Heřmánek: léčí tělo i mysl

Léčivka, která by rozhodně neměla chybět ve vaší lékárničce? Heřmánek. Jistě nejste
překvapení, heřmánkový čaj se do nás snažily babičky dostat již od útlého dětství. Pro svou
výraznou, ale velmi příjemnou vůni se v tzv. domácí apatyce využívá už mnoho let. Vlastně se dá o heřmánku říct, že mezi bylinkami vede prim – s oblibou se používá úplně na všechno a vede si na jedničku.

Heřmánek pravý nebo též nazývaný heřmánek lékařský můžete najít volně v blízkosti polí nebo na loukách u lesů. Květy se sbírají od května do září – nejlépe za slunečného dne. Není v tom žádná magie – v tuto dobu nemají největší sílu, ale budou rozevřené a lépe je poznáte. Pokud jste našli nějaké místo, kde ho je dostatek, určitě to neprozrazujte okolí! V dnešní době je už heřmánek málo častý kvůli chemickému ničení plevele. Můžete ho ovšem najít v obchodech, kde se dá sehnat kvalitní heřmánek sušený, heřmánkový čaj, heřmánkový extrakt a mnoho dalších produktů. Nebo pokud máte zahrádku, vypěstujte si ho. Aspoň budete mít stálý přísun této neléčící bylinky. Jeho bráška se jmenuje heřmánek římský neboli rmen sličný, účinky má velmi podobné a dokonce ho i snášejí lidé, kteří mají na heřmánek alergii.

Jaké má heřmánek účinky?
I když se heřmánek může používat úplně na všechno, má nějaké své hlavní „superschopnosti“. Ať už jste v dětském věku nebo dospělí jedinci, heřmánkový čaj zaručeně pomůže při křečích a bolestech břicha nebo podbříšku. Kromě toho pomáhá i při nadýmání, průjmům, vyrážce, nespavosti, horečkám. Ulehčuje bolestivé rány nebo zuby. Je vhodný i pro léčení hemeroidů. Heřmánkový čaj působí protizánětlivě a dezinfekčně. Zevně můžeme heřmánek používat na různé obklady – při svrbění kůže, vyrážkách. Při zanícených očích naopak proplachujeme. Heřmánek se doporučuje i v těhotenství. K dětem je velmi šetrný. Neléčí pouze tělo, ale i mysl. Pokud jsme bez nálady, nebo nás něco trápí, heřmánek báječně zklidní a harmonizuje organismus. Na nervový systém zabírá i heřmánková koupel.

Léčivých účinků je možné využít v různých formách – čaje (odvary), tinktury, různé masti, esenciální oleje. Hojně se využívá i v kosmetice. Existuje i celá řada pleťových nebo tělových krémů. Heřmánková květová voda výborně zklidňuje i tu nejcitlivější pleť. U nás ho můžete najít ve značce Marilou Bio a jejich přírodního gelu pro oční okolí. Slouží i jako dočisťující tonikum. Zanedbaná není ani vlasová kosmetikaheřmánkový extrakt se doporučuje hlavně světlým vlasům. Přírodní světlou barvu krásně oživí a u barvených vlasů napomáhá k odstranění nežádoucího žlutého zabarvení. Můžeme najít i speciální masážní či koupelové oleje. A jeho léčivými složkami nepohrdnou ani výrobci zubních past.


Autor: Tereza Župová

Chovatelské potřebyPsi
Blog-autorTereza Župová
Blog-datum24.8.2016
ČlánkyKrása, Zdraví