Co je aromaterapie?

Ve většině rostlin se ukrývají látky, které mají aroma. Jedná se o oleje, které jsou nazývané jako éterické. V rámci aromaterapie se využívají pro nastolení rovnováhy a harmonie v organismu.

Použití éterických olejů

Při použití éterických olejů dochází k chemickým reakcím, které mohou ovlivňovat buněčnou signalizaci v našem těle. Znamená to, že dojde k uvolňování jistých hormonů, případně stimulaci nervových spojů, které v sobě nesou vzpomínky související s danou vůní. Pro efektivní a správné použití vybraných éterických olejů je nesmírně důležité zajistit správnou diagnózu. Od určení příznaků a předpokládaného problému se odvíjí i samotný výběr konkrétních olejů. Při špatném výběru by mohly být výsledky opačné a mohlo by dojít ke zhoršení stavu. Použití éterických olejů je nejrychlejší a nesnadnější v případě inhalace, kdy se olej do těla dostane nejrychleji. Možností, jak inhalovat aromatické oleje existuje hned několik. Můžete si nakapat několik kapek éterického oleje na látku, ke které budete následně čichat. Druhou možností je přidání pár kapek do nádoby s horkou vodou, nad kterou nakloníte hlavu a zakryjete se ručníkem. Vdechovat budete páry obohacené právě o aromatické oleje. Další možností je snadné zapálení aromalampy, kam přidáte trochu kapek vybraného oleje a zapálíte svíčku.

Léčivé oleje a jejich účinky

Při používání éterických olejů záleží i na jejich kvalitě. Olej by vždy měl být 100 % přírodní bez dalších příměsí či stabilizačních látek. Ideální je, pokud bude zabalen v tmavé lahvičce opatřené štítkem s názvem rostliny a doporučeným použitím. Pro zachování všech blahodárných účinků oleje skladujte v chladu a lahvičky nechte důkladně zavřené, aby z nich aroma neutíkalo. Při používání přírodních silic je dobré vyvarovat se velkých koncentrací a dlouhodobého působení. Vyberte si bylinku podle toho, co vás trápí. Borovice, cedrové dřevo, citron, angelika a další mají antiseptické účinky. Anýz pomáhá při trápení se zažívacím traktem. Jasmín slouží jako silné afrodiziakum a povzbuzuje srdeční činnosti. Levandule má uklidňující účinky a pomáhá hojit fyzické i psychické rány. Vůní, které můžete využít, existuje skutečně celá řada a stačí si jenom vybrat.

Přírodní kosmetika s vůní

Terapie pomocí vůně nemusí nutně obsahovat pouze speciální éterické oleje. Někdy stačí i jemná vůně oblíbeného šamponu, parfému, balzámu na rty či krému na ruce a den se vám hned zdá mnohem lepší. Zkuste vsadit na přírodní kosmetiku, která obsahuje téměř výhradně přírodní aroma. Udělejte si příjemný rituál z každého nanášení voňavého krému, pečujte o své rty balzámy s pečujícími látkami a hýčkejte se kdykoliv to jenom bude možné. I takovou jemnou prevencí dokážete předejít větším problémům psychického i fyzického rázu, které by mohly vyžadovat větší opatření než pouze aromaterapii.

 

Udělejte si čas pro sebe a zajděte si na masáž

Další možností, jak se příjemně relaxovat a zároveň možná vyřešit určité zdravotní problémy, může být masáž s aromatickým olejem. Zajděte si do profesionálního salónu a nechte se hýčkat jemnými doteky v kombinaci s příjemnou vůní podle toho, co vás trápí. Uvidíte, že se po skončení masáže budete cítit jako nový člověk.


Autor: Šárka Stuchlíková

Chovatelské potřebyPsi
Blog-autorŠárka Stuchlíková
Blog-datum23.2.2017