Superpotraviny, které zvyšují plodnost.

Co to jsou superpotraviny a proč pomáhají?
Potraviny, které si zaslouží přízvisko „super“ obsahují velké množství vitamínů, minerálů nebo jiných prospěšných látek, které jsou velmi důležité pro zdravý vývoj organismu. Všechny tyto potraviny pomáhají organismu s přirozenými funkcemi a zajištění životně důležité rovnováhy. Pro zvýšení plodnosti je důležité jak zdraví ženy, tak i muže. Problém totiž může být na obou stranách, a pokud se oba budou snažit o jeho zlepšení, může být výsledek kladný.

V odborné literatuře můžeme narazit na to, že hlavně ženy se mohou potýkat s nedostatkem železa, což může vést až ke snížení plodnosti. Pro tento účel se skvěle hodí superpotravina zelený ječmen nebo užívání vitamínového přípravku s obsahem železa. Ten pomáhá posílit také imunitní systém.

Hodí se pro přípravu smoothie nebo samotnou konzumaci. Dalším bohatým zdrojem železa, vitamínů a minerálů je spirulina. Tato zelená řasa je cenným pokladem ve výživě a hodí se nejen ve chvílích, kdy chcete zvýšit plodnost. Důležitý je i příjem vitamínu C, který najdeme hlavně v plodech goji – kustovnice čínské. Dostupná je i ve formě chutné goji šťávy. Přírodní přípravek z rostliny maca má údajně poměrně silné afrodiziakální účinky, což je v kombinaci s doplněním velmi důležitých minerálních látek ideální cesta k výraznému zvýšení šancí na úspěšné otěhotnění.

Plodnost je odpovědí na celkové zdraví organismu
Konkrétně u mužů je důležité hlídat dostatečný příjem vápníku a vitamínu D. Nedostatek těchto dvou prvků totiž může vést ke snížení kvality spermií a tím pádem i ke snížení celkové plodnosti. Pokud by ženské vajíčko bylo naprosto zdravé a připravené na otěhotnění, nemusí to stačit. Důležité jsou také omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. V jídelníčku by proto u mužů neměly chybět ryby, jako je losos, makrela nebo sardinky. Vysoký obsah těchto kyselin najdeme i v arašídovém máslu nebo v kokosovém oleji. Klíčový je i příjem minerálu selenu, který se nachází například v česneku a v pekanových ořeších.

Ženám by neměl chybět vitamín B, který se vyskytuje v celozrnných výrobcích, kvasnicích a podobných potravinách. Neméně důležitý je i vitamín E. Důležitý je příjem vápníku z kvalitních mléčných výrobků, které by neměly být odtučněné. Naopak se vyhněte konzumaci alkoholu, kdy větší dávka může snížit plodnost až o celých padesát procent. Platí, všechny důležité vitamíny a minerály by měly být ve stravě obsaženy ve vyváženém poměru a v dostatečných dávkách. To je možné zajistit například i vitamínovými doplňky na přírodní bázi. Kromě kvalitní stravy je totiž důležité organismu pomáhat i tímto způsobem a zajistit optimální podmínky pro vývoj vajíčka a správné fungování celého menstruačního a ovulačního cyklu.

Hlídejte si svůj ovulační cyklus
Ovulační cyklus je řízen ženskými hormony estrogeny a progesteronem. Některé ženy vyloženě poznají, když se dostanou této fáze, která se může projevovat slabší bolestí v podbřišku, kdy dochází k uvolnění vajíčka a případně i špiněním. U jiných jsou však projevy naprosto nepatrné, a proto je dobré sledovat svůj cyklus. K ovulaci dochází přibližně 14 dnů od ukončení menstruačního krvácení.

Hlídání tohoto data umožňují různé aplikace, které z délky vašeho cyklu a data posledního krvácení zaznamenají dny, kdy jste nejvíce plodná a nacházíte se v období ovulace. Vše ale záleží na celkové délce cyklu, která se nejčastěji pohybuje od 28 do 32 dnů. Je jasné, že nejvyšší šance pro otěhotnění je právě v období ovulace, kdy je vajíčko nejblíže. Pokud ale chcete zvýšit svoji plodnost, je nutné přijímat vitamínové doplňky a dbát na pestrou a zdravou stravu ještě mnohem dříve, aby měl organismus čas důkladně se připravit.

Buďte v rovnováze a zapomeňte na stres
Pravidelně se věnujte aktivitám, které vás baví a u kterých můžete nerušeně relaxovat. Snažte se odstranit co nejvíce stresu ze svého života, protože vystresované tělo nezachrání ani konzumace všech dostupných superpotravin. Vyzkoušejte chutné a zdravé recepty, díky kterým do těla dostanete účinné látky a vitamíny. Zkuste dostat svoji tělesnou hmotnost a hlavně procento tělesného tuku na odpovídající úroveň pomocí jemné úpravy jídelníčku a zařazením pohybu. Podívejte se i na další články, které vám poradí například s tím, jak bojovat proti stresu, nebo jak upravit svůj jídelníček a vyřadit cukr nebo lepek, což mohou být příčiny vašich zdravotních problémů a dokonce i právě snížené plodnosti. Nakonec je potřeba zmínit i to, že plodnost pomáhají zvyšovat hormony štěstí, které se přirozeně uvolní, když se cítíme spokojení. Zvýšení plodnosti je tedy často i otázkou pouhé lásky, kdy právě její nedostatek může být důvodem, proč se tolik nedaří.

Autor: Šárka Stuchlíková

 

Chovatelské potřebyPsi
Blog-autorŠárka Stuchlíková
Blog-datum17.1.2017
ČlánkySuperpotraviny