Nadměrné pocení nohou. Jak s tím bojovat?

Kdo z nás může říci, že nemá problém s pocením? Pravděpodobně nikdo, vždyť už malé děti se potí, i když ještě neumí chodit. Na samotném pocení není nic špatného, ​​právě naopak - je žádoucí. Pocení je zcela přirozená funkce organismu. Problém může nastat tehdy, jde-li o nadměrné pocení, které může způsobit člověku nepříjemné problémy a zdravotní komplikace.

Nadměrné pocení se odborně nazývá i hyperhidróza. Jde o onemocnění, které se projevuje zvýšenou tvorbou potu. Kromě nepříjemného zápachu může jít o signál, že něco není v pořádku s naším tělem a měli bychom to řešit. Příčiny nadměrného pocení mohou být různé. Život nám přináší všelijaké situace, na které reaguje i náš organismus a výsledkem bývá i tvorba potu. Například je normální, když se potíme při sportu, různých fyzických aktivitách, ve vedrech, dokonce je běžné, že na stres, strach, nervozitu, či jiné emoce a pocity reaguje naše tělo pocením - je to běžná fyziologická reakce. Další příčinou nadměrného pocení může být i konzumace kořeněných jídel, nebo příjem kofeinu či nikotinu. Také i hormonální změny přispívají ke zvýšené tvorbě potu, např. v pubertě, během těhotenství či v menopauze. Některé z nás trápí nadměrné pocení v podpaží, na rukou, na zádech, jiným ztrpčuje život nepříjemné pocení chodidel - nohou.

Jaké jsou příčiny pocení nohou?
Co dělat, aby se nám chodidla tak velmi nepotila a nemuseli jsme se stydět za nepříjemný zápach z nohou? Nadměrné pocení a nepříjemný zápach nohou nám dokážou pořádně zkomplikovat život. Za choulostivý hygienický problém často nese vinu i nesprávná obuv a životospráva. Samozřejmě, může jít i o závažnější problém, jako je např. porucha štítné žlázy, vysoká aktivita nervového systému, obezita apod., v tom případě je třeba vyhledat odbornou pomoc. Můžeme si zkusit pomoci i sami dodržováním jistých zásad či "babských" rad a možná najdeme ten správný způsob, jak se zbavit problému, který nám komplikuje soukromý i společenský život.

Pravidlem číslo jedna je dbát na zvýšenou hygienu a čistotu nohou. Nepříjemnému tělesnému jevu se vyhneme tehdy, pokud si budeme mýt chodidla i vícekrát za den, čímž se vyvarujeme mykóz, ekzémů a plísní. Kartu bychom měli vsadit na bavlněné ponožky a speciální materiály, které pohlcují zápach a pot. Pro zdraví a pohodlí našich nohou je také velmi důležitý výběr správné obuvi. Starší zkušenější lidé často říkají, že noha v botě musí "dýchat", a je to velká životní moudrost. Měli bychom zapomenout na obuv z umělé hmoty a dopřát svým chodidlům pevnou kvalitní koženou obuv nejlépe s prodyšnou podrážkou. Stejně důležité je i střídání obuvi a přezouvání se např. v práci či ve škole.

Z babských rad či moudrostí našich starých předků můžeme sáhnout po zázračných bylinkách, které mají léčivou sílu. Na potíže s pocením a zápachem zabírá odvar ze šalvěje lékařské, který má výrazné protizánětlivé účinky. Můžeme ho pít, nebo si připravit koupel na nohy. Čaj z máty, mateřídoušky nebo bezu pomáhá v boji s pocením i tělesným pachem. Stejně efektivně funguje přeslička a dubová kůra a pravidelným vodním osvěžování tak zabráníme šíření bakterií, které mohou být jedním z důvodů naší starosti. Nadměrné pocení můžeme potlačit i koupelí v roztoku z čisté soli, octanu hlinitého, octem nebo jedlé sody.

Kromě všech těchto rad nebo prostředků můžeme vyzkoušet i přípravek Driclor, který pomáhá odstraňovat otravné pocení nohou. Účinkuje několik dní a doporučuje ho většina kožních lékařů. Vidíme, že možností, jak se zbavit nepříjemného zápachu nohou z nadměrného pocení, je několik. Už jen najít ten správný a účinný způsob právě pro naše nohy. Nezoufejme! Určitě si i naše chodidla přijdou na "své" a dáme navždy sbohem zápachu a nadměrnému pocení nohou!


Autor: Mgr. Beáta Rampáková

Chovatelské potřebyPsi
Blog-autorBeáta Rampáková
Blog-datum15.2.2017
ČlánkyZdraví