5 nejlepších domácích čajů na trávení

Hned na začátku je důležité zdůraznit, že problémy s žaludkem rozhodně není dobré podceňovat! Na mnoho složitějších problémů bylinky opravdu nestačí a je jistě mnohem lepší řešení, nechat se vyšetřit svým lékařem.

Trh nám nabízí mnoho čajů určené přímo pro trávení. Mnohdy ale obsahují složky, které tam jsou z opravdu nepochopitelného důvodu, nebo bohužel netušíte, jaká je jejich kvalita. Domácí bylinné čaje jsou nezaplatitelná jistota. A určitě vám přinesou i radost z pěstování, sušení nebo přípravy čajů.

Charakteristikou pro většinu bylin využívaných k léčbě zažívání je bohužel velmi hořká chuť. Aby se člověk nenechal hned odradit prvním lokem nechutně hořkého pelyňku, doporučuji zkusit klasický heřmánkový čaj. Heřmánek je všelékem příjemné chuti. Jeho specializací není přímo trávení, ale napomáhá k harmonizaci a uklidnění podrážděných částí těla. Proto bych ho zkusila jako první záchranný bod. Samotnému heřmánku jsem věnovala prostor již dříve v celém článku. Doporučuji si ho tedy vyhledat a pročíst.

Pokud vás chuť samotného heřmánku nelahodí, nebo třeba nesplnila vaše požadavky, zkuste si udělat směs. K heřmánku přidejte meduňku, fenykl a kmín. Tím jste vytvořili silnější odvar, který by vašemu zažívání mohl pomoci lépe. Meduňka pomáhá zlepšit trávení způsobené strachem nebo depresí. Fenykl s kmínem pomáhají při křečích a nadýmání. Obecně to jsou velmi vhodné byliny pro správné trávení nebo pro boj s problémy v těchto partiích.

Dále můžete vyzkoušet čaj, který pomáhá na úplně celý zažívací trakt – žaludek, střeva i slinivku. Funguje samozřejmě i pro podporu trávení. Jedná se o čaj z máty, majoránky, listu šalvěje a květu levandule. Máta je pro svou mentolovou chuť dnes již jednou z nejpoužívanějších bylinek. Obecně napomáhá při žaludečních potížích všeho druhu. Majoránka mimo jiné i navrací chuť k jídlu. Šalvěj funguje jako urychlovač léčení a levandule zmírňuje bolest a podporuje trávení.

Máte-li pocit, že vám žádna z těchto tří „mírnějších šálků“ nepomohla. Přichází na řadu již reprezentanti oné zmíněné nechutně hořké chuti. Čaj ze zeměžluče všestranně posiluje zkažený žaludek. Sama o sobě je tedy výborným lékem, ale pokud se smíchá s dalšími bylinkami, účinek se jenom znásobí. Výborný je třeba s řepíkem vhodným k léčbě chronických zánětů žaludku a dvanácterníku, čekankou, řebříčkem odstraňujícím pálení žáhy, hořcem nebo již zmíněnou mátou. Pro chuť je jistě lepší jakoukoli další bylinku přidat.

Jestli se chcete zbavit bolesti rychlou, ale trochu „bolestnější“ cestou, je tu pro ty odvážnější čaj z kořene puškvorce a natě pelyňku. Bylinky známé svou opravdu odpornou chutí, ale s pověsti 100% pomocníků. Popravdě pokud někdo zvládne vypít hrnek samotného pelyňku, měl by být společností považován za hrdinu! Pokud budete tuto směs louhovat jenom chvilku (ne ve vařící vodě!) dá se pít snadněji.

Bylinky jsou samozřejmě mnohem všestrannější. Pokud zde v článku píši, že vám mohou pomoci s trávením, není to jejich jediné pole působnosti. Pokud je užíváte často, je vhodné je proměňovat – ať už pijete i jiné kvůli dalším problémům nebo prevenci. Pijte je neslazené. Sladidla by mohla vyvolat snížit léčivou moc bylinek. Doporučuji čaje zařadit natrvalo do pitného režimu. Jejich spektrum možností, druhů a kombinací je skoro až nevyčerpatelná.

Autor: Tereza Župová

Chovatelské potřebyPsi
Blog-autorTereza Župová
Blog-datum19.9.2016
ČlánkyZdravá strava