Super potraviny - potraviny budoucnosti

V moderní době 21. století na nás každodenně média chrlí množství nových informací ze světa, z domova, mezi jiným i z oblasti zdravého životního stylu, dávají nám nejednou rady, jak máme žít, jak se máme stravovat, starat o svůj organismus, atd. V souvislosti s tím se někdy v televizi nebo na internetu skloňuje pojem super potraviny, potraviny "nové doby" či superfoods potraviny. A my si možná po takové reklamě klademe otázku, o jaké potraviny vlastně jde?

Pojem superfoods se začal používat pro skupinu potravin, které mají vysoký obsah zdraví prospěšných bioaktivních látek. Podle zdravotnického centra Harvard Pilgrim Health Center se tímto pojmem označují takové potraviny, které jsou mimořádně prospěšné pro lidský organismus. Jsou to obvykle potraviny v komplexní původní a přírodní podobě - ​​raw potraviny, které obsahují množství různých vitamínů, minerálů, antioxidantů, enzymů či vlákniny. Podmínkou je, že tyto super potraviny je třeba konzumovat v jejich původní organické podobě tak, aby všechny enzymy, vitamíny, minerály a důležité látky zůstaly zachovány.

Do skupiny super potravin řadíme:
- Zelené potraviny, např. mladý ječmen, mladá pšenice, chlorella, spirulina, atd.
- Super ovoce v čerstvém nebo sušeném stavu - raw kakaový prášek, kokosový olej, Acai prášek, moruše, maliny, borůvky, brusinky, ostružiny, apod.
- Super semínka, např. konopná semínka, chia semínka
- Super ořechy - kešu, vlašské ořechy, ale i luštěniny, např. čočka, cizrna, atd.

Superfoods potraviny dokážou díky svému bohatému obsahu vitamínů být i vhodnou náhradou masa, které se sice považuje za ideální zdroj bílkovin, ale existuje několik druhů super potravin, které dodají našemu organismu stejně kvalitní bílkoviny jako maso. Například quinoa představuje vysoce kvalitní zdroj bílkovin se všemi esenciálními aminokyselinami, a proto nabízí bezpečnou nutriční alternativu za maso. Pro vegetariány jsou zase vhodnou náhradou masa sezamová semínka díky vysokému obsahu bílkovin.

Představa, že existují potraviny s výjimečnými účinky na zdraví je velmi lákavá a jistě posiluje zájem lidí o super potraviny. Věda zabývající se touto oblastí skutečně prokázala, že některé složky potravin a nápojů mohou být prospěšné pro naše zdraví. Pokud si však chceme zajistit vyvážený příjem živin pro podporu dobrého zdraví, měli bychom zařazovat do stravy široký výběr výživných potravin a nezaměřovat se pouze na "superpotraviny". Samozřejmě, jejich příjem může být pro naše zdraví obrovským plusem, ale důležité pro náš organismus jsou i "klasické" potraviny, zejména zelenina a ovoce - neměli bychom zapomínat na jejich každodenní konzumaci.

Autor: Beáta Rampáková

Chovatelské potřebyPsi
Blog-autorBeáta Rampáková
Blog-datum16.12.2016
ČlánkySuperpotraviny, Zdravá strava