Připravte pleť na sluneční paprsky

 

1. Stravou k dokonalému opálení
Po krásném rovnoměrném opálení touží snad každá žena. Věděli jste ale, že k jeho získání je potřeba pokožku řádně připravit? Ještě než poprvé vystavíte tělo slunečním paprsků, dodejte organismu dostatečné množství beta-karotenu, které právě ke krásnému, rovnoměrnému a dlouhotrvajícímu opálení přispívá. Pokud vám nevadí investovat do opálení nějakou tu korunu navíc, pořiďte si potravinové doplňky s vysokým obsahem beta-karotenu. Jestli-že nejste příznivcem polykání tabletek a raději byste opálení podpořili přírodní cestou, zařaďte do svého jídelníčku dostatek mrkve, rajčat, avokáda, špenátu, tykve a dalších potravin, které beta-karoten ve vysoké míře obsahují.

Stejně jako se pomalu ale jistě blíží období, kdy z našich šatníků zmizí teplé svetry a dlouhé kalhoty, nezadržitelně se blíží také čas, kdy poličky a šuplíky v koupelnách volají po změně. Zatímco v chladnějším období roku si většina z nás vystačí s hutnějším krémem, v létě jsou nároky pleti bez ohledu na její typ poněkud odlišné a tomu je třeba přizpůsobit nejen výběr kosmetických přípravků, ale také každodenní rutinu v péči o pokožku. Pokud jste přesvědčeni, že s příchodem teplých letních dnů stačí schovat zimní kosmetiku a ze dne na den začít s používáním kosmetiky letní, jste na omylu. Nechcete-li riskovat nepříjemné spálení hned první den pobytu na slunci, toužíte po krásném a rovnoměrném opálení bez pigmentových skvrnek a nepříjemného slupování, musíte krom letní dovolené u moře naplánovat také taktiku péče o vaši pleť. A kdy začít? Čím dříve tím lépe!

2. Zbavte pokožku zimních nánosů
K rovnoměrnému opálení je nezbytné zbavit pokožku odumřelých částeček kůže. Dopřejte si před létem pořádný peeling, který účinně odstraní veškeré přebytky kůže, které se v průběhu zimy na vašem těle nastřádaly. Zaměřte se na místa, kde je kůže hrubší a má tendenci rohovatět. Dejte si záležet na kolenou, loktech a nártech, ale nezapomeňte ani na různá zákoutí a záhyby těla, jako jsou místa v ohybu loktů a kolen, podpaží, dekolt, ale také klouby na prstech a prostor mezi jednotlivými prsty nejen na nohou, ale i na rukou. Nejlepších výsledků dosáhnete, když peeling použijete na suchou pokožku těsně před tím, než si dopřejete sprchu. Nejpozději tři minuty po ukončení sprchy a osušení ručníkem pak naneste na pokožku dostatečné množství zklidňujícího a vysoce hydratačního tělového mléka, které vás ochrání před zarudnutím a podrážděním kůže.

3. Vybudujte si ochrannou bariéru
Ještě než se vydáte na první letošní dovolenou, vybudujte si ochrannou vrstvu před zákeřnými slunečními paprsky. Dva až tři týdny před prvním plánovaným sluněním vyměňte běžný tělový krém za krém s ochranným faktorem alespoň SPF 15 a aplikujte jej na pokožku pravidelně každý večer těšně před tím, než se uložíte ke spánku. Díky tomu vytvoříte v nejsvrchnější vrstvě pokožky zvané stratum corneum ochranný film, který zabrání nechtěnému spálení pokožky, které nejvíce hrozí právě v prvních dnech vystavování slunci.

4. Testem k dokonalé shodě
Zatímco většině mladých žen a dívek stačí ke krásné pleti obyčejná Nivea a nemusí se zatěžovat denními, nočními, očními a regeneračními krémy, zralé ženy jsou na tom přesně naopak. Jejich pleť vlivem přibývání věku mění svoje vlastnosti doslova ze dne na den a s tím jde ruku v ruce i neustálé hledání nových kosmetických produktů, které jejich pleti sednou. A ne jinak je tomu i při přechodu ze zimní na letní rutinu. Zatímco vloni vaší pokožce ke štěstí postačil obyčejný olejíček, letos už možná budete muset sáhnout po silnějším kalibru. Můžete si sice pořídit litrové balení tělového mléka, které v loňské sezóně spolehlivě měnilo vaši pleť v hladké hedvábí, nikdo vám ale nezaručí, že bude mít i letos stejný účinek. Snadno se tak může stát, že vaše těžce vydělané peníze nakonec skončí v odpadkovém koši a vám zbudou jen oči pro pláč a problematická pokožka.

