Jak pečovat o kontaktní čočky?

Nejčastější příčiny zánětu očí jsou způsobeny:

- dlouhodobým nošením kontaktních čoček,
- sníženou tvorbou slz pod čočkou,
- vlivy okolního prostředí,
- špatnou hygienou.

Ten, kdo nosí kontaktní čočky dlouhodobě se často setkává se svěděním, pálením, má zarudlé oči a může vidět rozmazaně. Za to mohou bílkoviny a nečistoty, které se na čočkách usazují i přes pravidelné čištění. Dobré je občas použít zvlhčující kapky nebo umělé slzy, které stimulují tvorbu slz a udržují oči krásně zvlhčené po celý den až do pozdních nočních hodin.

Péče o kontaktní čočky:
Očním infekcím se nejlépe vyhnete dodržováním rad vašeho očního specialisty. Následující pokyny pro péči o kontaktní čočky byly sepsány Americkou ophtalmologickou akademií:

- Než si nasadíte kontaktní čočky, tak si umyjte ruce mýdlem a vodou, pořádně je opláchněte a usušte čistým ručníkem.
- Omezte kontakt s vodou na minimum a to nejen při nasazování čoček, ale i během plavání a při koupeli ve vaně.
- Čočky nikdy neoplachujte obyčejnou vodou a nedávejte je do úst, hrozí vám totiž oční infekce způsobená prvokem Acanthamoeba.
- K desinfekci používejte pouze roztok na čočky k tomu určený.
- Oční čočky vyměňujte dle harmonogramu stanoveného vaším optometristou.
- Správné čištění probíhá tak, že si čočku dáte do čisté dlaně, propláchnete ji roztokem a prstem trochu promnete, aby se odstranily bílkoviny.
- Vyvarujte se příliš levných kontaktních čoček a roztoků, nemusí totiž splňovat všechny zdravotní podmínky. Čočky by měly být pouze na lékařský předpis.
- Než se rozhodnete změnit značku svých kontaktních čoček, vždy se raději zeptejte svého očního lékaře.
- Pouzdro na čočky udržujte čisté, nepoškozené a vyměňte ho každý měsíc za nové.
- Oční čočky střídejte s dioptrickými brýlemi, aby si vaše oči mohly odpočinout.

Barevné kontaktní čočky:
Kdo má rád změnu image, ten si může pořídit barevné oční čočky, existují totiž i nedioptrické, které vám dodají exotický vzhled. Můžete s nimi experimentovat, změnit si barvu očí nebo jen zvýraznit duhovku. Kdo má rád extravaganci, pro toho jsou vhodné takzvané „šílené“ čočky, které umí vykouzlit démonický pohled. Mějte se na pozoru před levnými dekorativními čočkami z běžných obchodů, mohly by vám trvale poškodit zrak.

Jak mít zdravé oči:
Pokud zaznamenáte po nasazení čoček jakékoli nepohodlí, bolest, či zarudnutí, měli byste navštívit vašeho lékaře. Přestaňte kouřit, vědecké studie tvrdí, že kuřáci užívající kontaktní čočky mají mnohem více problémů se zrakem než nekuřáci. Jezte hodně vitamínů, aby se vám zrak nezhoršoval. Dobré jsou potraviny bohaté na vitamín A a lutein. Nejlepšími zdroji pro zdravý zrak jsou: mrkev, kapusta, kustovnice čínská, vodní meloun, brokolice, papaya, meruňky, rajčata a zelí.

Autor: Michaela Hynková

Chovatelské potřebyPsi
Blog-autorMichaela Hynková
Blog-datum22.11.2016
ČlánkyKrása, Zdraví