Proč je kreatin nejpopulárnější doplněk při cvičení?

Dozvěděla jsem se z odborné literatury, že kreatin je dusičná organická kyselina, kterou produkují naše játra a dodává energii do všech buněk v těle, zejména do svalových buněk. Je přirozeně produkovaný tělem, ale může být také získáván a přijímán z potravin jako doplněk stravy. Patří dokonce mezi nejúčinnější doplňky výživy, které podporují růst svalové hmoty. Každý, kdo se věnuje cvičení a posilování, by nám určitě uměl o kreatinu vyprávět celé hodiny.

Existuje několik druhů kreatinu, představovat je by bylo na další samostatný článek. Připomenu alespoň ten kreatin, který je v současnosti nejmodernějším a na trhu nejžádanějším druhém. Jde o kreatin HCL, koncentrovaný kreatin hydrochlorid, který dostal i přívlastek kreatin "budoucnosti." Velmi dobře se vstřebává, díky čemuž se podstatně liší od starších forem kreatinu. Několik odborníků na doplňkovou výživu se shodují v tom, že kreatin HCL má několik hlavních výhod, např. kromě již zmíněné velmi dobré vstřebatelnosti, má o téměř 60x vyšší rozpustnost než jeho předchůdci, jeho užívání nevykazuje žádné vedlejší účinky jako je nadýmání, zadržování vody v těle nebo křeče.

I přes všem výhodám tohoto kreatinu většina sportovců tvrdí, že nejlepším a nejúčinnějším kreatinem je kreatin monohydrát, je to však velmi individuální. Někteří zase tvrdí, že jim zabírají jiné formy - druhy kreatinu. Je třeba jednoduše vyzkoušet, který druh je pro koho ten nejlepší. Mluvila jsem se na toto téma s jedním mužem, který se věnuje cvičení a užívá kreatin. Vyzkoušel několik druhů, ale pro něj je jednoznačně nejlepší a nejúčinnější právě kreatin monohydrát. Mnozí jeho kamarádi, kteří také posilují, užívají zase jiné druhy kreatinu. Jak se říká, proti gustu žádný dišputát. Co se týče užívání kreatinu, dozvěděla jsem se, že nejlepší je užívat ho asi půlhodinu před fyzickým výkonem / cvičením / a těsně po něm. Při užívání kreatinu je velmi důležité přijímat dostatečné množství tekutin. Účinná je již třígramová dávka kreatinu, běžné dávkování je však 5 - 10 g denně. Ideální je užít 5 g před cvičením a dalších 5 g po cvičení.

Kreatin je možné užívat i ve formě tablet např. 120 nebo 240 ks, případně i větší balení. Tablety umožňují přehledné dávkování a okamžitou dostupnost. Ale tak, jak všechno má své výhody i nevýhody, není to jinak ani v případě tohoto výživového doplňku. Krátkodobé užívání kreatinu by nemělo způsobit žádné zdravotní komplikace, ale pokud se někdo rozhodne užívat jej dlouhodobě, tak se vystavuje jistým zdravotním rizikům. Kreatin totiž zatěžuje ledviny a játra, dokonce někdy může vést až k tvorbě ledvinových kamenů. Řeč je však o dlouhodobém a nadměrném užívání kreatinu, čili pokud někdo užívá kreatin s rozumem a ve správných dávkách, tak se určitě nemusí bát těchto nepříjemných zdravotních komplikací. Pokud uvažujete nad cvičením a chtěli byste hlavně získat pevnější svaly, tak klidně můžete sáhnout po kreatinu. Ale pamatujte, že všeho moc škodí!

Autor: Tereza Župová

Chovatelské potřebyPsi
Blog-autorBeáta Rampáková
Blog-datum20.2.2017
ČlánkyKondice