Mateří kašička

Většina z nás zná blahodárné účinky včelího medu a včelího vosku, ale málokdo ví, že zdraví prospěšná je také mateří kašička. Je to mléčný sekret vylučovaný hltanovými žlázami mladých včel, který obsahuje asi 60 % vody, 15 % cukru, 13 % bílkovin, 5 % tuku, 3 % vitamínů a aminokyselin. Používá se k vyživování včelích larev, ze kterých pak vyrostou dělnice. Včelí královna je krmena kašičkou po celý život a díky tomu se dožívá až pěti let.

Zdravotní účinky mateří kašičky:

Někteří lidé používají mateří kašičku jako přírodní doplněk stravy. Pomáhá při léčbě:
- astmatu
- senné rýmy
- onemocnění jater
- žaludečních vředů
- onemocnění ledvin
- kožních problémů
- nespavosti
- zmírnění menopauzy
- neplodnosti

Mateří kašička a vitamíny:
Včelí mateří kašička obsahuje různé druhy živin včetně minerálních látek, jako je vápník, měď, železo, fosfor, křemík, síra, draslík, vitamín B6, biotin, kyselina listová, nukleové kyseliny, gama globulin, a 17 aminokyselin.

Podporuje plodnost:
Hlavní složka, která může příznivě ovlivnit plodnost je protein royalactin, který podporuje funkci pohlavních orgánů a zvyšuje pohyblivost spermií.

Oddaluje proces stárnutí pokožky:
Studie provedená na korejské univerzitě Kyung Hee tvrdí, že mateří kašička reguluje photoaging pokožky vystavené UV záření a oddaluje proces stárnutí kůže díky kolagenu. Mateří kašička bývá velmi oblíbenou přísadou pleťových krémů a jiných kosmetických přípravků.

Zmírňuje příznaky klimakteria:
Pravidelné užívání mateří kašičky může zlepšit pocit pohody u žen v přechodu. Vyrovnává hladinu ženských hormonů a snižuje příznaky menopauzy.

Zrychluje metabolismus:
Mateří kašička obsahuje všech osm nezbytných aminokyselin, které podporují náš metabolismus, aby správně fungoval, dále zvyšují regeneraci buněk, podporují růst svalů, pevnost kostí, enzymatické procesy a dodávají energii.

Napomáhá hubnutí:
Lecitin je jednou z látek mateří kašičky, která pomáhá regulovat hladinu cholesterolu, zlepšuje činnost jater a podporuje trávení. Všechny tyto vlastnosti dělají z mateří kašičky ideální doplněk stravy na hubnutí.

Ostatní doporučení:
Optimální dávka mateří kašičky je 6 gramů denně po dobu 2 týdnů. Skladuje se v lednici v uzavíratelné nádobě. Pokud se kašička smíchá s medem vydrží až 12 měsíců. Neměla by se dlouhodobě podávat malým dětem, protože u nich může vyvolat předčasné dospívání. Lidé trpící alergií na včelí pyl mohou být rovněž přecitlivělí na mateří kašičku. Kromě drobných alergických reakci nebyly zaznamenány žádné nežádoucí účinky.

Autor: Michaela Hynková

Chovatelské potřebyPsi
Blog-autorMichaela Hynková
Blog-datum20.2.2017
ČlánkyKrása, Zdraví