Čištění zoubků - kdy začít?

Růst zubů u dětí

Prořezávaní zubů u dětí je velmi nepříjemné a často kvůli tomu nemohou miminka správně spát a mají potíže s jídlem. Mrzutost a ulehčení obtíží spočívá v používání kousátek a různých hraček, pomocí kterých si budou moci brousit dáseň a stimulovat tak její rychlejší otevření pro růst mléčného zoubku. Pro úlevu od bolesti je možné použít přírodní gel na prořezávaní zoubků, který pomůže zlepšit spánek a dítěte trochu uleví.

Čištění zoubků u kojenců

Zoubky začínáme čistit v podstatě okamžitě, jakmile se vyklubou z dásně. Dítě si lépe zvykne na proces čištění, zároveň dojde k prokrvení a stimulaci zbytku dásně, která se teprve připravuje na klubání zubu. Ze začátku, když vidíme jenom řezáky a stoličky se ještě neproklubaly, stačí čistit pomocí kapesníčku či gázy, kdy povrch zubu pouze otřeme od nečistot a zubního plaku. Pro eliminaci vzniku zubního kazu a snížení tvorby plaku se snažte omezit i sladkosti a nevhodné zpracované potraviny, které dáváte svému dítěti.

Jak pečovat o dětský chrup

Péče o dětský chrup není nic složitého a v zásadě má podobná pravidla jako péče o zuby u dospělých. Se správnou péčí vám pomohou dětské zubní kartáčky. Ty jsou velmi jemné a citlivé k dutině ústní u dítěte. V porovnání s dospělými zubními kartáčky je i hlavice o něco menší, aby se dobře vešla do drobné dětské pusinky. Kartáčky jsou navíc často vyráběny ve veselých barvách pro hru a zábavu během čištění. Kartáček se snažíme měnit při stopách opotřebování, což často bývá zhruba po 6 až 8 týdnech. Jako vhodnou techniku při čištění zvolte jemné kroužení a snažte se tento postup naučit i děti. Pozornost věnujte každému zubu a nezapomínejte na prostory mezi nimi, kde se často usazují zbytky jídla a nečistoty. Zuby čistíme ideálně dvakrát denně po dobu tří minut.

Čím více zubů, tím více péče

Je jasné, že čím více zubů se objeví, tím více péče si bude dětská pusinka žádat. V ideálním případě se snažte dítě už od začátku učit, že čištění zubů je nezbytné a že se nemusí jednat o nic nepříjemného. Ukazujte mu, jak často si zuby čistíte vy sami a navádějte ho, jak správně postupovat. Kupte vhodnou dětskou pastu s veselým obrázkem a dobrou příchutí. Zároveň se však snažte už rovnou dítě učit, že pastu zbytečně nepolykáme, ale že si její chuť užíváme jen při čištění zoubků. Pravidelnou hygienou a naučením správných návyků předejdete problémům, které se mohou objevit v dospělosti. Vsaďte na důslednou péči a každý problém raději konzultujte s dětským zubařem. Když se zkazí mléčný zub, není to ještě nic tak hrozného v porovnání se zkažením druhého zubu. Pokud si dítě správně osvojí všechny důležité návyky, může se a naučí se používat i dětské ústní vody, může se riziko vzniku zubního kazu poměrně výrazně snížit.

Autor: Šárka Stuchlíková

Chovatelské potřebyPsi
Blog-autorŠárka Stuchlíková
Blog-datum28.2.2017
ČlánkyPro maminky