Berberin - alkaloid s řadou léčivých účinků

Dnes je mezi odborníky dobře známo, že domácí pěstování zmíněných rostlin a izolování berberinu do domácky vyrobených přípravků pro lidové léčitelství je poměrně nebezpečné, pokud nemáte širší znalosti o působení alkaloidů. Faktem totiž zůstává, že berberin, stejně jako další známé alkaloidy, je jedovatou látkou. Akutní toxicita může způsobit fatální následky. Druhou stranou mince je však široká škála biologických aktivit a farmakologické účinky berberinu potvrzené moderní medicínou a zkoumáním. Z toho vyplývá, že pro všechny benefity, které si popíšeme, je třeba užívat pouze čistý berberin, laboratorně izolovaný z dřišťálového dřeva.

Účinky berberinu
Pokud vás lékař někdy vystrašil statiny nebo je dokonce užíváte, může být po poradě s ním nebo jiným odborníkem na hypercholesterolémii (vysoká hladina cholesterolu, kterou dnešní západní medicína považuje za hlavního viníka kardiovaskulárních nemocí) zajímavou alternativou bez vedlejších účinků právě berberin. Však o nežádoucích účincích statinů se mluví více a více a zdá se, že jejich spektrum je daleko širší, než se věda domnívala. Snad nejfatálnějším vedlejším účinkem může být ochrnutí svalů.
Proto je úžasné, že i principy západní medicíny dnes potvrzují prospěšné účinky berberinu se stávajícími látkami - statiny, tak i samostatně. Někteří pacienti ani statiny nemohou tolerovat a proto je pro ně tento alkaloid doslova zázrakem. Má totiž vliv na krevní lipidy, právě ve spojení se snižováním cholesterolu v krvi.
Dále jsou berberinu přisuzovány účinky protinádorové (potlačování růstu nádorových buněk), antiinfekční, metabolické i antiarytmickéúčinky na srdce. Nejnovější studie potvrzují vysoké účinky alkaloidu berberinu zejména v boji s bakteriálními průjmy a (opět ve spojení s cholesterolem) ve zlepšení jaterní steatózy (hromadění tukových částic v játrech, které může narušovat jejich funkci).

Kde ještě můžeme berberin najít, kromě samotného extraktu v kapslích? Například v přírodní kosmetice, především v té, která je určena pro problematickou pleť s příznaky ekzémů nebo dokonce lupénky. Zároveň také čistí ucpané póry a redukuje přílišnou mastnotu pleti, detoxikuje ji a zklidňuje podráždění.

Autor: Martin Kuška