Koupání novorozence

Malé miminko nepotřebuje každodenní koupel. Během prvního roku dítěte se doporučuje koupání 2x až 3x týdně. Pokožka novorozence je velmi tenká a časté mytí může způsobit suchou kůži a vyrážku. Při přebalování je důležité důkladně očistit plenkovou oblast a každý večer otřít miminko žínkou. Americká pediatrická akademie doporučuje umývat děti pouze houbičkou dokud neodpadne pahýl pupeční šňůry, což většinou trvá týden nebo dva.

Užitečné rady při koupání:
- teplota místnosti by se měla pohybovat okolo 25 °C
- ideální teplota vody je 34 °C
- před koupáním si připravit všechny potřebné věci, aby byly při ruce
- nikdy nenechávat dítě samotné, ani na několik sekund
- hračky do vany nejsou pro malá miminka potřebné
- nepoužívat příliš mýdlo, šampóny a jiné kosmetické přípravky
- doporučená doba koupání je asi 5 minut
- dítě by se nemělo koupat hladové, unavené a těsně po kojení
- koupat lze v jakoukoli denní dobu (ráno, během dne nebo večer)

Základní vybavení pro miminko:
- lehátko do vaničky
- přebalovací podložka
- koupací kyblík
- vanička pro miminko
- teploměr do vody
- měkký kartáč na vlásky
- mycí houbička
- přírodní kosmetika
- osuška s kapucí
-
vatové tyčinky
-
nůžky na nehty
- j
ednorázové plenky
-
dudlík

Jak na to:
Miminko koupejte v teplé místnosti, buď v koupelně nebo v kuchyni, na přebalovacím pultu, na stole nebo ho položte na připravenou měkkou podložku na podlaze. Vedle sebe postavte koupací kyblík s vodou a čistou žínkou nebo přírodní mořskou houbičkou. Dítě vysvlečte, ale nechte ho zabalené v ručníku, odkrývejte pouze ty části tělíčka, které se budou omývat. Navlhčenou žínkou mu nejprve otřete obličej, potom se zaměřte na ostatní části těla. Plenková oblast se umývá až nakonec. Důležitá je očista podpaží, mezi prstíky, za ušima, okolo krku a v oblasti genitálií.

Koupání ve vodě:
Nastane-li čas koupání ve vodě, připravte si plastové umyvadlo nebo vaničku s opěrným lehátkem, nikdy nekoupejte dítě ve vaně pro dospělé. Do mycí nádoby nejprve nalijte studenou vodu, potom teplou, změřte teplotu nebo do ní ponořte vaše předloktí, abyste se ujistili, že voda není příliš horká. Doporučené množství vody je asi 5 cm. Nachystejte si žínku, ručník, plenky, čisté oblečení a přírodní dětskou kosmetiku. Během koupele dítě přidržujte jednou rukou (hlavně hlavičku) a druhou ho umývejte. První koupel by měla být co nejkratší, protože miminko bude trochu protestovat. Časem si zvykne a bude se na ni těšit, jako na svůj večerní rituál před spaním.

Pokud si vaše dítě koupel oblíbilo, dejte mu nějaký čas navíc, aby si ji užilo. Čím více se mu ve vaně líbí, tím méně se bude bát vody v pozdějším věku. Po celou dobu mluvte na dítě klidným hlasem. Koupání by měl být velmi příjemný a relaxační zážitek a nemělo by se při něm spěchat. Jedná se o velmi oblíbenou činnost pro celou rodinu.

Po vyndání miminka z vody je nutné ho rychle zabalit do ručníku, aby neprochladlo. Jeho pokožka je velmi citlivá, proto se doporučuje tělíčko pouze jemně osušit. Nakonec dítě natřete přírodním olejíčkem, aby kůže nebyla příliš suchá. Celou proceduru můžete zakončit kojeneckou masáží.

Autor: Michaela Hynková

Chovatelské potřebyPsi
Blog-autorMichaela Hynková
Blog-datum21.2.2017
ČlánkyPro maminky