Astma - příčiny a rizikové faktory

Pokud bychom měli použít odbornou terminologii, tak bychom charakterizovali astma jako chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest. Už samotné slovíčko "chronické" napovídá, že jde o stav celoživotní, více - méně trvalý. Při astmatu, podobně jako i při bronchitidě / zánětu průdušek /, se zužují průdušky, což je následek otoků jejich sliznice.

Pokud se astma správně neléčí, může vyvolávat nepříjemné záchvaty, které se projevují několika příznaky: dušností, silným drážděním ke kašli a pocitem sevření hrudníku. Při výdechu je slyšet pískoty nebo vrzavý zvuk. Průvodními jevy takové události bývá i bušení srdce, psychické napětí až pocit strachu a pocení. Někdy se vyskytuje třes celého těla, případně svalové křeče. Záchvaty se vyskytují hlavně v noci nebo v časných ranních hodinách. Ačkoli se to velmi snadno řekne, v té chvíli je důležité zachovat klid a nepanikařit, otevřít si okno, případně vyjít na vzduch, zaujmout správnou polohu - určitě se vyhnout polohy vleže a použít lék buď ve formě inhalačního spreje nebo elektrického inhalátoru. Pokud tyto kroky nepomohou, je třeba vyhledat lékařskou pomoc.

Toto onemocnění je zrádné i v tom, že člověk ho může dostat v jakémkoliv věku svého života, přičemž nejrizikovější skupinou jsou děti. Nejčastěji se objevuje u dětí mezi 4. a 10. rokem života. Rodiče by měli být vnímaví, pokud zpozorují jisté příznaky u svého dítěte. Někdy v začátcích může být astma špatně identifikováné, protože má podobné příznaky jako bronchitida - zánět průdušek. Zbystřit pozornost je třeba při opakujícím se suchém dusivém kašli. Astma se léčí pomocí léků, které tlumí zánět dýchacích cest. Často mají formu spreje, který rozšiřuje dýchací cesty a uvolňuje tak dýchání. Astmatici by měli mít u sebe i přípravky, které jim pomohou v případě silného záchvatu ihned zlepšit dýchání a zabránit dusivému pocitu.

Zhoršující se životní prostředí také přispívá ke zvýšenému výskytu astmatických onemocnění, zejména u dětí a dospělých žijících ve městě. V těchto případech jistě pomůže změna klimatu. Často se doporučuje v rámci léčby pobyt u moře, který je vhodné po nějaké době zopakovat. Stejně prospěšný může být i pobyt v horách, kde je vzduch čistší a astmatikům se tam dýchá mnohem lépe než např. ve městě. Pomoci mohou i různé bylinné čaje, které uvolní hleny a zlepší dýchání. Velmi dobrý je např. yzop nebo majoránka s medem a citrónem. Důležité je mít astmatické onemocnění pod kontrolou a dodržovat pravidelnou léčbu. V tom případě může i člověk trpící astmatem vést plnohodnotný život.


Autor: Mgr. Beáta Rampáková

Chovatelské potřebyPsi
Blog-autorBeáta Rampáková
Blog-datum2.3.2017
ČlánkyZdraví