Psoriáza – nepříjemný „společník“ na cestě životem

V dnešní době stále více lidí trpí tímto nepříjemným kožním onemocněním, ať už dospělí nebo i teenageři a mladí lidé. Lékaři definují psoriázu jako chronické zánětlivé onemocnění celého organismu, které se viditelně projevuje na kůži. I když se nejedná o nakažlivou nemoc, která by člověka ohrožovala na životě, umí nepříjemně ztrpčit postiženým jejich každodenní život. Psoriáza, často označována i jako lupénka, se může projevit v jakémkoliv věku, nejčastěji se poprvé objeví ve věku 15 až 35 let. Nedá se vyléčit, ale je to léčitelné onemocnění, které může po adekvátní léčbě ustoupit a nemusí se projevit roky.

Kromě kůže bývají postiženy i nehty a klouby. Za příčinu vzniku psoriázy se považuje geneticky podmíněná porucha funkce imunitního systému, který způsobí nadměrnou produkci kožních buněk. U dětí může být např. spouštěčem psoriázy kontakt se streptokokovou infekcí a nejčastěji se projevuje po 10. roce života. Nejběžnějšími příznaky jsou ložiska zhrublé červené kůže, které jsou pokryty stříbřitými šupinami. Nejčastější výskyt ložisek je na loktech, kolenou a ve vlasech. Pokud se však onemocnění podchytí včas a začne se s okamžitou léčbou, tak je možné nemoc zvládnout.

Příznaky psoriázy jsou často nevýrazné a těžko se identifikují. Příznakem na pokožce jsou červené fleky s bílými olupujícími se šupinkami. Co se týče léčby psoriázy, definitivně vyléčení je nemožné, i po ústupu kožních projevů znovu mohou vznikat nové psoriatické ataky. Léčebné postupy usilují o navození remise nebo alespoň úpravu projevů onemocnění, aby se staly tolerovatelné pro pacienta a jeho okolí. Léčba lupénky vyžaduje zohlednit mnoho faktorů, např. stupeň závažnosti onemocnění, lokalizaci, rozsah, dosavadní léčbu, věk pacienta, atd.

Možnosti léčby psoriázy jsou v současnosti oproti minulosti obrovské. Moderní léčba lupénky využívá širokou paletu místních i celkových léků, fototerapie a jejich kombinací. Jednou z možností je i balneoterapie, která patří k nejstarším způsobem léčby kožních onemocnění. Je známá již z antických dob. Zvláště síra a sirovodík byly a stále jsou vyhledávané pro svůj příznivý vliv na kůži i klouby. Komplexní lázeňská léčba dnes v sobě zahrnuje účinky lokální léčby, hydroterapie, imunologický efekt balneoterapie, účinky fototerapie a fyzikální léčby. Na aplikaci slouží přírodní léčebné lázně s příznivým klimatickým prostředím.

Přesné příčiny vzniku psoriázy nejsou dodnes známé. Existuje několik faktorů, které mohou toto onemocnění způsobit. Např. špatná životospráva, časté požívání antibiotik v minulosti, poškození jater nebo její snížená funkce, požívání alkoholu, živočišné tuky, cukry, sladkosti, nedostatek vitamínů, minerálů, enzymů, antioxidantů nebo v neposlední řadě i stres. Podobně jako lupénka, i atopický ekzém patří mezi nejčastější nemoci kůže. Průběh atopické dermatitidy je chronický, charakteristický střídáním období výrazných potíží s obdobími relativního klidu, často však zanícená ložiska na kůži přetrvávají i velmi dlouho. Přesná a jednoznačná příčina jejího vzniku dosud nebyla zjištěna. Onemocnění se obvykle projeví již v prvních měsících života, ale první příznaky se mohou objevit v kterémkoli věku, v dospělosti však vznikají už jen zřídka. Zatím se nedá úplně vyléčit podobně jako psoriáza.

Jakékoli onemocnění kůže dokáže člověku ztrpčit život a do jisté míry ho omezit. Ovlivňuje i psychiku, protože symptomy se často nacházejí na místech, které jsou viditelné i pro okolí. Dá se naučit žít s tímto onemocněním, dokud dokáže člověk přijmout sebe sama a mít se rád i přes nepříjemné nemoci.


Autor: Mgr. Beáta Rampáková

Chovatelské potřebyPsi
Blog-autorBeáta Rampáková
Blog-datum10.2.2017
ČlánkyKrása, Zdraví