Rakovina děložního čípku - tichý zabiják žen

Rakovina je obecný laický pojem používaný pro rozsáhlou skupinu nádorových onemocnění. Vznik rakoviny je spojen již se změnou v jediné buňce a tuto změnu mohou vyvolat vnější činitele i dědičné genetické faktory. V dnešní době je známo více než 100 druhů rakoviny, které jsou obvykle pojmenovány podle orgánu nebo tkáně, kde se vyskytují nebo podle typu buněk, které jsou napadeny.

Příčiny vzniku rakoviny nelze zcela specifikovat, rakovina je multifaktoriální onemocnění, což znamená, že aby se nemoc rozvinula, potřebuje k tomu souhru různých faktorů. Důležitá je například úprava životního stylu včetně stravovacích návyků. Příznaky tohoto onemocnění závisí na tom, kde se rakovina vyskytuje, jak velká je a jak moc ovlivňuje další orgány nebo tkáně. Pokud se rakovina rozšíří, příznaky se mohou objevit v různých částech těla. Může se ale také stát, že se neprojeví žádné příznaky, i přesto, že rakovina roste velmi rychle. Z hlediska léčby rakoviny je proto velmi důležité, aby byla diagnóza určena co nejdříve, ještě před tím, než se rakovina rozšíří do dalších částí těla. To je ale někdy těžké, neboť v mnoha případech podceňujeme bolesti, např. hlavy, neřešíme to, nebo ze strachu návštěvu lékaře odkládáme na neurčito a možná čekáme, že se "to" vyřeší samo a bolest přejde sama od sebe.

Velký význam hrají preventivní prohlídky, které by podle mého názoru měly být povinné pro každého člověka. V některých zemích je to samozřejmostí. Jedním z druhů rakoviny, který postihuje ženy, je rakovina děložního čípku. Většina nádorů děložního čípku se vyskytuje u žen, které o prevenci nebyly dostatečně informovány, nebo na ni prostě zapomněli, zda její význam takříkajíc podcenili. Nejčastěji se objevuje mezi 40. a 60. rokem života. V počáteční fázi onemocnění nejsou žádné nápadné projevy. Bohužel, více než polovina žen přichází pozdě, to znamená ve fázi šíření nádoru za hranice děložního čípku. Přitom se ale rakovina děložního čípku dá snadno zjistit již v začátcích, kdy je dobře léčitelná. Nejlepším lékem na ni jsou pravidelné preventivní gynekologické prohlídky.

Jaké jsou příznaky rakoviny děložního čípku?
Předrakovinové změny na děložním čípku nezpůsobují bolest a většinou se neobjevují ani žádné jiné projevy. Odhaleny jsou až při cytologickém vyšetření stěru z děložního čípku. Proto jsou důležité ty preventivní prohlídky, neboť stěr z děložního čípku je jejich součástí. Mezi nejčastější příznaky tohoto onemocnění patří:

• krvácení mezi menstruačními cykly, po pohlavním styku, při gynekologickém vyšetření
• silnější a delší menstruace než obvykle
• netypický výtok, který nereaguje na léčbu
• bolesti v oblasti pohlavních orgánů
• bolest pánve, křížů
• úbytek tělesné hmotnosti
• nahmatání zjistitelného útvaru
• krvácení po stolici
• krvácení u žen po menopauze

Příčinou rakoviny děložního čípku je infekce lidským papiloma virem - HPV. S virem HPV se alespoň jednou v životě setká většina dospělé populace, ale jejich imunitní systém si s ním většinou dokáže poradit a infekce po několika měsících spontánně vymizí. Virus však začíná být nebezpečný, pokud v těle přetrvává a časem způsobuje změny na tkáních. Infekce virem HPV patří mezi nejrozšířenější sexuálně přenosné choroby a během života se jím nakazí většina sexuálně aktivních lidí, často už krátce po zahájení pohlavního života. Pro mnohé z nich však nákaza neznamená žádné riziko a po několika měsících obvykle sama vymizí. Bohužel nelze nijak určit, u koho se infekce ztratí a v koho organismu způsobí časem zdravotní problémy.

Léčba předrakovinných změn i rakoviny děložního čípku závisí na mnoha faktorech, např. zda jsou změny nízkého nebo vysokého stupně, jaká je lokalizace a velikost nádoru, zda chce mít žena v budoucnu děti, jaký je věk a celkový zdravotní stav pacientky, apod. Nejčastějším způsobem léčby karcinomu děložního čípku je chirurgický zákrok a radioterapie, někdy i chemoterapie. Metodu léčby a její rozsah musí vždy určit lékař, který zváží mikroskopický nález pacientky, jakož i ostatní důležité faktory.

Tak jako u všech onkologických onemocněních, i při léčbě rakoviny děložního čípku, je rozhodujícím faktorem stádium, ve kterém se nádor odhalí a začne léčit. Největší šancí na trvalé vyléčení je co nejranější diagnostika. Za nejúčinnější ochranu proti vzniku rakoviny děložního čípku se považuje očkování proti HPV. K dispozici jsou dvě vakcíny od dvou různých firem, přičemž při každé z nich je třeba podat tři dávky. Největší význam má očkovat dívky, které ještě neměly pohlavní styk, a to ve věku 10-15 let. V tomto věku je podle studií i nejlepší imunologická odpověď organismu ve smyslu vytvoření dostatečné hladiny protilátek.

Rakovina se mnohdy označuje jako "tichý zabiják", protože v počátečním stádiu nebolí. Platí to i o rakovině děložního čípku. O to důležitější jsou pro ženy pravidelné preventivní gynekologické prohlídky, aby bylo onemocnění včas zjištěno a mohlo se začít s léčbou. My, ženy, bychom měli v první řadě dbát o vlastní zdraví a cítit odpovědnost za sebe i své děti a nejbližší. Nebuďme proto lhostejné vůči svému zdraví a zbytečně neriskujme, vždyť žijeme pouze jednou, druhou šanci už nedostaneme!

Autor: Mgr. Beáta Rampáková

Chovatelské potřebyPsi
Blog-autorBeáta Rampáková
Blog-datum14.2.2017
ČlánkyZdraví