A proto testujte! Než si pořídíte další velké balení vaší oblíbené kosmetiky, sáhněte po miniaturce nebo testeru. Otestujte je na vaší pokožce a teprve až si budete stoprocentně jisti, že fungují podle vašich představ, investujte do většího balení. Protože co si budeme povídat, peníze zkrátka na stromech nerostou.

5. Zvykejte si na novou rutinu
I když v zimních měsících pečujete o pleť poctivě, v letních měsících by se vaše očistná rutina měla teplému počasí přizpůsobit a péče o pleť by měla být pečlivější a hlavně častější. Teplé počasí přispívá k častějšímu zanášení pokožky nečistotami a vyžaduje také změnu některých kosmetických prostředků. Pokud se chcete ke své pokožce chovat zodpovědně, plánujte dopředu. Sestavte si plán letní péče o pleť a postupně na něj přecházejte.

Vezměte to na příkladu. Pokud pleť v zimě čistíte jednou denně, v létě budete k večernímu rituálu muset přidat i rituál ranní. Když ale na nový systém přejdete ze dne na den, vaše pokožka bude doslova šokovaná. Častější čištění pleti, obzvláště používáte-li přípravky s obsahem alkoholu, má mnohdy za následek zvýšenou produkci mazu, nebo naopak tvorbu suchých šupinek. Čím rychleji na novou rutinu přejdete, tím více bude vaše pleť zmatená a začne se chovat nevyzpytatelně. Chcete-li tomu předejít, dejte si z přecházení na čas. Začněte kombinovat zimní a letní rutinu nejprve dvakrát týdně a to ve dnech, kdy je pleť nejvíce namáhána (například po návštěvě fit centra, nebo třeba po protančené noci v klubu). Postupně na intenzitě přidávejte a dopracujte se na kombinaci letní a zimní péče ob den.  Teprve když uvidíte, že vaše pleť změnu péče zvládá bez problémů, přejděte trvale na novou rutinu.

6. Než vyrazíte za sluncem
Jste-li majitelkou pleti, která svou barvou nápadně připomíná čerstvě vymalovanou bílou zeď, pak nejspíš víte, že první kontakt se sluníčkem často dopadá katastrofálně. Stáčí pár minut na přímém slunci a z ředitelky vápenky se rázem měníte na Alžbětu Báthoryovou, která právě dokončila koupel. Pár dní se potýkáte s nesnesitelným pálením pokožky, následně se přeměníte ve svlékací párek a po zbytek léta záříte mezi ostatními díky sněhově bílé barvě vaší pokožky.  A o to snad žádná žena nestojí. Ale nezoufejte, řešení existuje, i když poněkud sporné.

Vydáte-li se do nekonečných vod internetu na lov názorů dermatologů na účinky opalování v soláriu, zjistíte, že jsou vlastně nerozhodní. Jedna polovina z nich tvrdí, že solárium je nezdravý zabiják, druhá polovina se přiklání k názoru, že než si zničit pokožku spálením od sluníčka, je lepší před dovolenou zaskočit do solária. Ale pozor, protože nic se nesmí přehánět! Mladá pleť pod dvacet let do solária rozhodně nepatří a stejně tak by se soláriu měly obloukem vyhýbat i ženy, které zdobí četné pigmentové skvrnky v podobě pih a mateřských znamének. Nechcete-li ale riskovat nepříjemné spálení od sluníčka, dvě nebo tři krátké návštěvy v soláriu by vám neměly ublížit. Pleť se lehce zabarví, bude lépe vstřebávat sluneční záření, sníží se riziko nepříjemných spálenin a navíc vám opálení vydrží déle. Před návštěvou solária ale v žádném případě nezapomínejte na speciální opalovací krém, který podpoří ochranné mechanizmy pokožky, zamezí spálení a podpoří tvorbu opálení i v kombinaci s krátkým časem, stráveným v soláriu.

Autor: Kateřina Dobešová

Chovatelské potřebyPsi
Blog-autorKateřina Dobešová
Blog-datum10.6.2015
ČlánkyKrása, Zdraví