Bradavice a kuří oka

Hádám, že není třeba nijak speciálně představovat pojmy bradavice a kuří oka. Většina z nás už o nich leccos slyšela, někteří, ti méně šťastní, jimi i trpí a mají zkomplikovaný život. Zřejmě všichni se shodneme v tom, že první dojem v nás vyvolává nepříjemné až odporné pocity, např. při představě velké chlupaté bradavice vyjímající se na tváři ... nic přitažlivého na pohled to určitě není.

Víme však co jsou to bradavice a kuří oka? Jak vznikají? A proč je někdo má a jiný zase ne? Jak je lze odstranit?
Odborníci se shodují v tom, že bradavice jsou způsobovány jediným virem, ze kterého ale existuje několik kmenů. Jde o lidský papiloma virus, označovaný také zkratkou HPV. Tento virus je jedním z nejrozšířenějších ve světě a protože přímo zapříčiňuje výrůstky na kůži, často se nazývá i bradavičnatý virus. Bradavice jsou tedy viry žijící v kůži a vyživovány jsou cévami, které jim prostřednictvím krve přivádějí všechny potřebné látky pro život. Podíváme-li se na ně zblízka, vidíme v jejich středu malé černé tečky, to jsou vlastně sražené krevní cévy, které bradavice vyživují. Příčinou vzniku bradavic může být i snížená obranyschopnost organismu a také nedostatek vitamínů, hlavně vitamínu A a C, které pomáhají vyživovat pokožku.

Jak je možné léčit a odstranit tyto nepříjemné shluky odumřelých kožních buněk?
Doporučuje se tradiční léčba, což znamená, že pokud si na své pokožce objevíme bradavice, měli bychom navštívit kožního lékaře, který si s nimi dokáže poradit pomocí osvědčených metod. Nejúčinnějším a nejvíce využívaným prostředkem bývá tekutý dusík, pomocí kterého dojde ke zmrazení bradavic. Pak je jejich odstranění již poměrně jednoduché. Kromě tekutého dusíku se používá i roztok kyseliny salicylové. Ta dokáže účinně zamezit dalšímu rozvoji bradavice a odstraní již vzniklé výrůstky na kůži.

Někteří lidé se rozhodují i ​​pro vyříznutí bradavice, samozřejmě odborníkem. Pokud bychom z jakýchkoliv příčin odmítli podstoupit tradiční léčbu, můžeme využít alternativní druhy léčby, např. česnek, jablečný ocet či šťávu z pampelišky. Poměrně účinnou metodou je i použití banánové slupky. Postup je velmi jednoduchý - odřízneme malý kus banánové slupky, přiložíme ho na bradavici a přilepíme pomocí náplasti. V případě kuřího oka jde o ohraničené zhrubnutí pokožky s centrálně zvýrazněným ložiskem ztvrdlé suché kůže. Kuří oko je bolestivé a postihuje zejména lidi s ortopedickými potížemi. Kuří oka se tvoří na nohou jako kruhovitá, dožluta zbarvená ložiska, které jsou mírně vyvýšené. Typická tvorba kuřího oka je lokalizována na prstech nohou, chodidlech, při nošení těsné obuvi, nebo při deformaci nohou. Příčinou vzniku kuřího oka je působení soustavného, ​​dlouhotrvajícího tlaku na kůži, pod kterou se bezprostředně nachází kost. Kuří oko není pouze záležitostí dospělých, postihuje i malé děti. O tom vědí "své" rodiče, kteří kuří oka u svých ratolestí objevili. I když jsou kuří oka nepříjemná a bolestivá, dobrou zprávou je, že se nemusíme obávat jejich přenosu. Nejde o infekční onemocnění.

Jak lze léčit kuří oka?
I v tomto případě platí, že po objevení kuřího oka, je třeba zasáhnout co nejdříve. Jako první pomoc můžeme použít cibuli, kterou si přiložíme na postižené místo, přivážeme a necháme působit přes noc. Stejný účinek může mít i citrónová šťáva či ocet, které naneseme pomocí vatového tamponu. Pomoci nám může i speciální sůl na koupel nohou, která kuří oko změkčí. Také existují speciální náplasti na kuří oka, které jsou běžně k dostání v lékárnách. Je důležité používat je podle daného návodu. V některých případech se možná nevyhneme chirurgickému zákroku, který však není příliš bolestivý a provádí se ambulantně.

Nezbytným předpokladem úspěšné léčby a prevence tvorby nových kuřích ok je nošení vhodné obuvi z měkké kůže, resp. nošení ortopedické obuvi. V případě bradavic i kuřích ok je velmi důležitá prevence, kterou bychom neměli v žádném případě podceňovat. Tak jako bradavice, i kuří oka jsou nejen nepříjemné a neestetické, ale také poměrně bolestivé a život strpčujúce. No není důvod na smutek, protože existuje mnoho způsobů k jejich odstranění. Tak to nevzdávejme a pojďme se s nimi poprat! Určitě nám ten boj bude stát za naše vítězství!

Autor: Mgr. Beáta Rampáková

Chovatelské potřebyPsi
Blog-autorBeáta Rampáková
Blog-datum16.2.2017
ČlánkyZdraví