Přírodní čištění krve

Nedostatek fyzické aktivity, konzumace nezdravého jídla, alkohol, kouření a vnější prostředí má za následek hromadění toxinů v lidském těle. Tyto škodliviny mohou bránit správnému fungování některých orgánů a vyvolat vážné onemocnění. Fytonutrienty obsažené v bylinkách a některých superpotravinách umí pročistit krev, zbavit tělo odpadu a posílit tak imunitní systém.

Čištění krve - bylinky a vybrané potraviny:

- Kopřiva:
ačkoli je považována za obyčejný plevel, kopřiva je skvělá léčivka podporující krvetvorbu, čistí krev, snižuje hladinu krevního cukru, detoxikuje a chrání před záněty močových cest.

- Pampeliška: přispívá k tvorbě žluči, která štěpí tuky a tak vytváří energii stimulující metabolické procesy, s pomocí červených krvinek vylučuje odpady a mikroorganismy z trávící soustavy. Pampeliška podporuje správnou funkci ledvin, odstraňuje únavu, zkrášluje a čistí krev.

- Kustovnice čínská: účinky bobulí kustovnice jsou neuvěřitelné, čínští bylinkáři ji používají jako přírodní léčivku po celá tisíciletí. Goji pomáhá stabilizovat hladinu pH v krvi, aktivuje bílé krvinky, jejichž funkce je eliminace škodlivých bakterií a toxinů. Také se podílí na tvorbě červených krvinek, které mají na starost efektivní transport živin v krvi.

- Borůvka: patří mezi nejzdravější bobule na světě, zásobuje tělo důležitými látkami a vitamíny. Je to silný antioxidant, který má široké léčivé účinky. Podporuje správnou detoxikaci krve, protože z ní vylučuje volné radikály.

- Mořské řasy: málokdo ví, že mořské řasy umí vázat radioaktivní odpad v těle a vylučují ho spolu s těžkými kovy. Kromě toho jsou obrovskou zásobárnou vitamínů a minerálních látek. Nejznámější jsou Chlorella a Spirulina, jejichž barviva chlorofyl a fykocyanin prospívají tvorbě červených krvinek, detoxikují organismus a čistí krev.

- Acai berry: je exotická příbuzná borůvky, roste v Amazonii, obsahuje obrovské množství vitamínů, má silné antioxidační schopnosti, pročišťuje krev, obnovuje tvorbu buněk a dodává energii.

- Mrkev: je bohatá na antioxidant glutathion, vitamíny A, B, C, K a draslík, které čistí krev a přispívají k odplavování škodlivin.

- Koriandr: vylučuje z těla těžké kovy jako je rtuť, které se v nás hromadí ze znečištěného prostředí a díky některým potravinám.

- Červená řepa: její léčivé účinky jsou známé už 3000 let. Antioxidanty přítomné v řepě chrání organismus před volnými radikály tak, že stimulují játra k odstraňování škodlivých látek z krevního oběhu. Vitamíny skupiny B, vitamín E a železo přispívají k tvorbě hemoglobinu.

- Petržel: zlepšuje funkci ledvin, detoxikuje krev i celé tělo, protože všechny toxiny se odplavují močí. Čaj z petržele odvodňuje organismus, eliminuje bolestivou menstruaci a pomáhá při potížích s močovým měchýřem.

Čištění krve akné:

Akné a pupínky jsou způsobeny mnoha faktory, většinou za ně může stres, nedostatek vitamínů, hormonální nerovnováha a nahromaděné nečistoty v krvi. Pokud je toxinů příliš, organismus se je snaží dostat ven kůží a tak dochází ke vzniku akné. Kdo chce mít čistou pleť, ten by se měl zamyslet nad pořádnou detoxikací.

Existuje mnoho bylinek, které si umí poradit jak s akné, tak s kožními vyrážkami, ekzémy, vředy a lupénkou. Velmi účinný pro zdravou kůži je jetel luční (trifolium pratense). Čistí krevní oběh a blahodárně působí na náš lymfatický systém, z kterého se odplavují volné radikály. Odvar z jetele skvěle redukuje kožní vyrážky, akné a urychluje hojení poraněné kůže.

Kořen lopuchu: je to silné diuretikum, pomáhá ledvinám filtrovat nečistoty z krevního oběhu, udržuje zdravou pokožku a čistí játra. Nedávné studie prokázaly, že lopuch má prebiotické vlastnosti prospěšné našemu zdraví.

Čistící čaj pro krásnou pleť:

Suroviny:
1 lžíce kopřiv
1 lžička heřmánku
10 listů břízy
10 lístků borůvky
10 kuliček rakytníku
1 květ černého bezu

Postup:
Do většího džbánu dejte všechny bylinky (čerstvé nebo sušené), zalijte horkou vodou, nechte asi 20 minut odstát a popíjejte během dne po malých šálcích. Tuto očistnou kůru můžete užívat po dobu 1 týdne. Pro zářivější a zdravější pleť si odlijte trochu čaje do malého hrníčku, namočte v něm vatový tampón a přikládejte na problematickou pleť. Bylinky jsou sice neškodné přírodní léčivo, přesto se držte rad lékárníků. Jejich nadměrné užívání může vyvolat vedlejší účinky. Na pozoru by se měly mít hlavně těhotné a kojící ženy a lidé trpící nějakým onemocněním.

Autor: Michaela Hynková

Chovatelské potřebyPsi
Blog-autorMichaela Hynková
Blog-datum2.2.2017
ČlánkyZdraví