Jak se zbavit mastných vlasů?

Abychom mohli problém odstranit, musíme znát jeho pravou příčinu. Možná si řeknete, kolikrát jste se už zamýšleli nad tím, proč se Vám tak rychle a často mastí vlasová pokožka, možná jste již vyzkoušeli neskutečné množství různých vlasových přípravků, šamponů, olejů, vodiček, kondicionérů a stále nulový výsledek. To dokáže pořádně člověka znechutit a odradit od dalších pokusů. Ale rozhodně boj s mastnými vlasy nevzdávejte! Možná jste ještě nevyzkoušeli úplně všechno.

 "Tajemství" mastných vlasů spočívá v mazu tvořícím se mazovými žlázami, které se nacházejí v pokožce hlavy. Přes vlasové folikuly a vlasové kořínky se dostává na pokožku hlavy a následně na vlasy. Maz sám o sobě není špatný, jeho úkolem je totiž bránit vysychání vlasů a pokožky a zároveň poskytovat ochranu před slunečními paprsky a škodlivými bakteriemi. Když však dojde k jeho nadprodukci, maz způsobuje nezdravé promašťování. Pod hrubnoucí vrstvou mazu se zvyšuje odumírání buněk pokožky, což vede k silnější tvorbě lupů. Nepříjemný vzhled mastných vlasů tedy způsobuje velké množství mazu.

Co je příčinou nadměrného množství mazu?
Faktorů, které jeho tvorbu ovlivňují je několik. Například nesprávná životospráva, narušený metabolismus a trávení, hormonální poruchy, infekce způsobená bakteriemi a v neposlední řadě i stres či nevhodné šampony a ošetřující přípravky na vlasy. Některé z těchto faktorů se dají samozřejmě vyloučit nebo alespoň částečně omezit do té míry, že se nám vlasy nebudou mastit tak rychle a často. Pokud je na příčině špatný stravovací návyk, umíme to změnit a upravit svůj jídelníček. Také dokážeme vyměnit i nevhodnou vlasovou kosmetiku za takovou, která se s našimi vlasy bude "kamarádit." V případě vlasového šamponu bychom měli používat zásaditý přípravek s pH5, který vůbec nepění. Je důležité, abychom si při mytí vlasů řádně vydrhli vlasovou pokožku, díky čemuž můžeme s větší jistotou odstranit přilepený maz. Pokud chceme mít jistotu, že použijeme kvalitní šampon na mastné vlasy, nejlepší je koupit si jej v lékárně. Neměl by obsahovat silikony a oleje a co se týče konzistence, měl by být průhledný. Osvědčeným přípravkem na vlasy je kopřivový šampon. Samozřejmě, že jeho vzhled či vůně nejsou příliš lákavé, ale pokud se chceme zbavit problému mastných vlasů, tak bychom ho měli rozhodně vyzkoušet.

Je však pravdou, že ne všechno můžeme ovlivnit, např. hormonální poruchy nebo bakteriální infekce určitě hůře než jiné faktory. V případě stresu, nejlepší rada zní: pokud se dá, vyhýbat se mu! Pomoci nám mohou i masky s dezinfekčním účinkem. Díky nim můžeme zbavit naši pokožku hlavy zánětu a také bakterií a kvasinek vyvolávajících ucpání pórů. Co se týče využívání fénu po umytí vlasů, je třeba se při sušení vyhýbat příliš vysokým teplotám. Horký vzduch totiž roztaje maz, který zůstal na pokožce hlavy, a ten se následně okamžitě udrží na vlasech. Když by už selhalo několik možností jak skoncovat s mastnými vlasy, tak můžete ještě sáhnout po osvědčených domácích receptech. Jedním z nich je i použití ústní vody, která pomáhá pokožku dezinfikovat. Stačí si ji rozmíchat v čisté vodě a vylít na hlavu po opláchnutí kosmetických přípravků. Lijte si ji přímo na pokožku a snažte se ji jemně vetřít do kořínků.

Na mastné vlasy je výborná i kosmetika, ve které se nachází máta. Můžete ji vyzkoušet i v přirozené formě:
Vhoďte čerstvé lístky buď do hrnku a zalijte horkou vodou, nebo je přidejte do studené vody a takto povařte pár minut. Lístky přeceďte, nechte zchladnout na přiměřenou teplotu a na závěr si tím opláchněte hlavu. Pokud nemáte po ruce mátu, klidně si můžete vystačit i citronem, který je určitě v každé domácnosti. Šťáva z citronu je účinným a levným přípravkem na mastné vlasy. Působí protizánětlivě a stahuje póry, které produkují maz. Postup je zcela jednoduchý: vymačkejte šťávu z asi dvou citronů a vetřete ji do pokožky hlavy. Takto nechte působit asi 20 minut a poté důkladně opláchněte čistou vodou.

Někteří odborníci doporučují použít arganový olej, který má zázračné účinky na mastnou vlasovou pokožku. Působí na vlasy i jako kondicionér. Pokud máte vlasy mastné, jeho výživové vlastnosti jim vrátí žádaný lesk. Pokud používáte žehličku na vlasy, je třeba s ní zacházet rozumně a opatrně. Při žehlení vlasů si je totiž ještě více připlácnete k hlavě a výsledkem jsou sice rovné vlasy ale velmi rychle mastné. Dobrá rada: nežehlit vlasy přímo u kořínků hlavy. Problém mastných vlasů je každopádně nepříjemný pro ty, kterých se týká. Dobrou zprávou však je, že existuje řada způsobů, jak bojovat proti maštění vlasové pokožky. Třeba jen zkoušet a najít tu možnost, která bude nejlépe účinkovat. Ale nezapomeňme nejprve odstranit příčinu našeho problému!


Autor: Mgr. Beáta Rampáková

Chovatelské potřebyPsi
Blog-autorBeáta Rampáková
Blog-datum13.3.2017
ČlánkyKrása