Je kokosové mléko zdravé?

Mléko získané z dužiny kokosu je bohaté na celou řadu prospěšných látek. Pomáhá doplnit cenné minerály, vitamíny a další nezbytné látky. Můžeme ho koupit již připravené, nebo si ho doma vyrobit rozmixováním kokosové dužiny. Je ideální náhradou běžného kravského mléka a díky své jemné chuti se hodí pro přípravu kaší a celou řadu sladkých receptů.

Co obsahuje kokosové mléko?
Kokosové mléko se skládá z vody, bílkovin, sacharidů, tuků, vlákniny a minerálních prvků. Je bohaté hlavně na vápník, železo, fosfor, draslík, zinek, mangan a selen. Obsahuje zdraví prospěšné omega 6 mastné kyseliny. V kokosovém mléku najdeme i velké množství vitamínů, ať už se jedná o vitamíny skupiny B, vitamín C, E nebo vitamín K. Výtažek z kokosového ořechu v sobě ukrývá také kyselinu listovou a kyselinu pantotenovou.

Jak je kokosové mléko prospěšné pro zdraví

  • Pomáhá posilovat imunitní systém. Na rozdíl od klasického kravského mléka má i antiseptické účinky, kdy potlačuje vznik zánětu a brání rozvoji virových onemocnění.
  • Obsah železa podporuje tvorbu krve. Omega 6 mastné kyseliny ve spolupráci s dalšími kyselinami se starají o prevenci kardiovaskulárních onemocnění.
  • Konzumací kokosového mléka můžete snížit svůj krevní tlak. Kokosové mléko také pomáhá zklidnit nervový systém.
  • Přispívá k vyvážení hormonů, což vede ke snížení chutí na sladké a nezdravé potraviny.
  • Stabilizuje krevní cukr. Kokosové mléko je tedy ideální do diety a redukčních režimů.
  • Obsahuje vlákninu. Vláknina pomáhá ke správné činnosti trávicích a vylučovacích orgánů, což podporuje trávení i vyprazdňování.
  • Pomáhá pročistit ledviny a močové cesty, což je výborná prevence proti zánětům močového měchýře.
  • Poměrně vysoký podíl vápníku se stará o zdraví kostí, kloubů a zubů, kdy dochází k prevenci proti řídnutí kostí.
  • Neobsahuje lepek ani laktózu.

Odpověď na otázku, jestli je kokosové mléko zdravé, je tedy rozhodně ano.

Nutriční složení 100 gramů kokosového mléka:
Energie: 200 kcal
Bílkoviny: 2,1 gramů
Sacharidy: 8,1 gramů
Tuky: 18 gramů
Vápník: 27 mg
Sušené kokosové mléko

Na trhu existuje i sušené kokosové mléko. Stačí naředit potřebným množstvím vody a máte připravené mléko o stejně lahodné chuti a podobných výživových hodnotách. Kokosový prášek si navíc můžete vzít s sebou na cesty a kdekoliv si připravit lahodný a chutný nápoj se skvělými hodnotami a látkami pro vaše zdraví.

Recepty z kokosového mléka
Připravit něco z chutného kokosového mléka není vůbec složité. Budete potřebovat čerstvé nebo sušené kokosové mléko v kombinaci s ovocem pro vytvoření chutného koktejlu plného živin. Přidat můžete i čokoládu a výsledkem bude chutné banánové smoothie s čokoládou. S kokosovým mlékem si můžete vytvořit i chutné, ale zároveň neuvěřitelně zdravé cuketovo špenátové koblihy. Podívejte se na další zdravé recepty s kokosovým mlékem a připravte si nutričně vyvážené jídlo o překvapivě dokonalé chuti.

Další produkty z kokosu
Kokos je plodinou s velmi pestrými možnostmi využití. Vyrábí se z něj nejen kokosové mléko, ale i kokosový olej, který je vhodný pro vnější i vnitřní použití. Výborné jsou i sušené kokosové plátky pro ochucení jogurtu, jako samotný dezert nebo na pečený. Klasický strouhaný sušený kokos snad nechybí v žádné domácnosti a hojně se využívá do všemožných receptů. Kokosové máslo je jemné a opět se skvěle hodí pro přípravu různých dezertů. Vyzkoušejte i kokosový krém smíchání kokosového másla s odpovídajícím dílem kokosového mléka a řádným vyšleháním. Díky všem těmto produktům a neuvěřitelným vlastnostem kokosu si i lidé, kteří nemohou mléko a mléčné produkty pochutnají na výborných jogurtech, dezertech a zákuscích.

Autor: Šárka Stuchlíková

Chovatelské potřebyPsi
Blog-autorŠárka Stuchlíková
Blog-datum16.11.2016
ČlánkyZdravá strava