ČLÁNKY

22nd March 2019

Berberin - alkaloid s řadou léčivých účinků

Ptáte se, co je to berberin? Dnešním článkem bychom vás chtěli seznámit s touto široké veřejnosti stále málo známou rostlinnou látkou. Přitom jde o jeden z nejdéle známých a nejrozšířenějších alkaloidů a v čínské medicíně využívanou látku již kolem roku 3000 před naším letopočtem. Východní lékaři a léčitelé ji objevili v rostlinách z čeledi dřišťálovitých, odkud se čistý berberin izoluje. Později bylo zjištěno, že se nachází také v opuncii nebo v řebříčku.
15th March 2019

Jarní detox

Příchod jara je bezesporu nejlepší dobou pro očistu organismu. Více spirituálně založení lidé často předjaří označují jako celkově nejkrizovější období v roce, nejen pro naše tělo, ale i mysl. A na druhé straně jsou mezi veřejností i názory, že jarní detox může škodit. Kde je tedy středobod pravdy? Na co se opravdu zaměřit, abychom se zbavili špatného, ale nekladli přílišné nároky na po zimě oslabený organismus s nižší kondicí? Jednoduše - jak očistu nepřehnat a harmonizovat sofistikovaně celý náš “systém”?
8th March 2019

Medicinální houby - kdy je užívat a jaké mají účinky

Nejen ke tradiční čínské medicíně neodmyslitelně patří medicinální houby. S některými druhy se můžeme setkat až na Sibiři, s jinými naopak v deštných lesích, kde je původně objevovaly indiánské kmeny. Jsou symbolem komplexních přístupů k člověku v různých domorodých léčitelství. A víte, že houby vykazují podobnost přibližně 30% části DNA s člověkem?
1st March 2019

Vláknina - víte, jaký druh kdy užívat?

Na opravdu široké škále produktů můžeme najít text, že obsahují vlákninu. Je to zkrátka populární hláška. Víte ale přesně, z čeho vláknina pochází a jakou funkci má v našem zažívacím traktu? Zajímavé rozhodně je, že vláknina se v našich útrobách nevstřebává, ale zároveň je pro naše zdraví nepostradatelná.
21st February 2019

Kurkuma a její využití

Náš dnešní článek zlehka navazuje na předchozí psaní o piperinu. Pokud jste ho ještě nečetli, doporučujeme napravit. Právě “rozborka” piperinu nakousla téma kurkumy a její hlavní účinné složky, kurkuminu. Co tato základní složka kari při pravidelném užívání dokáže a jak působí? Pojďme se tedy na tento tradiční prostředek ajurvédské medicíny podívat podrobně.
15th February 2019

Piperin a jeho účinky

Všimli jste si, že by u nějakého doplňku stravy, který užíváte, byl přidán piperin? Pokud nevíte z jakého důvodu, vysvětlíme vám to právě v dnešním článku. A ten bude nejen o přidávání piperinu k dalším látkám. Komplexně se podíváme, co všechno tento alkaloid umí.
4th February 2019

Co zabalit dětem na jarní prázdniny?

První termíny jarních prázdnin klepou na dveře. Posíláte děti na lyžák, nebo jedete s celou rodinou do Alp? S tím, jak nabrousit lyže sice neporadíme, ale dáme vám pár dobrých tipů na to, co by nemělo chybět v kapse ani v batohu vašich dětí.
25th January 2019

Bezlepkové mouky a zásady práce s nimi.

Je skvělé, že si dnes můžeme užívat pečení bez lepku, díky mnoha druhům bezlepkové mouky. Užívat? Ano, právě tady může být zádrhel. Špatný přístup k bezlepkovému pečení dokáže pěkně rychle zkazit chuť jak z práce, tak z výsledku. Jak si tedy dát pozor a stát se co nejdříve mistrem bezglutenové kuchyně? A jaké bezlepkové mouky doporučujeme?
18th January 2019

Zdravé oleje a jejich účinky, které možná neznáte.

O těch dob, kdy byl tuk zatracován a margarín vynášen do nebe uplynulo pěkných pár let. Jen se zeptejte svých rodičů, pokud jste mladších ročníků. Snad všechny dobové články o zdraví a fit postavě se zaklínaly tím, jak je tuk špatný. Můžeme poděkovat především moderním studiím, které vyvrátily mylné názory. Díky tomu se nám otevřely obzory a cesty k různým druhům olejů, do té doby v Evropě málo známých.
14th January 2019

Matcha a její využití

Matcha byla donedávna známým pojmem především mezi „čajomily“ a příznivci buddhismu. Svojí prapůvodní přípravou Matcha doslova dýchá formou rituálu.
20th December 2018

Vitamín D3 a K2

Vitamín D3 je důležitý pro tvorbu proteinů, které jsou závislé na vitamínu K2, který zajišťuje jejich karboxylaci, aktivaci jejich funkce.
10th December 2018

Rhodiola Rosea - Rozchodnice růžová

Rozchodnice růžová zvyšuje odolnost nervového systému při únavě a stresu. Zároveň také podporuje fyzický výkon a kondici.
25th May 2018

Erythritol

Přední přírodní sladidlo bez kalorií. Velká část lidí volí erythritol jako první volbu sladidla, jelikož nezpůsobuje obrovský vzestup hladiny cukru v krvi.
18th May 2018

Aloe Ferox

Aloe Ferox je silný antioxidant. Podporuje přirozenou obranyschopnost a poskytuje úlevu ženám, které trpí premenstruačním syndromem nebo ženám během menopauzy.
16th May 2018

Goji Berry

Více beta-karotenu než mrkev, více železa než špenát!
14th May 2018

Kyselina hyaluronová

Kyselina hyaluronová je látka vyskytující se v lidském těle, kde tvoří hlavní složku mezibuněčné hmoty – především chrupavky, vazy, šlachy apod. V nejvyšších koncentracích ji nalezneme v nitrooční tekutině a v kloubech.
9th May 2018

Co se děje v těle, když sníte jáhly?

Jáhly. Když nemůžete nebo nechcete jíst lepek.
7th May 2018

Strašák jménem lepek

Důvodem proč je lepek ve společnosti skloňován stále častěji, je nárůst počtu osob trpících celiakií, potravinovou alergií na lepek, případně intolerancí.
2nd May 2018

Aloe Vera

Aloe Vera má detoxikační účinky a pomáhá zlepšovat přirozenou obranyschopnost, tudíž je zvláště vhodná v období chřipek a různých nachlazení. Aloe Vera také působí jako jedinečný antioxidant a pomáhá při napětí a únavě.
25th April 2018

Epsomská sůl

Pro zdraví, krásu, domácnost i zahradu
24th April 2018

Fazole adzuki

Přední přírodní sladidlo s nulovým obsahem kalorií
20th April 2018

Fazole mungo

Fazole mungo jsou bohatým zdrojem bílkovin, vlákniny a antioxidantů. V Indii se proto využívají v tradiční medicíně již od roku 1500 před naším letopočtem. Už po tisíce let jsou také součástí indické stravy dle ajurvédy.
19th April 2018

Co se děje v těle, když sníte cizrnu?

Jedna z nejpopulárnějších fazolí světa.
16th April 2018

Co se děje v těle, když sníte bulgur?

Bulgur. Nízká váha, dlouhý život.