Noni - úžasný plod a dokonalá superpotravina

Součást kultury
Morinda je součástí kultury. Jak jistě tušíte, ne naší. Zato obyvatelé Polynésie ji od dávných věků uctívají jako posvátnou. A to především z důvodu, že v daleké minulosti nedokázali vysvětlit, proč rostlina zabírala na mnoho tehdejších zdravotních problémů, ale dle původních léčitelů i na omlazení. Však o tom se píše například v sanskrtech, pokud se za tímto starodávných jazykem přesuneme do Indie a tedy i k ajurvédské medicíně.

S objevením vzdálených koutů planety se Noni začala rozšiřovat do celého světa s následkem zkoumání a izolování léčivých látek.

Plod Morinda zblízka
Bylo zjištěno, že žlutozelené plody s výrazem nerozvinuté šišky disponují velkým obsahem pro naše tělo prospěšných látek. Třeba celý zástup vitamínů - A, C, E a spektrum řady B - B1, B2, B3, B6, B12. To by však bylo trochu málo, aby se Noni dala vyzdvihovat k superpotravině. Nesmíme tedy opomenout důležité minerály - draslík, zinek, selen, železo, hořčík či měď, společně s mnoha aminokyselinami (i esenciálními), enzymy, vlákninou, mastnými kyselinami, alkaloidy a na závěr s látkami o lehce kostrbatých názvech, na které se podíváme blíže.

Damnacanthal
Dle několika zahraničních studií se Damnacanthal podílí na optimálních hladinách T a B buněk, ale i lymfocytů a fagocytů. Jde tedy o správnou funkci našeho imunitního systému, se zdravou a silnou aktivací NK buněk (Natural Killers - přirozených zabíječů), když se nás snaží napadnout virus či infekce. Je také inhibitorem tyrosinkinázy. Co to znamená? Zjednodušeně řečeno protinádorovou prevenci.

Serotonin
Tuto biologicky aktivní látku známe jako hormon pohody a dobré nálady. Funguje totiž jako neurotransmiter, tedy přenašeč nervových vzruchů. Souvisí i se spánkem a napětím svalů. Jednoduše - když ho máme dostatek, cítíme se dobře a kvalitně spíme.

Proxeronin
Jde o látku, která dle mnoha studií funguje jako antidepresivum a zvyšuje produkci endorfinu, hormonu, který nám při uvolnění do mozku způsobuje dobrou náladu a příjemné pocity. Hraje však i důležitou roli u mnoha tělesných funkcí a některé studie se zabývají i silnou protizánětlivou funkcí.

Účinky šťávy Noni
Mezi nejznámější účinky šťávy s charakteristickou chutí patří především blahodárný vliv na celkovou obranyschopnost našeho organismu, který je denně vystaven různým méně či více náročným vlivům, ale v neposlední řadě také fungující na “palivu” - jídle, které konzumujeme. Proto náš imunitní systém komplexní působení Noni přímo miluje. Pomůže nám i s energií, díky všem látkám, o kterých píšeme výše. Můžete Noni zkusit využít i na vnější rány a studie o zázraku z teplých krajin hovoří i jako o silném antioxidantu, podporující zdravou pleť i vlasy.

Autor: Martin Kuška