Co je zdravější? Kokosový olej vs. kokosová voda vs. kokosové mléko.

Kokosový olej:
Je to univerzální elixír mládí, který se dá použít na vlasy, na pleť i jako masážní olej. V kuchyni ho ocení milovníci indické kuchyně, protože pro přípravu kari je prostě nejlepší. Vegani ho používají na smažení a pečení. Kokosový olej má antibakteriální a protiplísňové účinky, pomáhá předcházet kardiovaskulárním chorobám, podporuje dobré trávení a zvyšuje imunitu.

Bio kokosový olej se získává z palmy kokosovníku ořechoplodného. Má velké množství (62 %) nenasycených tuků: kyselinu kaprovou, kaprylovou a laurovou. Na rozdíl od palmového oleje, který obsahuje spoustu nezdravých nasycených mastných tuků, v kokosovém oleji najdeme spíše zdravé nasycené mastné kyseliny. Tuky obsažené v kokosovém oleji se dobře vstřebávají, protože tělo si je neukládá, ale ihned je přeměňuje na energii.

Na vlasy je kokosový olej skvělý v podobě regenerační masky, stačí ho jen nanést a nechat chvilku působit. Nakonec je třeba vlasy umýt šamponem, protože budou trochu mastné. Použijete-li olej na konečky vlasů, pak se nebudou kroutit, elektrizovat, budou hebké, hydratované a nebudou se tolik lámat.

Kokosový olej na zuby: říká se, že je to výborné bělidlo zubů, prospívá ústní dutině a dodá svěží dech. Každé ráno si prstem naneste malé množství oleje na zuby a nechte pár minut působit, potom ústa vypláchněte a můžete začít snídat. Výsledek v podobě bělejších zubů by se měl dostavit za několik týdnů.

Kokosová voda:
Čerstvá kokosová voda je u nás velmi těžko k dostání. Je to tekutina, která se nachází v mladém kokosovém ořechu, není slazená, je bez chemikálií, má málo kalorií a je vhodná na hubnutí.

Nejznámější účinky kokosové vody jsou: pomáhá oddalovat proces stárnutí, zabraňuje tvorbě plaku a díky antioxidantům vylučuje z těla škodliviny. Obsahuje kyselinu laurovou, která podporuje buněčný růst. Nachází se v ní elektrolyty, sodík, hořčík, železo, zinek, fosfor, vápník a draslík, kterého má dvakrát víc než banán.

Kokosová voda se často prodává jako zdravý nápoj, který se pije po cvičení jógy. Cena za kokosovou vodu je tak nízká (50 Kč za 330 ml), že stojí za to ji vyzkoušet.

Kokosové mléko účinky:
Kokosové mléko si můžete jednoduše vyrobit doma. Stačí vzít strouhaný kokos, přes noc ho namočit do vody, druhý den ráno směs pořádně rozmixovat a přecedit. Potom ho stačí přidat do oblíbených orientálních pokrmů, smoothies nebo koktejlů. Máte-li chuť otestovat exotický recept, zkuste mrkvovou polévku s kokosovým mlékem.

Šálek kokosového mléka obsahuje 445 kalorií, 6 g vlákniny, 8 g bílkovin a 48 g tuků, hlavně triglyceridy, které se podobají tukům mateřského mléka.

Kokosové mléko pomáhá regulovat hmotnost, krevní tlak a cholesterol, podporuje krvetvorbu a díky hořčíku uvolňuje svaly. Dále v něm najdete vápník, železo a vitamíny skupiny B. Je to zdravější náhražka smetany na vaření.

Nanesete-li kokosové mléko na vlasy, podpoříte jejich regeneraci. Vitamín E se stará o to, aby vlasové buňky předčasně nestárly, vlasy nevypadávaly a nešedivěly. Pozor by si měly dát ženy s barvenými vlasy, protože kokosové mléko prý předčasně smývá barvu.

Moderní medicína potvrzuje, že kokos přispívá k léčbě řady nemocí: ničí bakterie, eliminuje zánět dásní, opary, ekzémy a dermatitidu, podporuje vstřebávání hořčíku a vápníku, dodává rychlou energii, chrání před zvětšením prostaty, předchází onemocnění jater a osteoporóze.

Kokosový sortiment je široký, zahrnuje nejen kokosový olej, mléko a vodu, ale i energetické kokosové tyčinky, snídaňové směsi, kokosové vitamíny v tabletách a různou kosmetiku.


Autor: Michaela Hynková

Chovatelské potřebyPsi
Blog-autorMichaela Hynková
Blog-datum7.9.2016
ČlánkySuperpotraviny, Zdravá strava