Trápí vás nepříjemný ekzém?

Co je ekzém?
Ekzém je kožní onemocnění. Jde o chronické, zánětlivé a také svědivé onemocnění. Ekzém však můžeme obecně považovat za obrannou reakci organismu na určité podněty. Při této nemoci je porušena ochranná bariéra kůže. Škodlivé látky tak snáze pronikají přes kůži do dalších vrstev. Díky tomu se aktivuje imunitní systém, který reaguje zánětem. Mezi typické projevy ekzému patří svědění a zarudnutí pokožky, suchost a puchýřky. Ať už jde o ekzém na obličeji, končetinách, hlavě či v loketních a podkolenních jamkách, vždy se jedná o onemocnění, které nám život znepříjemňuje nejen svěděním, ale mnohdy také sociálním odloučením.

Druhy ekzémů
Přestože existuje hned několik druhů ekzému, nejčastější je kontaktní ekzém, atopický ekzém či sluneční ekzém. Mezi velmi nepříjemné ekzémy patří ekzém na tváři. V případě špatné léčby může dokonce vést až ke vzniku jizviček. Mezi onemocnění kůže, které je mnohdy mylně řazeno mezi ekzémy, patří i lupénka. Psoriáza je chronické a zánětlivé onemocnění. Na rozdíl od ekzému však není svědivé. Poruchou množení kožních buněk dochází k jejich předčasnému dozrávání a hromadění, čímž vznikají místa pokryta odumřelou odlupující se kůží - odtud pramení název lupénka. Nemoc může být navíc doprovázena bolestivými otoky.

A jaké jsou příčiny vzniku ekzémů?
Možných příčin může být hned několik. Nejčastěji se jedná o různé alergie na potraviny nebo jiné alergeny (prach, srst, roztoči), dědičnost, psychický stav či špatné stravování (přecitlivělost na některou potravinu). Tyto příčiny mohou působit jak jednotlivě, tak kombinovaně.

Prevence před ekzémy
Díky velkému množství nejrůznějších spouštěčů a individuálním reakcím organismu bohužel neexistuje dostatečná prevence před ekzémy. Pro někoho může být určitý podnět spouštěcím faktorem, někdo jiný na něj přitom vůbec nezareaguje. Samozřejmě je ale dobré dodržovat určité zásady, které mohou zeslabit projevy ekzému. Některé ekzémy může zhoršit například ostré jídlo, káva či alkohol a samozřejmě vše, na co jste alergičtí. Lidé trpící na ekzémy by také měli dodržovat pečlivou osobní hygienu, a to zejména po sportu, kdy se tělo zpotí a vytvoří se tak skvělé prostředí pro propuknutí ekzému. Kromě toho se doporučuje nenosit oblečení zbarvené dráždivými chemikáliemi. Vhodné je také používat prací prášek pro citlivou pokožku.

Kdy se ekzém projeví?
Tzv. kojenecká forma ekzému se typicky projeví v 3. měsíci červenými pupínky, puchýřky či mokvající kůží na tvářích, bradě nebo na hlavě. Kojenecký ekzém obvykle přetrvává do 2. roku života. Další formou atopického ekzému je dětský ekzém. Ekzém u dětí se nejčastěji objevuje poprvé do 5. roku života, a to až u 15 až 20 % dětské populace. Zpočátku se většinou projeví v loketních a podkolenních jamkách či na zápěstí. U 75 % případů dětských ekzémů se naštěstí příznaky ekzému během prvního stupně školní docházky ztratí. Poslední formou je ekzém u dospělých. Přibližně u 10 % případů se projeví ekzém až v dospělosti. Ten ale většinou zmizí mezi 40. a 50. rokem života.

Léčba ekzému
Na ekzémy vám dermatolog tradičně předepíše kortikoidy na venkovní použití. S nimi však buďte opatrní, protože se jedná o hormonální léčbu, která může mít i mnoho nežádoucích účinků. Přestože se mnohdy podaří potlačit nepříjemné projevy onemocnění, příčina vzniku ekzému se neodstraní, a proto není možné zbavit se ekzému natrvalo.

Přírodní léčba ekzému
Je dokázáno, že dlouhodobé užívání betakarotenu dokáže nejen snížit riziko vzniku ekzému, ale také pomáhá odstraňovat projevy atopické dermatitidy. Při léčbě ekzému je také dobré posílit imunitní systém. K tomu výborně poslouží vitamín C. Z vitamínů je pak dále vhodné užívat potraviny či doplňky stravy bohaté na vitaminy skupiny B a D, které léčí chronický ekzém a snižují výskyt alergií. Pro zmírnění obtíží spojených s ekzémem také zkuste konopný olej, konopné masti, měsíčkovou mast či kokosový olej. Z bylinek mohou pomoci heřmánek či aloe vera, která navíc pokožku osvěží. V neposlední řadě v boji s ekzémem prospívá pobyt u moře a slunění.


Autor: Kateřina Doul

Chovatelské potřebyPsi
Blog-autorKateřina Doul
Blog-datum14.2.2017
ČlánkyKrása, Zdraví