Jak se zbavit chrápání?

Chrápání je způsobené vibracemi měkkého patra, říká se mu také hlasitý spánek. Pravidelně trápí zhruba 25 % mužů a 15 % žen. Pokud nejde pouze o občasné chrápání důsledkem ucpaného nosu při nemoci, může člověku zadělat na významných společenských problémech. I když se to nemusí zdát. Přinášíme vám pár tipů, jak se ho dá zbavit a dopřát tak sobě i drahé polovičce příjemný a bezproblémový spánek.

Zaměřte se na svou tělesnou váhunadváha má obecně špatný vliv na náš organismus. Při chrápání je největší kámen úrazu hlavně zvýšená tuková vrstva v oblasti krku, která tlačí na dýchací cesty.

Spěte na pravém nebo levém boku – pravděpodobně jedna z prvních rad, kterou od lékaře dostanete. Nevhodná je poloha na zádech, i spaním na břichu se krk zbytečně zatěžuje.

Zjistěte, zda nemáte alergii – tzv. respirační alergie způsobuje ucpání nosu a donutí vás k dýchání skrze ústa. Pomoct mohou antihistaminika před tím, než si jdete lehnout. Použít můžete různé druhy solných sprejů či nosními zvlhčovači. Ta jsou volně k dostání v lékárnách bez lékařského předpisu.

Přestaňte kouřit – jistě vás nepřekvapí, že kouření působí negativně na respirační systém. Pokuste se tedy tento nepříjemný zlozvyk omezit, co možná nejvíc to jde.

Vyhýbejte se alkoholu a lékům na spaní – společně totiž působí na centrální nervový systém. Uvolňují svaly na krku a čelistech a tím se zvyšuje pravděpodobnost chrápání.

Dodržujte pravidelný režim – choďte spát a stávejte ve stejnou hodinu. Když si na to tělo zvykne, spánek pak bude dostatečně kvalitním.

Při spánku mějte hlavu výše než nohy – sníží se tím váha, která působí na dýchací cesty, v důsledku čeho se pak usnadní dýchání.

Autor: Tereza Župová

Chovatelské potřebyPsi
Blog-autorTereza Župová
Blog-datum20.2.2017
ČlánkyZdraví