Odkyselení organismu - jak na acidózu

Jak překyselení organismu diagnostikovat?
Všechno začíná u toho, co jíme. Potraviny se v těle metabolizují a to kyselotvorně nebo zásadotvorně. Pokud dlouhodobě převládá konzumace těch kyselotvorných, odrazí se to postupem času na našem pH. Nejde však pouze o potraviny, vinit můžeme celý náš životní styl, který vedeme. Pokud je tedy podezření a víte, že k sobě nejste zrovna akurátní, měly by do akce nastoupit lakmusové papírky na měření pH z moči. Chceme ale upozornit na možné odchylky při takovém měření - velmi snadno totiž výsledek ovlivníte předchozím “menu”, takže naprosto přesně opravdový stav zjistit není snadné. Opakované testování je doporučeno. K dispozici jsou i laboratorní testy z krve. Studie mapující jejich přesnost se však také rozchází. Takže co dělat? Kromě testování hlavně provést rekapitulaci toho, jak se o sebe staráte a jaké “palivo” přijímáte.

Projevy překyselení organismu
Co s sebou vlastně může acidóza přinášet? Když už máte tušení po rekapitulaci toho, jak o sebe dbáte (pokud jíte kvanta sacharózy, průmyslově upravených potravin, nadbytek masa nebo často popíjíte alkohol a moc se nehýbete - lymfa neproudí, jste často pod napětím a v nepohodě), není od věci nastudovat časté doprovodné symptomy:

  • celková nepohoda a nedostatek energie

  • střídají se průjmy a zácpy

  • postihují vás často ekzémy

  • nadýmání a neklid v trávicí soustavě

  • migrující bolesti

  • spánek není tolik osvěžující jako dříve

  • neustále lehce zduřelé uzliny až chronická rýma

 

*Problém je, že symptomy se většinou navazují na již probíhající obtíže, proto je občas složitá diagnostika celého problému. I proto mnoho lékařů nepřikládá acidóze na důležitosti, ač může jít o poměrně závažný stav pro naše zdraví. Dobrá zpráva je, že překyselení jen u malého počtu lidí způsobí opravdu rozsáhlé a dlouhodobé obtíže. Tělo je špičkově pracující systém, který s kyselinami umí pracovat, pokud mu nevhodnou životosprávou neustále neházíme klacky pod nohy…

Léčba a opatření
Začít pracovat na nastolení správné acidobazické rovnováhy není nic těžkého. Ač strava dle mnoha studií nehraje alfa-omega roli v acidóze, snaha o pestrou stravu plnou zeleniny, luštěnin (čočky, fazolí, cizrny) a alternativních obilovin typu pohanky jen pomůže. Pitný režim by měl být sestaven z neperlivé vody, zelených čajů a zeleninových koktejlů.

Zařaďte také pravidelný pohyb – do práce pěšky, po práci na kolo nebo na brusle a večer si poctivě zacvičit. Že máte rádi jiný pohyb? Nevadí, hlavní je, aby ho bylo dostatek. Alespoň si pročistíte hlavu a ulevíte od stresu – další příčiny rozhozené acidobazické rovnováhy.

Všechna opatření je dobré ještě „přikrýt“ přísunem minerálů a vitamínů.

Je však jedna zásadní věc, kterou hlasatelé různých alkalických diet a utvrzelí zastánci platnosti fenoménu překyselení často opomíjejí. A přesně ti vás budou možná nutit také do utrácení peněz za různé zásadotvorné směsi z lékárny. Jde o jeden proces v našem těle – regulace pH krve našimi ledvinami. Co z toho vyplývá? Při projevech překyselení se zaměřte na zdraví ledvin, ať mohou správné pH udržovat a fungovat.

To obnáší především mít je v teple, dostatečně je “proplachovat” pitným režimem a nenadužívat léky - jednoduše omezit syntetické, toxické látky pro náš zázračný čistící orgán. Mezi jednoduché “tipy” lze zařadit také rozumná míra soli a alespoň základní detoxikace a očista ledvin - například lichořeřišnicí větší či vrbovkou malokvětou.

Autor: Martin Kuška