorií by tedy jednoduše sabotovalo všechno úsilí o získání dobré formy na případné závody nebo podobné cíle. Nikdy by se nemělo snažit maximalizovat vylučování přebytečných tuků v těle společně s budováním špičkové závodní kondice. Tyto cykly by měly zůstat oddělené. Hubnutí by mělo budování kondice předcházet o několik tréninkových týdnů.

Odbourávání tuků by mělo ale stále probíhat jinak než u klasických povalečů. Stále by totiž měla podporovat provozní ambice. Jinými slovy – je potřeba se věnovat atletickému hubnutí. Jak se to dělá? Existuje pár obecných pravidel, které vám k tomu dopomůžou. I když každý ví, že je potřeba mít podobné věci ušité na míru.

Mírný kalorický deficit
Během prvních týdnů „rychlého startu“ byste měli konzumovat o 300 až 500 kalorií za den méně, než vaše tělo potřebuje, aby udrželo svou současnou váhu. Tento deficit je dostačující pro získání poměrně rychlého úbytku váhy. V rámci tréninkového procesu by bylo velmi složité se na něco podobného soustředit, zvlášť když potřebujete své tělo naopak podpořit a připravit na závod.

Silový trénink
V začátcích je také dobré, abyste se více zapojili do silového tréninku než kdykoliv jindy. Doporučuje se soustředit na zpevnění celého těla třikrát týdně. To vám pomůže zhubnout přidáním svalové hmoty a zrychlit metabolismus. Takže pak budete celkově lépe spalovat tuky. Zvyšováním síly si také pomůžete k lepším výkonům.

Zvýšení proteinů
Mělo by se zhruba o 30% zvýšit příjem bílkovin. Existují pro to dva důvody. Pomůže vám to udržet denní kalorický deficit bez pocitu hladu a větší příjem bílkovin vám pomůže budovat svalovou hmotu při silovém tréninku. V rámci tréninkového cyklu by měl vás příjem bílkovin být nižší, aby se vytvořil prostor pro zvýšenou potřebu sacharidů, tedy vašeho nejdůležitějšího vytrvalostního paliva.

Intervalový sprint
Období hubnutí není vhodné pro vytrvalostní tréninky. To by mělo počkat až na tréninkový proces. (Samozřejmě, že velký vytrvalostní trénink sám o sobě podporuje spalování tuků, ale to je otázka něčeho jiného). Intervalový sprint se skládá z velkých počtů velmi krátkých sprintů (10-30 sekund). Sprinty prokazatelně podporují úbytek tuku, zejména mezi tréninky.

Cvičení nalačno
Při cvičení nalačno se tělo musí spoléhat na tuky. Doporučuje se také jeden den týdně věnovat úplnému půstu. Později je samozřejmě nutností velká konzumace sacharidů před a během výkonu kvůli jeho maximalizaci.

Autor: Tereza Župová

Chovatelské potřebyPsi
Blog-autorTereza Župová
Blog-datum28.2.2017
ČlánkyKondice