Dopřejme svému tělu i duši potřebnou dávku energie

Určitě všichni dobře známe ten pocit, když nevíme, co dříve dělat, když nám povinnosti přibývají a zdá se nám, že nic nestíháme. A v takových chvílích si možná povzdechneme, že už nemůžeme, nemáme sílu, energii jít dál. Ale víme, že dříve či později se opět nastartujeme, dobijeme "baterky" a budeme fičet jako autíčko na setrvačník. Člověk je tvor nevyzpytatelný a platí to i o lidské energii. Vždy najdeme způsob, jak znovu nabýt ztracenou energii a pozitivně se naladit. Samozřejmě, hodně závisí na psychice a povaze každého jednotlivce a také na životním stylu a životosprávě.

Jak si tedy udržet pozitivní energii během celého dne?
Základním krokem k dosažení pozitivní energie je pozitivní myšlení. I když se nám zdá, že den je krátký a povinností máme nad hlavy, neměli bychom si zoufat a stresovat se, protože nás to obírá o potřebnou sílu a energii. Pozitivní energie se často spojuje s dobrou náladou a vnitřním klidem. Hladina energie, její dostatek či nedostatek, úzce souvisí s tělem i duší člověka. Jinak řečeno, ovlivňuje naše tělesné i psychické zdraví.

Nabízíme vám několik tipů a rad, jak si udržet pozitivní energii dobrou náladou: bez ohledu na to, v jaké situaci se nacházíte, řekněte si, že to přejde! Ne vždy se sice dá vyhnout problémům, ale měli byste je vnímat s nadhledem. Nebuďte jako pecivál! Vyjděte si na čerstvý vzduch a není-li s kým, tak se odvažte i sami, alespoň si budete moci utřídit rozlítané myšlenky. Najděte odvahu změnit jisté návyky ve svém každodenním životě, či dokonce změnit svůj životní styl. Naučte se relaxovat např. s přáteli, nebo při nějaké činnosti, kterou rádi provádíte. Jděte si zaplavat, voda vám pomůže zrelaxovat a zapomenout na všechny starosti. Plavání působí na tělo pozitivně tím, že pomáhá uvolňovat endorfiny, které vám dodají dobrou náladu po celý den. Na chvíli "vypněte" svůj mozek, dejte si pauzu a pročistěte si hlavu. Tento proces psychohygieny vám pomůže dosáhnout klid a jasnější mysl. A v neposlední řadě těšte se z maličkostí! Vychutnejte si malé radosti a potěšení a nezatěžujte se neustálými povinnostmi.

Pokud je naše psychika v pohodě, pojďme dobít energii i pro náš organismus. Co je důležité dodržovat, abychom se cítili fit? Zde je několik osvědčených kroků, které vám zaručeně pomohou:

  • Pravidelný přísun tekutin zajistí dostatek energie.
  • Změna stravovacích návyků - jíst častěji ale menší porce.
  • Pravidelný pohyb a cvičení.
  • Dostatečný spánek - každou noc si dopřejte 7 až 8 hodin odpočinku, což vám výrazně pomůže při tvorbě energie na celý následující den.
  • Příjem potřebného množství vitamínů - na tvorbu energie mají vliv hlavně vitamíny ze skupiny B a vitamín C.
  • Ranní dávka studené sprchy - zaručeně pomůže, i když pro mnohé z nás je to něco nepředstavitelného a nepřípustné, ale dá se na to zvyknout postupně
  • Čerstvé ovocné šťávy - jsou prospěšné pro celé tělo a navíc mu dodají potřebnou dávku energie.
  • Pilulky na energii - jde o produkty, které jsou na přírodní bázi a které dodají tělu pouze dávku čisté energie, bez nepříznivých dopadů na zdraví.

Je mnoho způsobů k udržení pozitivní energie a načerpání nových sil pro každodenní život. Měli bychom si uvědomit, že to, jak se cítíme, v jakém stavu je naše tělo a duše, závisí v první řadě na nás samotných! Zamysleme se nad tím, jestli to máme pevně ve svých rukou a pod kontrolou. Pokud dáme svému tělu i duši vše potřebné, určitě nám to vrátí jen v tom nejlepším slova smyslu!


Autor: Mgr. Beáta Rampáková

Chovatelské potřebyPsi
Blog-autorBeáta Rampáková
Blog-datum14.2.2017