Pleť naše každodenní .... jak si ji udržet čistou a krásnou?

Možná jen málokdo z nás se může pochlubit a pyšnit bezproblémovou pletí, ale určitě se najdou i tací šťastlivci. Většina však problémy s pletí má, zejména, pokud máme mastnou pleť, což je někdy dáno i geneticky. S tím souvisí i póry na naší tváři. Pokožka na lidské tváři obsahuje tisíce pórů, které se většinou dají pouhým okem jen těžko vidět. Póry jsou spojeny s mazovými žlázami a přebytky kožního mazu ucpávají póry, které se zvětší a tehdy jsou již dobře viditelné, což není moc příjemné.

Černé tečky způsobuje oxidace kožního mazu na vzduchu. Už jsme zmínili, že velkou roli v tomto případě hraje genetika, ale není to jen o ní. Póry se umí rozšířit i kvůli nešetrné péči o pleť, špatně zvolené kosmetice či nevhodné stravě. Důsledkem ucpání pórů se tvoří nepěkné vyrážky a akné, o čem by mohli vyprávět mladí lidé v pubertálním věku. Není to však jen výsada puberty, ale všech, kteří "zdědili" mastnou pleť. Dobrou zprávou je, že i na tento problém existuje řešení, dokonce několik a póry se zmenšit dají.

Nabízíme několik triků a tipů na zmenšení pórů.
V první řadě je třeba dbát na pravidelné čištění pleti. Mastnota spolu s pokožkou, se špínou z okolí a make-upem tvoří kombinaci, která je pro póry velmi nepříznivá. Jeden z nejlepších způsobů, jak pleť zbavit nadbytečného mazu, špíny, ale hlavně odumřelých buněk pokožky, je použití peelingu a pleťové masky. Po odstranění vrchní vrstvy staré kůže bude pleť vypadat svěže a póry se viditelně stáhnou. Levný způsob, který přímo zachycuje nečistoty z pórů, jsou čistící pásky, které jsou běžně k dostání v drogerii za levný peníz a výsledek se dostaví okamžitě. Dobrým pomocníkem může být i vaječný bílek, který vypíná pokožku a je vynikající na zmenšení pórů. Někteří odborníci radí použít jedlou sodu, která je samozřejmostí v každé domácnosti. Recept je jednoduchý: smícháme trochu jedlé sody s vodou tak, aby nám vznikla pasta, naneseme na pokožku a masírujeme tvář krouživými pohyby po dobu cca 30 sekund. Opakujeme 2x týdně, abychom udrželi naše póry čisté. Vyzkoušet můžeme i roztok z citronové šťávy, který si připravíme smícháním jedné polévkové lžíce šťávy z citronu s 1 dl čisté vody. Roztok použijeme ráno a večer po umytí obličeje. Na černé tečky je účinná i maska ​​z medu a skořice. Výhodou těchto dvou pomocníků je, že zároveň působí protizánětlivě. Černé tečky tedy nejen odstraňují, ale zároveň i řeší problém jejich vzniku a zamezují následně jejich další tvorbě. Smícháme stejné množství tekutého medu a skořice. Hustou pastu si natřeme na ta místa, kde máme černé tečky. Následně na ně přiložíme buď nějakou gázu nebo vatové tampony. Necháme tři minuty zaschnout a pak je rychle strhneme. Na závěr použijeme nějaký hydratační krém. Pokud jsme však péči o pleť zanedbali až natolik, že se nám na obličeji udělali nepěkné pupínky a akné, tak bychom měli přemýšlet nad jejich odstraněním a to co nejdříve.

Kromě toho, že akné působí velmi neesteticky, není prospěšné ani pro naše zdraví, protože jde vlastně o zánět kůže-pokožky. Podkožní akné je těžkou formou zánětu kůže, uvnitř které se vytvoří cysty - uzly. V nich dochází k bakteriálnímu zánětu. Toto onemocnění je také doprovázeno povrchovým zánětem a různými povrchovými vyrážkami a pupínky. Akné mohou doprovázet i jizvy. Cysty jsou bolavé a citlivé na dotek.

Jak se co nejrychleji a nejúčinněji zbavit nepříjemných pupínků a akné?
Běžně dostupná kosmetika, která se používá k ošetření povrchových vyrážek, má na podkožní akné pouze minimální efekt. Doporučuje se návštěva kožního lékaře-dermatologa a případná konzultace o postupu léčby. Dermatologové nejčastěji doporučují orální antibiotika, které pomáhají kontrolovat množství bakterií a snižují zánět, ale ne vždy na akné zabírají. Dále to mohou být různé gely, krémy a mléka s obsahem retinoidu, který je formou vitamínu A a pomáhá uvolňovat ucpané póry. Řešením může být i lék isotretinoin, který je vázán na lékařský předpis. Používá se na ošetření těžkých případů akné, a pokud předchozí léčba antibiotiky nebyla úspěšná. Samozřejmostí je důkladná prevence, protože pravidelná péče o pokožku, zvláště, pokud je problematická, je základem pro předcházení vzniku bolavých cyst, vyrážek a akné. Mastné krémy, které se nanesou na špinavou pokožku, vedou k ucpání pórů. Tvář třeba nejprve důkladně vyčistit pleťovou vodou nebo gelem a lehký hydratační krém aplikovat až na závěr.

Někdy se stává, že se nepříjemné vyrážky, nebo akné objeví na zádech, což je také poměrně bolestivý jev. Nejčastější příčinou vzniku pupínků na zádech bývá kontaktní dermatitida. Jde o zánět vyvolaný stykem kůže s určitou chemickou látkou. Kožní reakce může být vyvolána i alergeny v potravě nebo v lécích, přecitlivělostí na slunce a na latex. Častou příčinou vzniku pupínků na zádech je také akné. Jeho léčba je stejná jako v případě akné na obličeji. Pokožku třeba pravidelně čistit a ošetřovat přípravky na problematickou pleť. Pomáhá i nošení vzdušného bavlněného oblečení, potírání vyrážek čajovníkovým olejem a krémy s obsahem zinku a kyseliny salicylové.

Ve všech případech platí jedno základní pravidlo: nikdy nemačkat černé tečky ani vyrážky či akné rukama, neboť tak své pokožce ještě více uškodíme. Vytlačováním sice odstraníme nežádoucí sekret, ale v pórech vždy zůstane určité množství hnisu, tuku nebo jiných nečistot, které se vytlačováním zatlačí opačně, hlouběji do pokožky. Pokud chceme mít pleť čistou a krásnou, řiďme se osvědčenými radami nebo odborníky.


Autor: Mgr. Beáta Rampáková

Chovatelské potřebyPsi
Blog-autorBeáta Rampáková
Blog-datum15.2.2017
ČlánkyKrása